Audi A5 Cabrio 2,0 TFSI – Ušito v Ingolstadtu

Audi A5 Cabrio 2,0 TFSI – Ušito v Ingolstadtu

 
 

Klasických kabrioletů s látkovou střechou začíná být na trhu méně než šafránu. Po renesanci kategorie otevřených aut v 90. letech jsme se dostali do věku CC. Přesto výjimky existují…

Audi staví čtyřmístné kabriolety tohoto formátu už bezmála dvě desetiletí. Za tu dobu se jejich charakter změnil jen málo. Doutníkovitý ponton, ze kterého vystupuje chromovaný rám čelního skla, mělo už Audi Cabriolet v roce 1991 a má jej i nové A5 Cabrio. Pětka v názvu je jen marketing, který mermomocí usiluje o oddělení sportovněji laděných karoserií od tradičních sedanů a kombi řady A4, ačkoliv ani ty se nemusí za jízdní vlastnosti, v rámci svých koncepčních možností, stydět.

Látka ve věku CC

Když se v Ingolstadtu rozhodovalo o konstrukci skládací střechy, zřejmě do hry vstoupil i obrácený myšlenkový pochod: Když nemůžeme být prvním, kdo má pevnou skládací střechu, co kdybychom zaujali pozici posledního opravdového kabrioletu? Jestli se tak i stalo zatím nelze s určitostí říct, protože své eso v rukávu drží Stuttgart – Mercedes chystá kabriolet odvozený od kupé třídy E. Dlouho to vypadalo, že přijede jako CC, ale zvítězí asi nakonec látka. To ale bude přeci jen větší a o statisíce dražší auto…

Výhody softtopu, u něhož zůstává ještě švédský mohykán Saab 9-3 Cabrio - jsou jasné. Lehká a poddajná konstrukce se snadno vměstná za zadní sedadla, takže na siluetě otevřeného kabrioletu nevzniká hrb a zůstává více místa v kufru. Složená střecha v něm zabírá jen 60 l, kdežto v konkurenčním BMW 3 si složitější plechová skládanka žádá 190 l. Proměna v otevřený kabriolet je otázkou jen 15 sekund a je výborné, že přitom můžete popojíždět v koloně rychlostí až 50 km/h. Opačný postup trvá pořád ještě hodně dobrých 17 sekund.

obrázek [555 x 242]
 

Designéři rádi využívají rozměrný látkový díl jako prvek, který mění celkový dojem z auta podle přání majitele. U Audi si na design potrpí, a tak jsou k dispozici vedle černé střechy taky modrá, červená nebo hnědá.

Proč se ale tradice látkových střech tolika automobilkám přejídá? Vždyť v médiích se na „látku“ pějí samé ódy? Je to jednoduché, vyrábí se to, co se prodává. Moderní kupé-kabriolety nejsou ve většině případů tak elegantní jako toto Audi, ale stále méně odolní zákazníci a zákaznice chtějí auta pro každý den, včetně podzimu a zimy. Jenže to je u dnešních látkových střech spíše psychologická otázka. Střecha našeho kabrioletu působí zvenku velmi odolně a zevnitř díky světlému perforovanému čalounění jen těžko poznáte, že uzavřená podoba interiéru je jen dočasným stavem. V českých podmínkách stojí proti látkové střeše hlavně riziko nevratného poškození střechy „jen tak“ pro pobavení kolemjdoucích ochmelků. V tom případě si připravte 130 tisíc korun na novou.

Motor z GTI jako základ

Náš pravý kabriolet přijel bez pohonu všech kol, zato však s novým srdcem, které slouží i Golfu GTI. Přeplňovaný čtyřválec 2.0 TFSI se od předchůdce liší hlavně proměnným zdvihem ventilů (Audi Valvelift System), které v podstatě eliminovalo funkci škrtící klapky. V praxi to na projevu motoru nepoznáte, ale na spotřebě při melancholickém proplouvání krajinou ano. Jezdit se dá i za 7 litrů na sto. „Chytrý“ rádce na přístrojovém štítu nutí řidiče do řazení kolem 1500 otáček, což motor zvládá, ale současně se chová skoro jako „atmosféra“. Asi do 2500 je bez šťávy, ale je i mimořádně tichý a klidně běží (starají se dva vyvažovací hřídele), což je právě to, co kabriolet na luxusní promenády potřebuje.

