Lexus RX450h - Silniční Pendolino

Lexus RX450h - Silniční Pendolino

 
 
23.11. 2009 Aleš Jungmann Aleš Jungmann - aj.png Google+ profil

Lexus RX 450h je druhou generací hybridních SUV od Lexusu. Tentokráte se už jedná o full-hybrid a to slibuje ještě výraznější úspory paliva v reálném provozu. Je to opravdu tak?

O hybridní automobily je v poslední době čím dál tím větší zájem, a tak se ve vývojových centrech řady automobilek dlouho do noci potí desítky inženýrů, snažících se postavit spolehlivý hybridní vůz. V případě Lexusu je situace o dost jiná. První celosvětově prodávaný luxusní hybrid, tedy SUV modelové řady RX, byl světu představen v Detroitu už v roce 2004, a tak má tento japonský výrobce prémiových vozů s hybridy (narozdíl od většiny ostatních) opravdu bohaté zkušenosti podložené praxí. A to se počítá.

U Lexusu se zkrátka rozhodli nechat z emisních důvodů dieselové agregáty bez povšimnutí a do druhé generace modelu RX zabudovali hnací ústrojí sestavené z benzinového vidlicového šestiválce o objemu 3,3 litru, planetové převodovky a dvojice elektromotorů. To byl model RX400h, u kterého reklamní hesla informovala o „síle osmiválce se spotřebou čtyřválce“ . To je ostatně stále jeden z hlavních sloganů, doba ale o něco pokročila. Dnes si představíme druhou generaci hybridního Lexe. Silnější a větší.

První třídou, prosím!

Ještě než se pustíme do technického popisu vozu (který může leckoho nudit, zvláště v tomto případě je ale bezpochyby velmi důležitý) zastavme se v interiéru. I zde se totiž mnohé změnilo, a i když se nám po funkční stránce interiér předchozí generace líbil, bylo na něm v závěru životního cyklu přeci jen znát, že vznikal před řadou let. To, co ale Lexus předvedl s novou generací, je opravdová óda na pohodlí.

Designéři si evidentně vzali připomínky evropských majitelů k srdci, a tak nové RX nabídne například delší sedáky i opěradla, či zvětšený rozsah nastavení volantu. Zkrátka, nyní si tu svou polohu za ním najde opravdu každý. Pravá ruka pak jakoby automaticky spočine na vyvýšeném středovém tunelu (obě přední sedadla jsou jím pečlivě oddělena a oba pasažéry tak interiér výrazně obklopuje).

Pěkně po (pravé) ruce se nachází jedna z velkých novinek; systém Remote Touch. Zatímco se ostatní prémioví výrobci většinou vydali cestou kopírování systému iDrive od BMW, přišel Lexus s něčím, co posunulo ovládací rozhraní vozu opět o krok blíže tomu počítačovému. Pravou rukou totiž ovládáte malý joystick (ve skutečnosti je pro pohodlnou manipulaci zakončen plastovou ploškou) díky kterému po osmipalcovém barevném displeji umístěném uprostřed palubní desky pohybujete kurzorem ve stylu klasické počítačové myši. Toto ovládání ale nejen podle našeho názoru může až příliš rozptylovat řidiče, a tak je zde ještě lepší režim, ve kterém kurzor skáče z ikony na ikonu, to vše za přítomnosti příjemného odporu který dává dostatečnou zpětnou vazbu i v případě že se vaše oči zcela věnují provozu na silnici. Tak jako tak, dílenské zpracování a výběr plastů použitých na ovladači může člověku zvyklému třeba na hliníkový ovladač z Audi připadat poněkud lacinější. Funkčnost zařízení je každopádně bez připomínek.

obrázek [555 x 390]  

Když mluvíme o interiéru, musíme připomenout vysoký standard velmi kvalitních plastů, měkké a velmi jemné kůže a dřevěných doplňků, který k luxusním vozům neodmyslitelně patří. Vše je pečlivě slícováno a jediný rušivý zvuk přichází od polohovatelných zadních sedadel, jejichž kůže si čas od času na větších nerovnostech vrzne.

