Test Auto.cz

Citroën C4 1.2 PureTech 130 – Tenhle tříválec bereme

18.2. 2015
Verdikt
 

Citroën C4 prošel faceliftem, změn je však jako šafránu. Tím nejzajímavějším tak zůstává přeplňovaný tříválec Pure Tech.

Druhá generace kompaktního Citroënu C4 je letos na trhu již pátým rokem. Její kořeny však sahají až k prvnímu vydání, tedy do roku 2004. Vzhledem k tomu, že od roku 2012 používá koncern PSA modulární platformu EMP2, na níž stojí například současná C4 Picasso, je možné označit techniku testovaného vozu za výběhovou a to i přes vzpomínanou nedávnou modernizaci. Ta zahrnuje mimo jiné přední světlomety s integrovanými diodami pro denní svícení, dále se změnila grafika zadních svítilen a konečně v kabině je vylepšená navigace.

Pohodlí i zbytečné chyby

První usednutí do modernizované C4 přináší uspokojení. Sedadla jsou na pohled dobře dimenzovaná a následné pohodlí tento dojem potvrzuje. K jejich tvarování také nelze mít výhrady, což už bohužel neplatí o pozici za volantem, i v nejnižší poloze je sedadlo řidiče stále příliš vysoko. Volant, od druhé generace bez pevného středu, tvarem a rozměry připomíná ty z přelomu osmdesátých a devadesátých let vybavené airbagem. Zejména hlava je nezvykle rozměrná a ani sklon sloupku řízení není optimální. V nejvyšší poloze je volant dost naplocho, takže se můžete cítit trochu jako řidič dodávky. Posuňte jej níže a situace bude lepší, nicméně ne ideální. Navíc i lehce nadprůměrně vzrostlí jedinci budou mít v tu chvíli pocit, že jej mají takzvaně „v klíně“.

Že je použitá platforma již staršího data vzniku, prozrazují také silné sloupky A, které poněkud omezují výhled. Tehdy to holt jinak udělat nešlo, měla-li karoserie zajistit patřičnou odolnost proti přesazenému čelnímu nárazu.

obrázek [600 x 402]  

Mezigeneračně se však výrazně zlepšila úroveň dílenského zpracování a použitých materiálů v kabině. Dříve tvrdý a nevzhledný plast nahradil kvalitní, měkký a rovněž slícování jednotlivých částí nevyžaduje sebemenší kritiku. Dodnes pohledný je design palubní desky v náznacích trochu připomínající přístrojovku v minulé generaci vozu Seat Leon.

Automobil zůstává věrný klasicky uspořádanému přístrojového štítu, který ve druhé generaci nahradil digitální, umístěný uprostřed palubní desky. „Analogový“ rychloměr je zdvojen digitálním ukazatelem. Co jsme postrádali, byl teploměr chladicí kapaliny, který navíc není suplován kontrolkou studeného motoru. A displej v možná trochu zbytečně velkém palivoměru pracujícím s grafickými segmenty ukazuje jenom dojezd, zbylé funkce palubního počítače se zobrazují na centrálním displeji.

Ten je nyní sedmipalcový a dotykový, navíc zahrnující také navigaci s kartografickým zobrazováním. Součástí je rovněž mapa Evropy a dovozce si za to celé účtuje navíc velmi přijatelných 10.900 korun. Spolu s šedým lakem Spirit za 14.500 korun šlo vlastně o jedinou příplatkovou výbavu testovaného vozu.

Verze Feel Edition v základu nabízí jinde příplatkovou dvouzónovou klimatizaci. Její zajímavostí je možnost měnit ve třech stupních intenzitu vyhřívání (ochlazování) interiéru na požadovanou teplotu. Co ale chybí, je funkce sjednocující obě zóny pod jednu, třeba větší Citroën C5 či Peugeot 508 tohle mají.

