13.4. 2018 Tomáš Dusil Tomáš Dusil

Problémy s Alcantarou: Je to nedostatkové zboží!

Problémy s Alcantarou: Je to nedostatkové zboží!

Alcantara je obchodní značkou pro umělou kůži, tvářící se jako semiš. Jak se tento na omak příjemný materiál dostává do interiérů stále většího počtu automobilů, začíná být na trhu jeho nedostatek.

Snaha napodobit vlastnosti přírodní kůže její umělou náhražkou existuje již od začátku 60. let. Za prvními umělými kůžemi stojí chemický kombinát DuPont a dále společnost Kuraray, přičemž tehdejší umělé náhražky kůže byly vyráběny primárně pro obuvnický průmysl. Alcantara v podobě, v jaké ji známe dnes, se datuje do počátku 70. let a vynalezla ji firma Toray Industries, přičemž při tom využila již existující technologie tvorby umělého vlákna. Zajímavé je, že od té doby se technologie výroby tohoto materiálu změnila relativně málo. Italský výrobce, který dal této „kůži“ jméno, ale přidal větší počet barev, čímž splnil požadavky automobilek, stejně jako fakt, že velurovou umělou kůži začal vyrábět ve větším množství.

Zprvu se tento exkluzivní, byť nepřírodní materiál, používal na čalounění luxusních automobilů. Třeba italští výrobci aut našli v Alcantaře zalíbení, takže v 80 letech byl tento materiál často k vidění v interiérech vozů značky Lancia. Dnes je toto čalounění požíváno i na vozech nižších tříd značek Volkswagen, Ford, Renault či PSA. A tedy v mnohem masovějším měřítku.

Lincoln Continental Concept: Sedadla pro všechna přání

Zatímco dříve se Alcantarou čalounily zejména sedadla, dnes ji najdete také na palubní desce, výplních dveří či hlavě řadicí páky, případně také na volantu. Tento trend, mající za následek zvýšení spotřeby Alcantary, ale způsobuje problémy s jejími dodávkami.

Nestačí ji vyrábět

Alcantara, kterou dnes používají automobilky na interiéry svých vozů, je produktem italské společnosti Alcantara S.p.A. Ta musela nyní odmítnout přibližně pětinu svých zákazníků z důvodu velké spotřeby umělého semiše. Současně ale plánuje zdvojnásobit jeho produkci ve své továrně v Miláně. Problém je, že toto si vynutí investice ve výši 368 miliónů amerických dolarů, Vzhledem k tomu, že šéf společnosti Andrea Boragno očekává, že zájem o umělé materiály v čalounění kabiny se bude nadále zvyšovat z důvodu dalšího rozšiřování do aut nižších segmentů, půjde o investici v zásadě nezbytnou.

Už žádné stahování zvířat z kůže, říká šéfdesignér Land Roveru. Co tím myslí?

V čem je Alcantara tak výhodná v porovnání s přírodní kůží? Předně se při její výrobě nezabíjejí zvířata. Alcantara má ale i jiné výhody. Je například o přibližně polovinu lehčí než kůže o stejné ploše. Tak to alespoň tvrdí firma Lamborghini, která oba materiály již desítky let na svých exkluzivních autech používá. Kladem je také trvanlivost, byť po letech a mnoha ujetých kilometrech bývá na Alcantaře viditelné opotřebení v podobě ošoupání jejího broušeného povrchu. V neposlední řadě umí tento materiál v zimě zahřát, naproti tomu v létě vás příjemně ochladí. A ani se nelepí na kůži člověka, pokud do sedadel potažených Alcantarou usednete třeba v „šortkách“.

Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com
 

Přidat názorDiskuse: Problémy s Alcantarou: Je to nedostatkové zboží!


Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
V Brně je na prodej Alpine A110. Je to drahý špás, ale vadí to někomu? V Brně je na prodej Alpine A110. Je to drahý špás, ale vadí to někomu?

Návrat značky Alpine vzbudil vlnu pozitivních ohlasů,…

Němci vypálili Tesle rybník. Mají nejrychlejší nabíječku elektromobilů na světě Němci vypálili Tesle rybník. Mají nejrychlejší nabíječku elektromobilů na světě

Nabíječka stojí u dálnice poblíž bavorského městečka…

 

 
Automobilové novinky 2019: Na které modely se příští rok můžeme těšit?

Automobilové novinky 2019: Na které modely se příští rok můžeme těšit?

Dnes 07:00

Příští rok bude na automobilové novinky mimořádně pestrý. Dočkáme se nejrůznějších přírůstků napříč kategoriemi i pohonnými jednotkami.
Blesk.cz

Slovácké stařenky jako modelky! 70 babiček otevřelo světu tajné světničky i dvorky

Slovácké stařenky jako modelky! 70 babiček otevřelo…

Pohádkové babičky? Ne, skutečné ženy z masa a kostí a zároveň neuvěřitelné modelky. Kdo? Víchernice, čili…

Vítězem StarDance je Jiří Dvořák! Vyhrál podfukem?

Vítězem StarDance je Jiří Dvořák! Vyhrál podfukem?

Diváci rozhodli, kdo je vítězem deváté řady StarDance: Jiří Dvořák. Poslední tři taneční dvojice postupně…

 

iSport.cz

Útočník UK o univerzitním hokeji: Zařizujeme se sami, o to je ale hra sladší

Útočník UK o univerzitním hokeji: Zařizujeme se…

Za nejstarší vysokou školu ve střední Evropě bojoval i na Sibiři. Hokejový útočník Tomáš Brejcha je pevnou…

Csaplár: Když dvakrát remizujeme se Spartou, je s fotbalem něco špatně

Csaplár: Když dvakrát remizujeme se Spartou, je s…

Podruhé se mu to povedlo. Když v létě Josef Csaplár s Příbramí obral na Letné Spartu o dva body, byla z toho…

 

Reflex.cz

Karel Steigerwald: Babišův macbethovský smích

Karel Steigerwald: Babišův macbethovský smích

Předseda vlády říká, že se směje, když slyší, že prý poškozuje jméno České republiky. To jméno v jeho pojetí…

Jaká auta mají nejspolehlivější elektroniku? V Americe sestavili velký žebříček

Jaká auta mají nejspolehlivější elektroniku? V…

Společnost CarMD je v USA předním dodavatel automobilové diagnostiky. Každoročně dělá průzkum spolehlivosti aut,…