17.2. 2018 Matouš Jelínek

Seřizovali jsme bezpečnostní asistenty: Víte, jak probíhá prohlídka auta na očním?

 

Moderní vozy jsou vybaveny řadou komfortních a bezpečnostních pomocníků. Věděli jste, že se čas od času musí seřídit? Zjišťovali jsme, jak takové úkony probíhají.

Systém hlídání jízdy v pruzích, adaptivní tempomat, nouzové brzdění, xenonové a LED světlomety, ale dokonce i systém sledování okolí vozu – všechny tyto systémy mohou řidiči pomoci při jízdě. A s nástupem autonomní mobility bude takových pomocníků dále přibývat. Málokdo ale ví, že stejně jako zbytek vozu za určitých okolností potřebují správně nastavit. Vypravili jsme se do autorizovaného servisu Škody Auto Podbabská zjistit, jak takové nastavení probíhá. Bez specializovaného vybavení si totiž jinde neporadí.

Xenonové světlomety a LED

Už na konci minulého roku jsme psali o tom, že v případě problémů s xenonovými nebo adaptivními světly majiteli vozu nezbývá než vypravit se do servisu. „Výměna světelného zdroje na takové bázi nespočívá pouze v demontáži nefunkčního a montáži nového světelného modulu. Systém je následně třeba kalibrovat a nastavit dle předepsaných postupů s ohledem na výbavu vozu,“ řekl nám tehdy vedoucí servisních služeb Škody Karel Starý. Jenže seřídit světla je dobré, i když se nic nemění. „Z vlastní zkušenosti doporučujeme prověřit nastavení každých třicet tisíc kilometrů,“ říká vedoucí servisu Škody Auto Podbabská Antonín Nahodil, zatímco míříme k červenému kodiaqu s čelním osvětlením LED. Ujímá se jej technik Vladimír Faktor. „Nejprve auto připojím na zdroj energie, aby nedošlo k vybití autobaterie. Následně přes diagnostiku světlomet nastavím do základní polohy,“ ukazuje na notebooku. Po pár kliknutích světla zamrkají paprskem, jak sebou jejich čočka zahýbá tam a zpět.

Xenonové světlomety vs. LED: Jsou diody opravdu lepší?

„Nyní změřím paprsek regloskopem,“ přistupuje k přístroji, který vypadá jako ten, kterým seřizují světla na technické kontrole. Jenže ten před námi se nejprve pomocí laserového paprsku srovná s osou vozu. Až následně dojde k samotnému měření. Auto přitom musí mít plnou nádrž a zároveň být obsazeno pětasedmdesátikilovým řidičem. „Vidím, že to bude chtít malou korekci doleva,“ ukazuje nám technik na displeji přístroje. Podle schematického obrázku pak klíčem nastaví světlo do správného úhlu. Poté zkontroluje ještě dálková, to samé udělá na druhé straně vozu. Asi za dvacet minut je hotovo. „Nyní uložím nastavení do řídicí jednotky. Ta díky tomu bude vědět, jak s ohledem na zatížení světla přizpůsobit,“ popisuje Vladimír Faktor.

Kamery pro pohled shora

Ideální pomocník na parkování? Systém kamer po obvodu vozu, který následně složí na displeji pohled na vůz z ptačí perspektivy! U boleslavské automobilky se jmenuje Area view a obvykle není třeba nastavovat. Tedy pokud například neurazíte zrcátko, v němž je umístěna jedna z kamer. „V takovém případě musíme k vozu přiložit speciální pásy, podle kterých se systém seřídí,“ vysvětluje servisní poradce Michal Klímek. Mechanici skutečně na zemi rozbalují po stranách vozu dvojici asi sedmimetrových pomůcek, kde je natištěna čára připomínající krajnici. Pak nastává hra s metrem – pás dodaný automobilkou totiž musí být absolutně rovnoběžně s vozem, navíc v určené vzdálenosti. Když je hotovo, technik opět sáhne po diagnostice, která podle „koberců“ kamery nastaví.

Přednárazový senzor a adaptivní tempomat

Radar v přídi dnešních vozů zvládá hned několik úkonů: zaprvé díky němu auto zabrzdí před nečekanou překážkou, nejen na dálnici pak dokáže – pokud je vybaveno adaptivním tempomatem – udržovat odstup od vpředu jedoucího vozu. „Je hodně náchylný na nárazy. Občas k nám přijíždějí zákazníci, kterým hlásí chybu. Obvykle odhalíme, že do jejich vozu například někdo nacouval. Pak je nutné seřízení,“ popisuje vedoucí servisu v Podbabě Antonín Nahodil úkon, který může zabrat i dvě hodiny. I k tomu je nutný speciální přípravek. Jenže nejprve se musí prověřit, že má vůz v pořádku geometrii. „Lidé její nastavení zanedbávají, dokud auto netáhne do strany, nebo se jim špatně nesjíždějí kola. Přitom z mé zkušenosti ji má každé druhé auto rozhozenou,“ líčí Nahodil, zatímco se technici dávají do práce.

Adaptivní tempomat: Jak funguje? A jaké známe druhy?