Síla motoru graduje pozvolna, turboefekt prakticky nezaznamenáte, pokud se nevydáte do souboje o nízké otáčky dle instrukcí palubního počítače. Vrchol je podle očekávání nevýrazný, odměna za dotyk červeného pole otáčkoměru se rozplývá v celkové plynulosti zrychlování.

obrázek [555 x 247]
 

Vyšší otáčky má čtyřválec Audi rád, ale 1,6 tuny tohoto vozu, které musí spolu s vámi rozpohybovat, ubírá motoru elán, který známe z GTI. Papírová stovka za 7,5 sekundy není vůbec špatný údaj, ale ještě lepší je to v reálu. Motor se pod zatížením ozývá decentním barytonem, reakce na pohyb plynového pedálu jsou rychlé, a když využijete 211 hřebců nabízených mezi 4300 a 6000 otáčkami, snadno se do jízdy bez střechy zamilujete. Akcelerace je totiž v kabrioletu mnohem bezprostřednější, zřetelně slyšíte zvuk motoru a rychlost vnímáte právě takovou, jaká ve skutečnosti je.

Na komfortní notu

obrázek [300 x 337] Když to vás nebo (pravděpodobněji) vaše spolujezdkyně přestane bavit, je tu několik způsobů, jak je v autě udržet. Prvním je tlačítko pod loketní opěrkou, které vysunuje všechna okna současně. Posádka se rychle schová za trojrozměrný větrný štít z čelního a bočních skel a bez rizika zánětu středního ucha se pak dá jezdit i stovkou s nebem nad hlavou.

Kdo si připlatí 14 tisíc, dostane účinné vyhřívání krků, ale i bez této položky zvládá výkonné topení za chladných večerů udržet vřelou atmosféru na palubě. Cestování ve dvou na velké vzdálenosti usnadňuje větrná clona, kterou během okamžiku umístíte za přední sedadla. S ní pak není problém absolvovat stovky kilometrů standardní dálniční stotřicítkou. Když A-pětce nechcete kazit fazónu, můžete ji nechat složenou v kufru.

Sport jen rekreačně

Krátké vyjížďky za město jsou i v tomto soft-Audi celkem zábava. Podvozek stavěný tak, aby po drobných modifikacích zvládl i 333 koní, má značné rezervy. Koncentraci sil od motoru a řízení na přední nápravě řeší Audi celkem úspěšně složitou pětiprvkovou nápravou. Svou roli měly taky čachry s diferenciálem, který skončil ne za, ale před nápravou, kvůli motoru posunutému maximálně vzad. Vzadu je stejná náprava jako u verzí s pohonem všech kol. Jeho nepřítomností sice přicházíte o špičkovou trakci a lepší rozložení hmoty, ale nemusíte (u tohoto typu auta většinou zbytečně) vozit 100 kg rotujících hmot.

Deformace karoserie pod dynamickým zatížením na špatných silnicích nejsou nikterak velké, velmi otevřený skelet je špičkově vyztužen, takže drobné kmity, které asi zaznamenáte za jízdy na rámu čelního skla, jen vzdáleně připomínají, že tady cosi z nosné struktury chybí. Do jízdních vlastností to ale promlouvá jen výjimečně, korekce volantem nejsou nutné.

Zdaleka nejvíc potěšilo nastavení odpružení, které je nečekaně komfortní, tlumiče jsou dobře sladěné s pružinami i relativně vysokými pneumatikami, takže si auto vezme i velké díry bez toho, aby otřáslo celou karoserií a posádkou. Toto je první kabriolet pro české silnice.

