Praga R1R navštívila vydavatelství Czech News Center (+video)
Nízká modrá silueta přijíždí k sídlu redakce Auto.cz, vzhůru výklopné dveře se otevírají a malými otvory vylézají dva vysocí muži. Při pohledu dovnitř se až divíte, jak se tam mohli vejít, ale prý se mačkají jen trochu, byť primárně je v tomto stroji vše zacíleno na řidiče a spolujezdec je pouze do počtu.
Praga R1R je ambiciózní česko-slovenský projekt s cílem dostat závodní vůz R1 na značky a běžné silnice podobně, jako to dělají i konkurenti v čele s britským Radicalem. Vůz má zatím pouze britské registrační značky, kde je snadnější podobné stavby přihlásit, ale před pár dny s ním zástupci Pragy navštívili STK a údajně nic nebrání tomu, aby byl vůz přihlášen na české značky, čeká se jen na vytvoření technického průkazu.
Jestli si myslíte, že vůz těchto tvarů musel být dopraven na podvalníku, tak jste na omylu, zástupci firmy s ním běžně jezdí po Praze. Ptáte se však, jaké to v podobně ultimativním stroji je? Tomáš, řidič vozu, který má po následující měsíce za úkol najíždět co nejvíce kilometrů a testovat tak spolehlivost, říká, že poměrně bez problémů. Vůz prý zvládá i zpomalovací prahy, zapracovat se musí snad jen na komfortu na příčných spárách. Rozbité okresky prý R1R zdolává s nadhledem.
Automobil je primárně určen na závodní tratě, kde mu konstruktéři velice věří. „Na ostatních autech si smlsne a ani konkurenční placky mu dle našich testů nestačí. Je to však vše o přítlaku, řidič musí mít odvahu jet do zatáčky rychleji, než mu velí zdravý rozum. Vůz se přilepí k zemi nad 160 km/h, takže třeba na brněnském okruhu za cílovou rovinkou do první zatáčky nebrzdíme, stačí prostě zatočit,“ říká Tomáš, který je na závodní trati jako doma.
Co nás na voze na první pohled zaujalo, je cit pro detail a dotaženost. V interiéru, kde je vyndavací volant po vzoru závodní předlohy, sedí řidič v krásných karbonových sedadlech, strop je pokryt alcantarou a u vrchní hrany čelního okna najdete malý informační displej i nejdůležitější ovladače. Také zvenku působí vůz precizním dojmem, což nám testovací jezdec Tomáš potvrzuje: „Kluci ze Slovenska, kde se auto vyrábí, jsou hračičky. Kdyby se zde vůz odstrojil, tak uvidíte mnohem pečlivější zpracování, než třeba u Ferrari. Na to jsme hrdí.“ Na poměry podobných „placek“ má auto rovněž překvapivě atraktivní, agresivní a dotažený design.
Velký důraz dávají lidé z Pragy i na spolehlivost. Testy ještě nejsou u konce, ale použitá mechanika je nadprůměrně dimenzovaná. Vůz používá dvoulitrový motor z monopostu Formula Renault, což je vlastně jednotka F4S FRS používaná divizí Renault Sport třeba v předchozím Cliu RS. Jenže zde dostala turbo a také kované vnitřnosti. Výkon činí 340 koní (250 kW) a s touto porcí by se mělo jednat o vysoce spolehlivý agregát nejen na poměry závodních vozů.
Limity motoru však leží mnohem dále, je tedy možné, že verze nabízená zákazníkům dostane ještě více koní a možná i krátkodobou funkci overboost, kdy by mohl výkon překročit hranici 500 k. Také převodovka je prý téměř nezničitelná, jedná se totiž o posílenou sekvenční skříň Hewland, která je masivnější než u závodního vozu. Vůz se rozjíždí podobně jako starší robotizované manuály – musíte přidat plyn, ale není třeba šlapat na spojku. Spojkový pedál nicméně R1R rovněž má, a to pro rychlé rozjezdy.
Výrobce říká, že nakonec Praga R1R nabídne poměr výkonu a váhy okolo 550 koní na 1000 kg, což je na úrovni Bugatti Veyron. Od tohoto česko-slovenského vozu můžete očekávat minimálně podobnou akceleraci, zatím se prý podařilo zrychlit na sto kilometrů v hodině za čas okolo tří vteřin.
Ačkoliv byl tento stroj již několikrát nafocen jak při testech v Monaku, tak zde v Praze, nemůžeme vám ještě přinést námi vytvořené fotografie. Natočili jsme však alespoň krátké video, které ukazuje stroj v celé jeho kráse a máme zde fotografie Michala Švaňka, který Pragu potkal při vyřizování českých registračních značek.
Celkově firmě Praga velice fandíme. Samozřejmě, podobný stroj je pro drtivou většinu lidí na normální silnice jen stěží použitelný, ale buďme rádi, že česká firma se do něčeho takového vůbec pustila. Výsledek pak předčil naše očekávání zejména tím, jak je pěkně zpracovaný. O výkonech na trati i na silnici pak vůbec nepochybujeme, tohle je nejextrémnější česko-slovenský stroj, jaký jsme kdy viděli.
Cenu zatím společnost nezveřejnila, ale u závodního auta R1, ze kterého automobil vychází, se pohybuje kolem 120.000 eur, tedy asi 3,3 milionu Kč. Výroba supersportu, který by mohl konkurovat renomovaným značkám jako Ferrari, McLaren nebo Koenigsegg, by se měla pohybovat v jednotkách kusů.