Infiniti G37x - Nebezpečně ve formě

Infiniti G37x - Nebezpečně ve formě

 
 

Je to trochu překvapivé, že asi nejvážnější hrozba pro trojkové BMW přichází z Ameriky od japonské luxusní značky a ne z Německa, ale skutečně je tomu tak.

Už první letmé seznámení se sedanem Infiniti G37 s pohonem všech kol napovědělo, že jde o velmi zdařilé auto, nyní nadešel čas zaměřit se na něj důkladněji. A hned úvodem musíme říci, že realita předchozí očekávání ještě překonala.

Pihy na kráse

Při pohledu na tvary japonského sedanu máme dojem, jako by měl menší krizi identity. Zepředu jako bychom sledovali Mercedes, z boku Lexus GS a celek se příliš ztrácí v oblých tvarech, na nichž abyste nějakou ostrou hranu nebo výraznou linii pohledali. Nelze sice říci, že je G37 ošklivé, jen asi všichni konkurenti v prémiové střední třídě vypadají líp… Ani interiér nebudí přílišné nadšení, i když tam už se rozdíly oproti některým konkurentům stírají. Posaz za volantem je trochu vyšší než bývá u evropských prémiovek obvyklé, ale naštěstí je ještě snesitelný, boční vedení sedadel je dostačující. Pokud však patříte k lidem s vyšším vzrůstem, mohli byste už mít s čalouněním stropu trošku problém.

Malý volant se dobře drží a má široký rozsah nastavení. Na zadních sedadlech zbývá pro kolena pár centimetrů místa, hlava však už je v kontaktu s čalouněním stropu, je tedy třeba se vzadu trochu uvelebit, aby se tam člověk s výškou kolem 180 cm vešel.

obrázek [555 x 390]  

Kufr o objemu 450 l není z největších, ale nedostatkem místa pro zavazadla také trpět nebudete. To spíš nedostatkem místa pro vkládání předmětů do kufru. Umístění CD měniče ve vstupním otvoru je velice nešťastné a citelně zhoršuje využitelnost kufru.

V8 a orchestr

Vpředu podélně uložený motor si po ťuknutí do startovacího tlačítka odkašle a hlásí svou připravenost hlubokým hučením, jako by ani nešlo o vidlicový šestiválec, ale o V8. Dost možná za to může na šestiválec poměrně velká kubatura 3,7 l, nebo že by snad výrazně nízkozdvihová technika motoru? Takže volič sedmistupňového automatu na déčko a můžeme se opřít do plynového pedálu.

Motor vyrazí překvapivou razancí, a také zvukovým doprovodem, jenž budou asi slabší povahy považovat ze poněkud přehnaný. Ale věřte mi, vůbec tomu nerozumí… Zato můj zanedlouho dvouletý syn ohodnotil ze své sedačky vzadu vpravo práci japonských motorářů uznalým hůůů hůůů, znáte to o tom jablku a stromu, že?

Automat přeřazuje při plné akceleraci při 7200 otáčkách, přičemž červené pole začíná ještě o 200 výš. Tam se ale máte šanci podívat pouze v případě, že přesunete volič převodovky do manuálního režimu a sázíte tam kvalty pomocí hořčíkových pádel pod volantem. Trošku rozpaky způsobuje omezovač zasahující pouze 100 otáček za červeným polem, na druhou stranu však tento šestiválec točí až 7500 min-1 a to je rozhodně skvělý výsledek

Podřazení provádí sedmistupňový automat za všech okolností rychle, přeřazení je však poněkud americké. Nejvíce je to znát v případě, kdy jedeme pohodovým tempem a následně potřebujeme rychle akcelerovat. Automat podřadí na dvojku, otáčky vyletí až k omezovači, ale tam agregát na okamžik zaváhá, jako by přemýšlel, zda tam tu trojku opravdu má dát. Totéž zopakuje i z trojky na čtyřku. Jakmile však držíme chvíli ostré tempo, logika automatu se srovná a i přestože je i nadále přeřazení pomalejší, nijak dramaticky to nevadí.