Vůz míří na zvedák vybavený laserovým měřením. Na kola připínají speciální terče, do počítače zadávají, o jaký vůz jde, a už se měří. Rameno přístroje jezdí nahoru a dolů, vždy se zacinkáním jako ze staré tramvaje pobídne mechanika k dalšímu kroku. Teprve když je geometrie v pořádku, můžeme přistoupit k dalšímu kroku. Před příď vozu se umístí speciální deska: „Opět ji musím umístit zcela přesně,“ popisuje Vladimír Faktor, zatímco s laserovým měřičem obchází příď a vše s milimetrovou přesností šteluje. Také v desce je laserové ukazovátko, které musí směřovat přímo na radar. Že bude seřízení radaru vyžadovat přípravu náročnou na přesnost skoro jako start raketoplánu, jsme nečekali. „Nyní v diagnostice zapnu prověření funkce. Radar vyšle paprsek, který se odrazí a vrátí. Podle toho program ukáže, jak zařízení nastavit,“ říká. Počítač hlásí, že je vše v pořádku. V opačném případě bychom sejmuli čelní masku a polohu senzoru upravili pomocí nastavovacích šroubů.

Vedení v jízdních pruzích

Správná geometrie je klíčová i pro další nastavení – konkrétně kamery, která pomáhá s vedením vozu v jízdních pruzích. Lane assist se musí kalibrovat například pokaždé, když se mění čelní sklo vozidla nebo geometrie zadní nápravy. Pro jeho nastavení slouží nám už známý přípravek, kterým jsme prověřovali funkčnost radaru – tentokrát však využijeme horní část, na níž jsou natištěny tečky a čáry. Trochu nám to připomíná tabuli v ordinacích očních lékařů. „Aby nastavení proběhlo správně, musím ji umístit do dané výšky a vzdálenosti,“ vysvětluje nám technik Auta Podbabská a opět začíná obcházet vůz s laserovým měřičem. Když je příprava hotova, udělá zbytek práce diagnostika, která kameru pohledem na obrazce před námi nastaví.

Počet dopravních nehod klesá. Prý mají vliv elektroničtí pomocníci...

Závěr

Pomáhají, ale něco za to občas budou chtít – tak by se dala shrnout funkce asistenčních systémů. Většina z nich nevyžaduje zásah, dokud například nedojde k nehodě. Ke správnému obnovení funkce však budou vyžadovat servis vybavený odpovídajícími nástroji. „Základem jsou také proškolení technici. Kromě průběžného vzdělávání po internetu naši specialisté na jednotlivé servisní úkony několikrát do roka vyjíždějí do Mladé Boleslavi na speciální školení,“ vysvětluje vedoucí servisu Auto Podbabská Antonín Nahodil. Nová doba je tady!

ZOH 2018: Kompletní přehled o zimních olympijských hrách v Koreji najdete ve speciálu isport.cz >>

Spolupracujeme s TipCars.com
ČSSD jde do referenda výrazně rozdělená ČSSD jde do referenda výrazně rozdělená

Část krajských buněk je k dojednaným koaličním dohodám…

J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Skupina J&T převzala vedení také v některých…

Glosa Jana Vávry: Královská banalita Glosa Jana Vávry: Královská banalita

Zaručeným receptem na globální mediální pozornost je…

Venezuelské prezidentské volby vyhrál stávající prezident Nicolas Maduro Venezuelské prezidentské volby vyhrál stávající prezident Nicolas Maduro

Nedělní prezidentské volby ve Venezuele vyhrál dosavadní…

 
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem

Prototyp vozu střední třídy s označením Š 720 měl být…

EU schválila další povinnou výbavu aut. S alkoholem v dechu nenastartujete EU schválila další povinnou výbavu aut. S alkoholem v dechu nenastartujete

Rozšíření povinné výbavy o dalších dvanáct prvků vstoupí…

 

 
Podívejte se na kolová a pásová vozidla české armády

Podívejte se na kolová a pásová vozidla české armády

Dnes 08:00

Armáda České republiky má pestrý vozový park. Prohlédněte si nákladní vozidla značky Tatra, bojový speciál Kajman s technikou značky Land Rover, pásový obojživelný transportér nebo tank pro boj s ohněm.
Blesk.cz

Má královna už drandí po nebeských cestách! Dojemná slova táty Aničky (†18), která před smrtí napsala vzkaz na rozloučenou

Má královna už drandí po nebeských cestách! Dojemná…

Stovky motorek a roj lampionů štěstí vyprovodily v sobotu osmnáctiletou bojovnici Aničku ze Žamberka na její…

Vozíčkářka (45) se po schodech musí plazit: Závistiví sousedé ji připravili o peníze

Vozíčkářka (45) se po schodech musí plazit:…

Jak daleko může zajít lidská závist? Své o tom ví vozíčkářka Martina Voráčková (45). Finanční sbírka, kterou…

 

iSport.cz

Nejužitečnějším hráčem hokejového MS byl Kane, útočníkem Aho

Nejužitečnějším hráčem hokejového MS byl Kane, útočníkem Aho

Americký útočník Patrick Kane, který vyhrál s 20 body produktivitu, byl zvolen nejužitečnějším hráčem hokejového…

Kuka o Plzni, Šádkovi, vzoru pro Spartu a Slavii či strachu z Jablonce

Kuka o Plzni, Šádkovi, vzoru pro Spartu a Slavii či…

V sobotu večer se v Plzni zpívalo, tancovalo, pilo a veselilo až do ranních hodin. Fotbalisté Viktorie získali…

 

Reflex.cz

Dědictví jako temný mocenský boj. Seriál Arvingerne ukazuje prohnilost spořádané dánské rodiny

Dědictví jako temný mocenský boj. Seriál Arvingerne…

Tým Kamily Zlatuškové, někdejší kreativní producentky České televize a proděkanky FAMU, vybudoval letos na…

Babišovi kluci z plakátu odpadávají jeden po druhém. Zůstane mu jen Faltýnek?

Babišovi kluci z plakátu odpadávají jeden po druhém.…

Když před pěti lety Andrej Babiš mířil do prvních voleb s hnutím ANO, stavěl svou image z velké části na známých…