Líbí se nám výborně čitelné optitronové displeje i head-up displej. Při jeho použití není nutné těkat očima na palubní desku, na přední sklo se promítají údaje o rychlosti či informace kam a kdy odbočit v případě že máte spuštěno navigování. I zde si ale neodpustíme malé rýpnutí, podobný systém od BMW se nám zdál o něco dotaženější, když uměl napsat například i názvy ulice, do které máme zatočit. Sedadla jsou velmi pohodlná, bočního vedení nabízejí spíše méně – to je ale vzhledem k určení vozu odpustitelné.

Nemůžeme se nezastavit u tradičně naprosto špičkové příplatkové audiosoustavy Mark Levinson. Ta je skrze svých 15 reproduktorů schopna reprodukovat i zvuk v „labužnickém“ formátu 7.1. Ve vlajkové lodi, modelu LS, bychom sice nalezli o 4 reproduktory více, i tak je ale podání zejména klasické či lehké hudby (jazz, folk, pop...) mezi ostatními sériově montovanými automobilovými zvukovými systémy naprosto jedinečné. Tedy ne že by na tvrdší muziku neměl audiosystém výkon, to s jeho 330 W nehrozí, stále vám při poslechu oblíbených AC/DC bude běhat mráz po zádech, ale zdá se nám, že je celý systém vyladěn spíše pro klidnější posluchače. Zde oceníte ohromnou výhodu tichého hybridu – dokonce i při popojíždění v zácpě se motor nespustí a nenaruší tak právě přehrávanou operní árii.

Ekologický kroužek

Tak, konečně nastává ta část, ve které si představíme celý ten komplikovaný zázrak ukrývající se pod plechy Lexusu RX450h. Díky hybridnímu pohonu totiž může i velké a těžké (pravda, těžké zejména díky pohonu samotnému...) jezdit po našich silnicích s průměrnou spotřebou výrazně pod deset litrů Naturalu. Každopádně sluší se připomenout, že pokud to s ekologií opravdu myslíte vážně, tak si nekupujte přes dvě tuny vážící velké SUV (či chcete-li crossover).

Výkon obou elektromotorů, které spalovacímu šestiválci o objemu 3.456 cm3 a výkonu 183 kW pomáhají, se oproti modelu RX 400h nijak nezměnil (123, resp. 50 kW), nicméně díky vyšší účinnosti chlazení výkonové řídicí jednotky se rozšířilo pásmo dlouhodobého maxima točivého momentu. To se také odrazilo v lepších jízdních výkonech. Přední a zadní elektromotor nyní dosahuje nejvyššího točivého momentu 335 Nm, resp. 139 Nm již od nulových otáček, přičemž pásmo maxima točivého momentu se u předního elektromotoru rozšířilo o 15 km/h, a u zadního elektromotoru o 35 km/h. Výkony spalovacího motoru se s výkony elektromotorů nedají jednoduše sečíst, a proto vězte, že celkový výkon modelu RX 450h je 220 kW. U točivého momentu je situace ještě o něco složitější, a tak vlastně nelze jasně říci maximální točivý moment hnacího ústrojí celého vozu. Škoda pro Lexus, z marketingového hlediska by toto číslo (nepochybně velké) mělo pozitivní marketingový dopad na zaryté příznivce turbodieselů.

obrázek [555 x 347]  

Spotřeba vozu je zejména v ECO módu, zajištujícím nelineární odezvu škrticí klapky, opravdu ukázková. I v režimu kdy pracuje pouze spalovací šestiválec, se díky aplikaci tzv. „Atkinsonova cyklu“ spotřeba nešplhá do astronomických výšin. Dobře viditelné to je například při jízdě po dálnici kdy se těžká elektrická výzbroj stává spíše přítěží (i když stále pomáhá při jízdě do kopce) – při reálné rychlosti 130 km/h jsme naměřili spotřebu 10,2 litru benzinu na 100 kilometrů. O hodně lepší výsledek jsme zaznamenali při rychlosti 100 km/h kde si agregát vyžádal pouze sedm litrů Naturalu.