Prostornost v první řadě je bez výhrad, ve druhé je to tak průměr. Naproti tomu zavazadelník svým základním objemem 380 litrů potěší. A pokud se spokojíte s opravnou sadou namísto plnohodnotné rezervy, můžete využívat ještě o 28 litrů více. Maximální objem po sklopení dělených opěradel zadní lavice činí 1183 litrů, vzniklá ložná plocha ale není zcela rovná.

Citroën C4 1.2 Pure Tech: srovnání s konkurencí
AutomobilCitroën C4Peugeot 308Ford Focus
Motor1.2 Pure Tech1.2 Pure Tech1.0 EcoBoost
Zdvihový objem [cm3]11991199998
Válce/ventily3/43/43/4
Největší výkon [kW/min]96/550096/550092/6000
Točivý moment [N.m/min]230/1750230/1750170/1500-4500
Převodovka6M6M6M
Max. rychlost [km/h]199207193
Zrychlení 0-100 km/h [s]10,89,611,3
Komb. spotřeba [l/100 km]4,84,65,0
Cena od [Kč]369.900426.500374.900

Jede, kam chcete

První generace modelu nabízela z pohledu jízdní dynamiky rozporuplné reakce. Na hladkých silnicích jezdil vůz bezchybně, na rozbitých a zvlněných však s citelnými nedostatky. Nejčastěji skloňovanou výhradou byly rázy od zadní nápravy. Na tom výrobce časem zapracoval a nabídl modifikované zadní tlumiče, které zdarma majitelům měnil. V praxi to však pomohlo jenom málo.

V druhé generaci řešili konstruktéři Citroënu tento problém již v počátcích návrhu vozu a výsledkem jsou vložené hliníkové segmenty, které vyztužují horní uložení tlumičů zadní nápravy. A skutečně: podvozek ztichl, což jsme konstatovali již při testech prvních zástupců této řady v roce 2010.

O to větší rozčarování přinesla jízda testovaným exemplářem. Jeho podvozek lomozil a přejezd hlubokých nerovností způsoboval rázy, jež se dále šířily skeletem jako ozvěna. Že by výše zmíněné hliníkové segmenty chyběly? Těžko říci. Naproti tomu drobné nerovnosti dokázal měkký podvozek vozu vyžehlit s náležitou grácií.

obrázek [600 x 347]  

Nejlepší jízdní chování předváděla C4 na hladkém povrchu. I do ostrých vlásenek se vrhala s vervou a dlouho vzdorovala vrozené nedotáčivosti. Řízení podporované elektrohydraulickým posilovačem nabízelo nadprůměrnou přesnost a také dobrou zpětnou vazbu. Tady se jasně projevuje méně obvyklé uložení spodních ramen přední nápravy McPherson v kombinaci s takzvaným otočeným čepem (je zašroubován do těhlice, nikoliv do ramene, jak bývá jinde běžné). PSA u nové platformy EMP2 toto řešení opustilo a výsledkem je vláčné řízení u Peugeotu 308 či Citroënu C4 Picasso (Grand C4 Picasso).

Jako na houpačce

Radost z jízdního chování C4 ovšem dostane trhlinu v okamžiku, kdy se silnice začne vlnit a její povrch se změní z hladkého v rozbitý. Zejména příčná dilatační spára v zatáčce dokáže vůz rozhodit ze stopy, navíc se karoserie při rychlé jízdě houpe, sladění pružin a tlumičů by určitě mohlo být lepší.

Také si nelze nevšimnout uskakování zadní nápravy na výmolech, jakoby uložení torzní příčky nebylo v příčném směru dostatečně tuhé… Brzdy jsou účinné: na lehké přišlápnutí prostředního pedálu vůz zpomalí s opravdovou vervou, avšak další tlačení pedálu k podlaze přinese jen pozvolný nárůst brzdného účinku.

Downsizing do důsledku

Na sklonku roku 2011 představil koncern PSA novou generaci tříválcových motorů pro splnění normy Euro 6. Obchodně se nazývají Pure Tech, v servisní praxi jde o řadu EB. Jejím úkolem je nejen nahradit zasloužilé čtyřválce řady TU, nýbrž i zajistit do budoucna příznivou emisní bilanci napříč motorovým fleetem.