Kdo má radši větší rozdíly mezi tvářemi Dr. Jekylla a pana Hyda, ten neudělá chybu, když investuje v ceně celého vozu zanedbatelnou sumu (řádově 35 tisíc korun) do adaptivních tlumičů. V komfortním režimu pak bude auto ještě komfortnější, sportovní nastavení zase eliminuje náklony v zatáčkách a udělá reakce auta rychlejší.

Interiér 2+2

Posádka – v optimálním případě dvoumístná – má k dispozici celkem standardní interiér řady A4/A5. Je celkem široký, sedí se nízko, v autě jste docela utopeni a tedy jen málo vystaveni vzduchu proudícímu kolem auta. Kombinace černého laku, šedých sedadel a až nepochopitelně šedého interiéru je vrcholně konzervativní volbou, ale ve vzornících Audi je naštěstí řada mnohem nápaditějších variant, které nechají lépe vyniknout čistotě designu a stylu A5 Cabrio.

obrázek [300 x 247] Prostor na zadních sedadlech je životně závislý na nárocích dvojice vpředu. Průměrně vzrostlí jedinci mohou uvolnit dvě místa na zadních sedadlech průměrně rostlým slečnám, jejichž věrnost ale bude doslova vystavena zkoušce větrem. Ochrana, kterou předním místům poskytuje čelní sklo, tady neexistuje. Na zadních sedadlech při natažené střeše je skoro tolik místa jako v A5 Coupé, což ale v absolutních hodnotách neznamená velký zázrak. Požadavky na dlouhé cestování naopak beze zbytku plní nadprůměrně velký kufr, který má bohužel jen značnou délku i šířku, ale nevelkou výšku (250 mm).

Závěr

Audi A5 Cabrio je požitkářským autem. Dokáže splnit většinu přání, souvisejících s jízdou otevřeným autem ať už na krátkých nebo na dlouhých trasách. Každopádně absolutní rychlost tady není tak důležitá. Jde spíš o design, pohodlí při jízdě bez střechy nebo halo efekt na bulváru. Toho všeho nabízí Audi vrchovatě. Není však jen kabrioletem pro starší prošedivělé pány. Má i velmi dobrý zážehový motor s přiměřenou dynamikou a solidní jízdní vlastnosti.

Klasik mezi otevřenými auty balí moderní techniku do konzervativního kabátu. Zůstává přitom pohodovým autem střední třídy, v němž snadno přečkáte dlouhé trasy nebo zažijete zajímavé svezení během nedělního odpoledne. Zájemci o dravější otevřené Audi míří i nadále k menšímu TT Roadsteru s ještě tužší karoserií, hbitějšími reakcemi a celkově sportovnějším naladěním. Ti majetnější možná sáhnou po šestiválci v S5. Chudší zase po turbodieselu se 125 kW (je o 34 tisíc levnější). To je ale šetření na velmi nepravém místě.

obrázek [555 x 245]
 

První cena vozu1.135.100,- Kč (2,0 TDI, 125 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací1.168.700,- Kč (2,0 TFSI, 155 kW)
Základní cena testovaného vozu1.168.700,- Kč (2,0 TFSI, 155 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1.351.603,- Kč (2,0 TFSI, 155 kW)

Plusy

  • Tuhá karoserie s dokonalou siluetou
  • Rychlý mechanismus skládací střechy
  • Manipulace se střechou možná i za jízdy
  • Optimální kombinace jízdního pohodlí a ovladatelnosti
  • Nízká spotřeba při běžné jízdě
  • Objem zavazadlového prostoru, variabilita

Mínusy

  • Málo místa na zadních sedadlech, nepohodlné sezení vzadu
  • Tvar zavazadlového prostoru
  • Vysoké ceny některých položek příplatkové výbavy
Spolupracujeme s TipCars.com