obrázek [555 x 279]  

Zvuk motoru je opravdu nakažlivý a dynamika po pravdě řečeno také. Není problém plynule akcelerovat již z nízkých otáček a auto poskytuje nejen sympatický zvukový doprovod, ale i pružnost. Mnohem zábavnější je ale kickdownem pobídnout motor k trysku a sledovat, jak ručička otáčkoměru nahání tu od rychloměru. Přece jen objem 3,7 litru není zrovna málo, 235 kW také ne. Asi stopadesátikilová nadváha proti srovnatelnému BMW při jízdě není příliš cítit. Charakter motoru svádí, a pokud se rozhodnete jízdu si užít, ukazatel palivoměru s velkou radostí ukazuje hodnoty citelně nad dvacetilitrovou hranicí. Pokud budete chvíli držet na rychloměru stovku, zjistíte, že si vůz bere 8,9 l na 100 km. Při dálniční stotřicítce musíte počítat se spotřebou 10,8 l na 100 km, což je také snesitelné. Jenže o tomhle zábavná jízda rozhodně není, a pokud si budete chtít sílu motoru alespoň trochu užít, počítejte s tím, že vám bude palubní počítač hlásit hodnoty od 16 do 18 litrů.

Spíše EVO než "trojka"

Příslušnost spíše k těm větším autům střední třídy a zadokolkové platformy Infiniti si přímo říkají o srovnání s vozy značky BMW, G37x s pohonem všech kol v nás vyvolalo trošku jiné asociace. Spíše než precizně se chovající sedany s roztočenou vrtulí ve znaku se nám vybavila jízda s Mitsubishi Lancer Evolution. Géčko je totiž až překvapivě hravé a je velice příjemné ho řídit. Nechová se totiž jako naprostá většina čtyřkolek, u nichž se lehce nedotáčivé chování mění v neutrální až lehce přetáčivé teprve při tvrdém zacházení. Infiniti působí už při klidné jízdě dojmem zadokolky, avšak se špičkovou trakcí. Příď vozu vůbec nepůsobí těžce a nedotáčivost přichází pouze v případě, že nájezd do zatáčky vysloveně zkazíme.

obrázek [555 x 354]  

Za běžných podmínek je ale podvozek přísně neutrální s lehkou tendencí k přetáčivosti, kterou lze pobídnout přidáním plynu. V tu chvíli se záď sedanu vydá na cestu vpřed, a tak si jen můžeme vybrat, jestli ho rychlým kontra umravníme nebo zda si dovolíme nějaký ten lehčí driftík pro radost. Díky tomu je jízda s G37x tak zábavná, jako s málokterým jiným autem střední třídy. Vynikajícímu podvozku sekunduje navíc opravdu perfektní řízení. Tomu se sice dá vytknout lehká netečnost kolem přímého směru, ovšem ve všech ostatních případech funguje naprosto fantasticky. Účinek posilovače je přesně takový, jaký by měl být a celý mechanizmus přenáší do rukou naprosto samozřejmě to, co už jsme považovali v současných autech za beznadějně vykořeněné – zpětnou vazbu od kol. Lehké pohyby volantu způsobené vyjetými kolejemi a dalším nerovnostmi vozovky nepůsobí uměle a nepřichází se zpožděním, ale dostavují se v reálném čase. Prostě nádhera!

Dá se asi vcelku domyslet, že bude pérování dost tvrdé. Ano je, a to i na poměry prémiových sportovních sedanů této třídy. Svou tuhostí se docela blíží tomu, co lze čekat u M paketu od BMW, takže se osádka vozu na nerovné silnici dost výrazně natřásá a bohužel se v kabině občas ozývají i pazvuky z palubní desky. Jenže skvělou práci neodvedli japonští inženýři jen při nastavení podvozku, ale i při výběru tlumičů. Ty totiž nedovolí téměř žádné nerovnosti silnice projevit se v kabině tupým rázem ani nelibým zvukem. Nepříjemná tedy jízda v Infiniti opravdu není, k čemuž přispívá i znamenité odhlučnění kol a poměrně slušně vyřešené obtékání vzduchu.