Ve městě pak velmi záleží na profilu trasy. Pokud se vám podaří nabít baterie před tím, než se dostanete do dopravní zácpy, máte vyhráno. Odběr paliva z nádrže pak může být fantasticky malý – při našem prvním testování vozu jsme centrem Budapešti ve špičce projeli s magickou spotřebou 5,5 litru na 100 km. Pokud se vám nepodaří baterie dostatečně nabít, tak počítejte spíše s devíti litry. Stále se ale bavíme o průjezdu zacpanou metropolí, takže výsledná hodnota je i tak velmi zajímavá. Stejně jako i celková hodnota spotřeby po našem redakčním testu: 7,8 litru Naturalu na 100 km.

Možná vás zarazilo, proč jsme u jednotlivých spotřeb neuvedli s nimi spojené otáčky motoru. Inu, jednoduše proto že na otáčky se v ekologickém světě nehraje. Místo toho naleznete vedle rychloměru ekonoměr. Ten je rozdělen na modrou, zelenou (tmavě a světle) a bílou část. Správně tušíte, že nejlépe je pohybovat se co nejníže, nejlépe v modré nebo tmavě zelené oblasti. V případě té modré se elektromotor při lehkém brzdění nabíjí, čímž šetří brzdové kotouče, ale vůz zpomaluje jen vlažně. Razantnější sešlápnutí brzdového pedálu samozřejmě v práci brzdové soustavy již vyústí.

Tmavě zelená část má své kouzlo v tom, že při jemném zacházení s plynovým pedálem lze až do rychlostí okolo 80 km/h docílit vypnutí spalovacího motoru a jet pouze za pomoci elektromotorů. Musíte být ale v práci s plynem opravdu jemní.

Stejně opatrní musíte být i při jízdě v EV režimu. Ten z vozu udělá v podstatě plnohodnotný elektromobil. Na nabité baterie lze v tomto případě ujet přibližně 4 kilometry, bohužel pouze rychlostí do 40 km/h. Nám se EV mód vypínal při nějakých 45 km/h. Tak jako tak je ale jeho praktické použití jinde než v opravdové zácpě těžko představitelné – při jakékoliv razantnější akceleraci je do hry opět zapojen takřka neslyšně startující benzinový agregát.

Mamut mezi svodidly

Hmotnost testovaného vozu s řidičem překračuje 2,2 tuny, a tak jsme si už dopředu říkali, že s RX450h asi žádná velká zábava nebude. To byl ale omyl. Testovaný kousek byl vybaven klasickým ocelovým podvozkem (drtivá většina kupců prý sáhne spíše po vzduchovém odpružení) s aktivními stabilizátory. Vůz se tak ani při těch nejdivočejších manévrech příliš nenaklání, což prvních pár kilometrů působí zvláštně. Odpružení je o něco tvrdší než bychom od Lexusu očekávali, zákazníci alespoň mají možnost vybrat si z nabízené trojice (kromě vzduchového podvozku lze pořídit i klasické ocelové odpružení bez aktivních stabilizátorů) podvozků podle svého naturelu. Na náš vkus byl ten náš pro Lexus přeci jen příliš tvrdý a přejezdy propadlých kanálů opravdu nebyly právě komfortní.

obrázek [555 x 354]  

Vyzkoušeli jsme vůz i v prostorách polygonu pro výcvik školy smyku a máme několik zajímavých postřehů. Za prvé, stabilizační systém nejde vypnout. I po jeho vypnutí se po začátku smyku sám automaticky aktivuje. Za druhé, lehké a komfortní řízení s nutností ručkovat při krizových manévrech není úplně ideální řešení pro rychlé manévry. A konečně za třetí, fyziku se inženýrům opravdu ošálit nepodařilo, v zimě proto raději nespoléhejte na elektroniku a dejte nohu z plynu.

Řízení ve vyšších rychlostech příjemně tuhne a podvozek se na suchu tváří poměrně hodně sebejistě. Nedotáčivost samozřejmě stále hrozí, při dobrém stylu jízdy (brzdit raději více) a využití celého potenciálu pohonné soustavy, ale neexistuje důvod, proč byste si neměli po práci projet pár ostrých kilometrů. Zvyknout si musíte také na spíše pozvolný nástup hnací síly, například když se chystáte vystřelit na semaforech vpřed; následný plynulý zátah za asistence elektromotorů je ale vskutku výrazný.