Audi A5 Cabrio 2,0 TFSI

Cena v základní výbavě: 1 168 700 Kč Cena v testované výbavě: 1 351 603 Kč

Základní výbava:airbag řidiče a spolujezdce, airbag pro hlavu SIDEGUARD, včetně bočních airbagů vpředu, automatická klimatizace, bezpečnostní sloupek řízení, podélně i výškově nastavitelný, dálkově ovládané centrální zamykání, dekorace Micrometallic šedá, determální skla – zeleně tónovaná, držák nápojů na středové konzole elektrické ovládání oken, ESP – elektronický stabilizační program včetně brzdového asistentu, ASR a EDS, hliníková optika interiéru, imobilizér, informační systém řidiče s monochromatickým displejem, ISOFIX pro sedadlo spolujezdce a vnější zadní sedadla, včetně deaktivace airbagu spolujezdce, kapota zavazadlového prostoru automaticky otvíratelná, kola hliníková litá v 6ramenném designu, velikost 7,5 J x 17, s pneumatikami 225/50 R 17, mlhové světlomety, mřížka chladiče singleframe šedá, pro 6válcové motorizace vysoce leštěná, černá, 6,5palcový monochromatický informační displej v přístrojové desce, nástupní lišty hliníkové, paket osvětlení interiéru, paket leštěných prvků, podavač bezpečnostního pásu pro přední sedadla, potahy sedadel – tkanina Arcade na střední části sedadel, bočnice sedadel a obložení zadní části po stranách vedle sedadel v provedení z tkaniny Uni, přední sedadla elektricky nastavitelná, potah stropu v provedení z tkaniny barvy – stříbrné, černé, béžové, rohožky vpředu a vzadu, radiopřijímač Chorus se 4 reproduktory, rezervní kolo, dojezdové nouzové, skládací střecha plně automatická, z 3vrstvé izolační tkaniny, manipulace se střechou možná až do 50 km/h, servotronic, středová loketní opěrka vpředu, tempomat, volant multifunkční sportovní kožený v 3ramenném designu, včetně hlavice řadicí páky a manžety v provedení z kůže, vnější zpětná zrcátka s integrovanými ukazateli směru v provedení z LED diod, el. nastavitelná a vyhřívaná, asférické na straně řidiče, ukazatel venkovní teploty, windschott, xenonové světlomety Plus, včetně denních a zadních světel z diod, zadní sedadla dělená se sklopnými opěradly

Výbava testovaného vozu:Audi parking system plus (22.313,-Kč), Informační systém řidiče s barevným displejem (+3.345,-Kč), navigační systém Plus včetně MMI 3G a pevného disku (+75.583,-Kč), elektricky nastavitelná přední sedadla včetně paměti pro sedadlo řidiče (+35.324,-Kč), vyhřívání sedadel vpředu (+9.545,-Kč), multifunkční kožený volant (+10.727,-Kč), Audi lane assist (+14.767,-Kč), dřevěná dekorace interiéru (+11.299,-Kč).

Jednání o vládě budou pokračovat příští týden, účastnit se jich budou i nadále komunisté Jednání o vládě budou pokračovat příští týden, účastnit se jich budou i nadále komunisté

Jednání předsedů hnutí ANO Andreje Babiše a sociálních…

Rusové se vrací. Počet zahraničních turistů v Česku přesáhl rekordních deset milionů Rusové se vrací. Počet zahraničních turistů v Česku přesáhl rekordních deset milionů

Počet zahraničních turistů, kteří loni přespali v českých…

Zisk Gazpromu klesl o čtvrtinu, přesto překonal očekávání analytiků Zisk Gazpromu klesl o čtvrtinu, přesto překonal očekávání analytiků