Japonské BMW

Svého času se o Hondě říkalo, že je japonským BMW. Jenže jak čas plyne, z japonského BMW se stalo spíš japonské Audi a původní titul tak může směle připadnout nejmladší z japonských prémiových značek. A ta se opravdu snaží – až na trochu vyšší posaz a občas trochu apatickou převodovku toho nelze sedanu od Infiniti moc vytýkat. Takže pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete mít BMW a nevadí vám benzinový šestiválec s objemem lehce nad 3,5 l, mám pro vás skvělou zprávu – už nemusíte dělat příliš kompromisů!

obrázek [555 x 373]  
První cena vozu999 900,- Kč (G37 , 235 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací1 046 900,- Kč (G37 GT , 235 kW)
Základní cena testovaného vozu1 096 900,- Kč (G37x GT 235 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků1 351 500,- Kč (G37x GT, 235 kW)

Plusy

 • Dynamický motor
 • Pohodlná sedadla
 • Vynikající jízdní vlastnosti a ovladatelnost
 • Přesné a komunikativní řízení
 • Účinné brzdy
 • Dobrá schopnost tlumit rázy

Mínusy

 • Poměrně tvrdé pérování
 • Vyšší posaz za volantem
 • Pomalejší přeřazování převodovky
 • Méně místa vzadu pro hlavu
 • Omezený vstupní otvor do kufru a menší zavazadlový prostor
 • Vyšší hmotnost
Spolupracujeme s TipCars.com

Infiniti G37x

Cena v základní výbavě: 1 046 900 Kč Cena v testované výbavě: 1 351 500 Kč

Základní výbava:6ti stupňová manuální převodovka, 6x airbag, aktivní opěrky hlavy, dešťový a světelný senzor, přední a zadní parkovací senzory, 7“ displej, Bluetooth, tempomat, inteligentní klíč, dvouzónová automatická klimatizace, zadní výdechy ventilace, 7reproduktorové auto s MP3, WMA a vstupem AUX-in, multifunkční volant, kožený volant a hlavice řadicí páky, dvouose seřiditelný elektrický sloupek volantu, hliníkový dekor, vak na lyže, elektricky nastavitelná zpětná zrcátka a boční okna, bixenonové světlomety, mlhovky, lak odolný proti poškrábání, kožená sedadla, sedadlo řidiče elektricky nastavitelné v 8 směrech, elektricky ovládaná bederní opěrka, paměť pro řidičovo sedadlo, elektricky vyhřívaná přední sedadla, 18“ litá kola.

Výbava testovaného vozu:Pohon všech kol (50 000,-), el. ovládané střešní okno (33 000,-), sedmistupňová automatická převodovka s řazením páčkami pod volantem (58 000,-), adaptivní tempomat (25 000,-), multimediální výbava (88 600,-).

PID se rozšíří, Praha a Středočeský kraj zaplatí miliony PID se rozšíří, Praha a Středočeský kraj zaplatí miliony

Jízdenka pražské integrované dopravy (PID) rozšíří…

Nemocnice hledají miliardy na kybernetickou bezpečnost Nemocnice hledají miliardy na kybernetickou bezpečnost

Evropské nařízení na podporu kybernetické bezpečnosti,…

Chraňme si soukromí! Když Velký bratr pořád roste Chraňme si soukromí! Když Velký bratr pořád roste