Citroën C4 1.2 Pure Tech 130 – Statečné srdce

Jako první spatřily světlo světa atmosférické verze o objemu 1,0 a 1,2 litru vybavené nepřímým vstřikováním benzinu. S příchodem nové generace Peugeotu 308 uvedl koncern PSA také přeplňovanou variantu většího motoru ve dvou výkonových verzích. Kromě zkoušené verze s 96 kW je v nabídce ještě slabší sourozenec s 81 kW. Nepřímé vstřikování bylo nahrazeno přímým, což si vyžádalo novou hlavu válců a také modifikované písty. Kompresní poměr se snížil z 11:1 na 10,5:1.

obrázek [600 x 402]  

Turbodmychadlo točící až 240.000 otáček za minutu je v zájmu prodloužení životnosti napojeno na chladicí okruh motoru. Zachováno zůstalo proměnné časování sací i výfukové strany rozvodu, jakož i pohon vačkových hřídelů ozubeným řemenem v olejové lázni. Na rozdíl od obdobné konstrukce od Fordu (1.0 EcoBoost) použili konstruktéři PSA vyvažovací hřídel, rotující v hliníkovém bloku stejnými otáčkami jako klikový hřídel.

Tříválec se nezapře

Motory se třemi válci obecně vyžadují použití hmotnějšího setrvačníku. To je také hlavní důvod, proč se pomalu vytáčejí. S touto nepříznivou vlastností se však motoráři PSA vypořádali se ctí, takže motor jde do otáček s uspokojivou lehkostí. Co však vadí, je mdlá reakce na přidání plynu v jeho první třetině zdvihu. Po několika kilometrech si na to ale zvyknete.

Vzhledem k důslednému downsizingu je jasné, že sportovní vlastnosti tento motor nenabídne. Maximum točivého momentu úřadující na hodnotě 230 N.m je dostupné v 1750 otáčkách za minutu. V praxi důležitější je skutečnost, že od 1500 otáček až do 3500 otáček je k dispozici celých 95 procent této hodnoty.

A při jízdě je to znát. Aby se něco začalo dít, je třeba mít na otáčkoměru minimálně těch 1500 ot/min, raději o špetku více. Do této hodnoty motor lehce vibruje a odmítá příliš spolupracovat, a to i na nižší převodové stupně. Dále je však dynamika skvělá a subjektivně vnímané zrychlení vozu až překvapivě dobré. Navíc se výrazně zlepší také kultura běhu.

obrázek [600 x 324]  

To konkurent od Fordu má momentovou charakteristiku lépe vyhlazenou a ani v nejnižších otáčkách neotravuje svých acyklickým během. Bohužel v porovnání s motorem Peugeotu/Citroënu dost spotřebuj, dostat se u něj pod 8 litrů na 100 km chce trochu sebekázně. Naproti tomu motor koncernu PSA vystačil i v syrovém stavu (najeto měl cca 1000 km) a s častými studenými starty s přídělem zhruba 6,7 litru na 100 km, a ani jsme se nemuseli nijak omezovat v rozletu.

Zatímco slabší verze se musí spokojit jenom s pětistupňovou manuální převodovkou, může ta výkonnější těžit z deviz „šestikvaltu“. A to hned toho nejmodernějšího, jaký má PSA k dispozici. I malý tříválec tak dostal skříň MCM dosud spojovanou převážně s motorem 1.6 THP. Vyniká přesným řazením a krátkým krokem páky bez pozorované vůle. Příznivý dojem poněkud opadne v okamžiku, kdy začnete řadit rychleji, to pak páka trochu drhne. S přibývajícími kilometry se to ale nejspíše zlepší.