Čistý zisk ruského plynárenského gigantu Gazprom loni…

 
Technické údaje
Motor Audi A5 Cabrio 2,0 TFSI
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1984
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 155 / 4300
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 250 / 1500 - 4200
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 241
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.1 / 5.4 / 6.8
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 320 / 750
Objem nádrže (l):65
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1630 / 500
Rozměr pneu:225/50 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4625
b) šířka (mm): 1854
c) výška (mm): 1383
d) rozvor (mm): 2751
e) rozchod vpředu (mm): 1590
f) rozchod vzadu (mm): 1577
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 830 / 1080
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 510 / 860
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1040
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):920
k) šířka vpředu (mm): 1490
l) šířka vzadu (mm): 1290
délka sedáku vpředu (mm): 510
délka sedáku vzadu (mm): 460
výška opěradla vpředu (mm): 630
výška opěradla vzadu (mm): 660
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Audi A5 Cabrio 2,0 TFSI
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 5
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 5
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 9
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 8
Snadnost řazení: 9
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 10
Jízdní vlastnosti v extrému: 8
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 7
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 7
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 5
Variabilita zavazadlového prostoru: 7
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 5
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,65
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Češi zase posouvají hranice. Tato Škoda Superb má 523 koní a 567 N.m! Češi zase posouvají hranice. Tato Škoda Superb má 523 koní a 567 N.m!

Pod kapotou bílého Superbu je dvoulitr TSI o původním…

 Audi A5 Cabriolet nemá daleko k dokonalosti. S5 jede skvěle, ale co diesel? (+videa) Audi A5 Cabriolet nemá daleko k dokonalosti. S5 jede skvěle, ale co diesel? (+videa)

Nová generace oblíbeného kabrioletu od audi vstoupila…

Audi A5 Sportback má fantastický podvozek! Vyzkoušeli jsme jej v Domově quattro Audi A5 Sportback má fantastický podvozek! Vyzkoušeli jsme jej v Domově quattro

Národní tiskovou prezentaci modelu A5 Sportback pořádalo…

  
Pekingský autosalon 2018 ve velké fotogalerii. Krásné, ošklivé i bizarní novinky

Pekingský autosalon 2018 ve velké fotogalerii. Krásné, ošklivé i bizarní novinky

Dnes 18:50

Hlavní prim na letošním autosalonu v Pekingu hrají SUV. Najdeme mezi nimi díla čínského majitele Volva, BMW i Škodovky.
Blesk.cz

Chat s právníkem dTestu: Na co máte jako zákazník právo?

Chat s právníkem dTestu: Na co máte jako zákazník právo?

Musíte ještě platit poplatky za platbu kartou? Jak rychle musí banka vyřídit vaši reklamaci? Jak se bránit…

Dukovi je dnes 75 let. K narozeninám musel podepsat rezignaci

Dukovi je dnes 75 let. K narozeninám musel podepsat…

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka se 26. dubna dožívá 75 let. Po tomto termínu musí podle kanonického…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018: Kdy hrají Češi, rozpis a výsledky zápasů

Program MS v hokeji 2018: Kdy hrají Češi, rozpis a…

Na olympiádě to nakonec těsně nevyšlo, další cíl české hokejové reprezentace je tak jasný: medaile z MS v hokeji…

Kysela skončil jako generální manažer Litvínova. Jeho práci převezme Šlégr

Kysela skončil jako generální manažer Litvínova.…

Robert Kysela skončil jako generální manažer hokejistů Litvínova. Jeho práci bude v nejbližší době zastávat…

 

Reflex.cz

Seriál Trust: Zbohatlíci Gettyovi + miláček Danny Boyle = ?

Seriál Trust: Zbohatlíci Gettyovi + miláček Danny Boyle = ?

„Dlouhodobý vztah se ženou je možný, jen pokud jste v byznysu smolař.“ Tak pravil J. Paul Getty (15. 12. 1892 –…

Před 85 lety bylo v Německu založeno obávané gestapo

Před 85 lety bylo v Německu založeno obávané gestapo

Geheime Staatspolizei (tajná státní policie) neboli zkráceně gestapo patřilo mezi nejobávanější represivní…