Záměrně zveličované hrozby terorismu, extremismu a daňové…

 
Technické údaje
Motor Infiniti G37x
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 3696
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 320 / 7000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 360 / 5200
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 5.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 15.6 / 8.1 / 10.9
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 450 / -
Objem nádrže (l):80
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1801 / 482
Rozměr pneu:225/50 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4780
b) šířka (mm): 1770
c) výška (mm): 1470
d) rozvor (mm): 2850
e) rozchod vpředu (mm): 1520
f) rozchod vzadu (mm): 1520
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 820 / 1090
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 620 / 910
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 970
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):890
k) šířka vpředu (mm): 1490
l) šířka vzadu (mm): 1470
délka sedáku vpředu (mm): 500
délka sedáku vzadu (mm): 470
výška opěradla vpředu (mm): 650
výška opěradla vzadu (mm): 680
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Hodnocení Infiniti G37x
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 8
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 6
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 10
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 10
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 9
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 9
Jízdní vlastnosti v extrému: 10
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 9
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 10
Velikost zavazadlového prostoru: 6
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 5
Variabilita zavazadlového prostoru: 6
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 8
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,44
 Doporučujeme
Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce? Nová technika podrobně! Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce?

Od roku 2005 sázel Mercedes-Benz u šestiválců výhradně na…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Socialistické stroje: Ještě nedávno zatracované, dnes ale dobrá investice Socialistické stroje: Ještě nedávno zatracované, dnes ale dobrá investice

Protože před Sametovou revolucí u nás jezdila téměř…

10 nejzajímavějších videí, v nichž účinkují automobily z Česka 10 nejzajímavějších videí, v nichž účinkují automobily z Česka

I české vozy se můžou stát slavnými na internetu. My jsme…

 
Infiniti G37 zůstává v nabídce, přejmenuje se na Q40 Infiniti G37 zůstává v nabídce, přejmenuje se na Q40

Infiniti bude ještě rok nabízet sedan G37, jenž se v…

Video: Sebastian Vettel týrá služební Infiniti Video: Sebastian Vettel týrá služební Infiniti

Sebastian Vettel se jako první jezdec formule 1 projel po…

  
Motocyklová VC Kataru 2017: MotoGP vyhrál po boji s Doviziosem Maverick Viñales

Motocyklová VC Kataru 2017

Včera

V první GP letošní sezóny silničního motocyklového MS byli nejúspěšnější Maverick Viales (MotoGP), Franco Morbidelli (Moto2) a Joan Mir (Moto3).
Blesk.cz

Ruce pryč! Těchto 6 věcí je špinavějších než záchodová mísa

Ruce pryč! Těchto 6 věcí je špinavějších než záchodová mísa

Nechceme vás strašit, protože bakterie jsou více méně přirozené, ale čeho je moc, toho je příliš. Dennodenně…

Útočník z Londýna nebyl „osamělý vlk“? Další muž skončil ve vazbě za plánování teroru

Útočník z Londýna nebyl „osamělý vlk“? Další muž…

Britská policie dál prošetřuje okolnosti středečního teroristického útoku v Londýně. Stále není úplně vyloučené,…

 

iSport.cz

Sivok byl před San Marinem nervózní. O poločase se s trenérem smál

Sivok byl před San Marinem nervózní. O poločase se s…

Celkem se obával ostudy, moc toho nenaspal. Nakonec odjížděl hodně spokojený. Obránce Tomáš Sivok popisoval i…

Jarolím po San Marinu: Takhle bych si představoval fotbal. Máme o co hrát

Jarolím po San Marinu: Takhle bych si představoval…

Trenér fotbalové reprezentace Karel Jarolím si po vítězství 6:0 v utkání kvalifikace mistrovství světa na půdě…

 

Reflex.cz

Čestný doktor Drtina vydělává na Hitlerovi. Proč ne na felaci?

Čestný doktor Drtina vydělává na Hitlerovi. Proč ne…

JUDr. PhDr. Emerich Drtina, Dr.h.c., ředitel nakladatelství Naše vojsko, prodává hrnky a trička s Adolfem…

Je to už na revoluci? Summit EU v Římě byl blamáží, politici jen zopakovali své bláboly

Je to už na revoluci? Summit EU v Římě byl blamáží,…

Třeba premiér Sobotka, kancléřka Merkelová či předseda Evropské komise Juncker skutečně věří tomu, co říkali…