Závěr

Že je současný Citroën C4 již za zenitem, je jasné. Výběhová technika je ale znát spíše v detailech, než v celku. Tím nejlepším na voze je jeho tříválcový motor, který se opravdu povedl. Pokud hledáte úsporný benzinový kompakt, nemáte zbytečně na rozhazování a zároveň nepožadujete vybroušenou jízdní dynamiku spolu s nejmodernějšími asistenčními systémy, pak je testovaná C4 vozem přesně pro vás.

obrázek [600 x 361]  

Nejlevnější verze modelu326.900 Kč (Tendance 1.4 VTi)
Základ s testovaným motorem369.900 Kč (Tendance 1.2 Pure Tech 130)
Testovaný vůz s výbavou474.300 Kč (Feel Edition 1.2 Pure Tech 130)

Plusy

  • Příznivá cena, výbava, materiály
  • Pružný a velmi úsporný motor
  • Solidní objem zavazadelníku
  • Velmi přesné řízení
  • Rychlý náběh topení

Minusy

  • Chování na rozbitých silnicích, rázy
  • Absence nejmodernějších asistenčních systémů
  • Posaz za zbytečně velkým volantem
  • Průměrný prostor ve druhé řadě sedadel
  • Chybí informace o teplotě motoru či jeho ohřívání
Foto: Petr Homolka
Spolupracujeme s TipCars.com

Citroën C4 1.2 Pure Tech 130

Cena v základní výbavě: 369 900 Kč Cena v testované výbavě: 474 300 Kč

Základní výbava:Šest airbagů, stabilizační systém, pomoc při rozjezdu ve svahu (Hill Start Assist), kontrola tlaku v pneumatikách, zadní parkovací čidla, tempomat + omezovač rychlosti, dvouzónová klimatizace, výškově a podélně nastavitelný volant, automatické stírače s dešťovým senzorem, přední mlhovky s funkcí přisvícení do zatáček, zásuvka 12V vpředu a v zavazadlovém prostoru, lepicí sada, bluetooth, litá 16” kola, chromovaná lišta na zadním nárazníku, středová loketní opěrka pro přední sedadla s úložným prostorem, elektricky ovládaná boční okna, elektricky sklopná vnější zrcátka s integrovanými diodami bočního osvětlení atd.

Výbava testovaného vozu:Barva karoserie šedá Spirit (+ 14.500,-), dotykový 7“ displej (satelitní navigace GPS s kartografickým zobrazením, integrovaná mapa Evropy, autorádio RD5 bi-tuner) (+ 10.900,-).

Investiční banka z dob RVHP se stěhuje do Budapešti, její přesun se zamlouvá i Česku Investiční banka z dob RVHP se stěhuje do Budapešti, její přesun se zamlouvá i Česku

Postsovětská Mezinárodní investiční banka opustí Moskvu.…

Maloobchodním prodejcům kralují korporace z USA, nejlepším nováčkem žebříčku je Metro Maloobchodním prodejcům kralují korporace z USA, nejlepším nováčkem žebříčku je Metro

Největší maloobchodní prodejci zaznamenali ve finančním…

I na Islandu je pořád co zlepšovat, říká talentovaná severská herečka I na Islandu je pořád co zlepšovat, říká talentovaná severská herečka

Také letos se na Berlinale mohlo deset mladých evropských…

Kim vyrazil obrněným vlakem na návštěvu Vietnamu, setká se tam i s Trumpem Kim vyrazil obrněným vlakem na návštěvu Vietnamu, setká se tam i s Trumpem

