Rallye Dakar 2019: Všechny výsledky a statistiky podrobně!

V cíli jedenačtyřicátého ročníku Rallye Dakar 2019 mají účastníci přibližně sečteny své zisky a ztráty: Většina z nich se už vydala domů. Pořadatelé s informacemi po skončení soutěže zatím nespěchají, a tak jsme si pomohli sami.

Řada závodníků na dvou, čtyřech i více kolech se v průběhu deseti závodních etap i jednoho dne odpočinku vyjadřovala k náročnosti rallye. Do soutěže odstartovalo 334 soutěžících: motocykly – 137, automobily – 97, kamiony – 41, buginy SxS – 33, čtyřkolky – 26. V cíli bylo klasifikováno 180 soutěžících, což činí 53,9 procenta.

Z dostupných informací na webových stránkách www.dakar.com jsme vypracovali přehled odstoupivších posádek. Nejsou v něm zahrnuti účastníci, kteří v počtu 33 nastoupili do druhé poloviny soutěže. Měli sice svoji klasifikaci nazvanou semi maraton (půlmaratón), ale pořadatelé je oficiálně vedli jako ty, co v soutěži již nepokračují.

Z pohledu do tabulky vyčteme, že nejvíce posádek odpadlo ve čtvrté a páté etapě, které byly maratónské a posádky nesměly po té čtvrté využívat oficiálních doprovodů. Během dvou dnů skončily naděje celkem 58 posádek.

Největší úmrtnost objevila v kategorii kamionů, kterých bylo hodnoceno pouhých 41,4 procenta. Z pěti českých zástupců byl v cíli klasifikován pouze jeden, ale například asistenční truck MAN Prokopova týmu byl sice přihlášen do soutěže, ale na konečné umístění neaspiroval.

Pokud si uděláme přehled zajímavých jmen závodníků, kteří se museli rozloučit s umístěním v konečné klasifikaci, dojdeme k následujícímu přehledu.

• 3. etapa: Joan Barreda Bort (Portugalsko, motocykl Honda).
  • 4. etapa: Martin Kolomý (ČR, kamion Tatra).
  • 5. etapa: Martin Macík (ČR, kamion Liaz), Tomáš Kubiena (ČR, čtyřkolka Ibos Hawk), Andrej Karginov (Rusko, kamion Kamaz).
  • 6. etapa: Skyler Howes (USA, motocykl Husqvarna), Gee Motzkin (Izrael, motocykl Husqvarna), Airat Mardějev (Rusko, kamion Kamaz).
  • 8. etapa: Štefan Svitko (Slovensko, motocykly KTM), Ivan Jakeš (Slovensko, motocykl KTM), Ricky Brabec (USA, motocykl Honda), Martin Šoltys (kamion Tatra).
  • 9.etapa: Stéphane Peterhansel (Fraancie, automobil X-Raid Mini).