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v příštích dnech…

 
Technické údaje
Motor Citroën C4 1.2 Pure Tech 130
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 3 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1199
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 96 / 5500
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 230 / 1750
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 199
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 10.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 5.9 / 4.2 / 4.8
Emise CO2:110
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 380 / 1183
Objem nádrže (l):60
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1205 / 585
Rozměr pneu:205/55 R 16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4329
b) šířka (mm): 1789
c) výška (mm): 1489
d) rozvor (mm): 2608
e) rozchod vpředu (mm): 1522
f) rozchod vzadu (mm): 1515
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 810 / 1020
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 660 / 900
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1030
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):960
k) šířka vpředu (mm): 1500
l) šířka vzadu (mm): 1490
délka sedáku vpředu (mm): 510
délka sedáku vzadu (mm): 470
výška opěradla vpředu (mm): 630
výška opěradla vzadu (mm): 650
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: Citroën C4 1.2 PureTech 130 – Tenhle…Doporučujeme
Ženeva 2019: Seznam premiér tradičního autosalonu už je bohatý Ženeva 2019: Seznam očekávaných premiér

Škoda Kamiq, nové BMW 3 Touring, pátá generace Renaultu…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Kamiq odhaluje své LED světlomety. Nepřipomínají vám něco? Škoda Kamiq odhaluje své LED světlomety. Nepřipomínají vám něco?

Třetí a nejmenší SUV od Škodovky jsme zatím mohli vidět…

Také Hyundai se chystá na ostrá SUV. Začne ale docela opatrně Také Hyundai se chystá na ostrá SUV. Začne ale docela opatrně

Svou ostrou verzi mělo dostat SUV Tuscon a malý hatchback…

 Čínský Citroën C3-XR prošel modernizací, změnila se příď Čínský Citroën C3-XR prošel modernizací, změnila se příď

Citroën C3-XR je malý crossover, který se vyrábí a…

Ojetý Citroën C4 II (B71): S jedinou karoserií to má těžké! Ojetý Citroën C4 II (B71): S jedinou karoserií to má těžké!

S původní C4 se ke značce Citroën vrátila avantgarda.…

  
Byli jsme v továrně Rolls-Royce: Tady se rodí luxus!

Byli jsme v továrně Rolls-Royce: Tady se rodí luxus!

Dnes 15:36

Exkluzivně jsme navštívili místo, kde si nejbohatší lidé planety plní své motoristické sny. Továrna Rolls-Royce v Goodwoodu je ovšem výjimečná i sama o sobě.
Blesk.cz

Čarokrásná Madeira: Užijte si krásy Funchalu i s nejmenšími cestovateli

Čarokrásná Madeira: Užijte si krásy Funchalu i s…

Vyrazit do středu čarokrásné Madeiry a objevovat Funchal s dětmi? Proč ne?! Není to jen destinace vhodná pro…

Agent z reklamy na steroidech: Recenze Crackdown 3

Agent z reklamy na steroidech: Recenze Crackdown 3

Trvalo dlouhých pět let vývoje, než Crackdown 3 pro Xbox One konečně vyšel. Ale i když se na něm pracovalo takto…

 

iSport.cz

Krok za oponu Baníku: Jak se trénuje na Spartu? Páník rozebral Dočkala

Krok za oponu Baníku: Jak se trénuje na Spartu?…

Je krátce po čtvrtečním poledni, trenér Bohumil Páník se prochází po vítkovickém stadionu. V ruce drží tlustou…

SESTŘIHY: Bohemians se dočkali výhry, uspěla i Sigma. Karviná má bod

SESTŘIHY: Bohemians se dočkali výhry, uspěla i…

Ve 22. kole FORTUNA:LIGY ukončili fotbalisté pražských Bohemians desetizápasové čekání na výhru a díky trefám…

 

Reflex.cz

Fotograf jezdí po světě a fotí rudovlásky. Prohlédněte si kouzelné zrzky, jejichž snímky pomáhají

Fotograf jezdí po světě a fotí rudovlásky.…

Brian Dowling je reklamní fotograf, který pochází se Spojených států. Ze svého rodného Mississipii se však kvůli…

Přelomový sjezd KSČ: Československé komunisty ovládl Klement Gottwald a podřídil je Moskvě

Přelomový sjezd KSČ: Československé komunisty ovládl…

Od pondělí 18. do soboty 23. února 1929 se v pražských Holešovicích konal v Lidovýchovné budově Domovina V.…