Mistr světa ve výbavě

Kdyby se uděloval výše zmíněný titul, jsme si jistí, že minimálně na stupně vítězů by se tento vůz dostal. Základní cena hybridního modelu (1.549.000,- Kč) je sice poměrně vysoká, pokud si ale uvědomíte, jak širokou výbavu zde Lexus nabízí, a jaký technický výtvor za své peníze získáte, blbá nálada z cenovky se rázem mění.

Testovaný vůz měl mě sice cenu lehce přes 2 milionu korun, za ty ale nabídne prvky výbavy jako je výše zmíněný prémiový audiosystém, dvě parkovací kamery (boční a zadní), adaptivní tempomat, navigační systém s harddiskem, kartový elektronicky klíč, elektrické páté dveře, vyhřívaná a odvětrávaná sedadla či zástup elektronických pomocníků a špičkovou pasivní bezpečnost (standardem je 10 airbagů).

Má si tedy smysl RX 450h pořídit? Na rovinu je asi potřeba říci že rozdíl přes 200 tisíc Kč oproti čistě benzinové verzi RX 350 se vám na palivu téměř jistě nevrátí. Můžete si ale hrát s elektromotory a těšit se z velkého dojezdu, či schopnosti velmi pružně akcelerovat. Vůz je velmi tichý a neslyšná, uvolněná plavba krajinou s vypnutým motorem patří mezi nezapomenutelné zážitky.

obrázek [555 x 360]  
První cena vozu1.349.000,- (RX 350, 204 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací1.549.000,- (RX 450h, 220 kW)
Základní cena testovaného vozu2.039.000,- (RX 450h PREMIUM, 220 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků2.084.000,- (RX 450h PREMIUM, 220 kW)

Plusy

 • Výkonné hnací ústrojí
 • Výborné odhlučnění interiéru
 • Velmi dobrá podélná dynamika jízdy
 • Bohatá výbava
 • Ukázková bezpečnostní úroveň
 • Nízká spotřeba paliva, možnost jízdy jen na elektřinu

Minusy

 • Vysoká pohotovostní hmotnost
 • Problematická ovladatelnost vozu v extrému
 • Málo strmý převod řízení
 • Tvrdší odpružení
Spolupracujeme s TipCars.com

Lexus RX450h

Cena v základní výbavě: 2 039 000 Kč Cena v testované výbavě: 2 084 000 Kč

Základní výbava:ABS, BA, EPCS, ECB, EBS, HAC, TRC, VDIM, VSC, čelní, kolenní, zadní boční, boční hlavové airbagy, ochrana krční páteře, 19“ kola, elektricky ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka, samostmívací, mlhová světla, Bi-xenonové světlomety HID s automatickou funkcí zapínání a vypínání a automatickým nastavením výšky, vrstvené přední sklo, zadní spoiler v barvě vozu, dešťový senzor, zadní stěrač, LED diody v zadních světlech, audio-systém Mark Levinson s 15ti reproduktory a CD, MP3, WMA, USB, AUX, HDD, měnič na 6 disků, připojení bluetooth telefonu, OLED informační displej, volant s vestavěným ovládáním telefonu, audia, multiinformačního displeje a hlasové regulace, optitronové přístroje, zadní dělená sedadla, adaptivní tempomat, režimy ECO a EV, elektronicky řízená klimatizace, automatické zasouvání a vysouvání volantu, přední sedadla elektricky nastavitelná v deseti směrech s pamětí, kožené čalounění semi-anilin, palubní PC, bezklíčkové zapalování, elektricky ovládaná okna, aktivní stabilizátory, parkovací senzory, přehrávání DVD, 19“ palcová kola z lehkých slitin, adaptivní tempomat, odvětrávaná a vyhřívaná sedadla, head up displej, LED potkávací světlomety, LED osvětlení prahových lišt, paket Navigační systém – 8“ displej, HDD navigační systém s dynamickým naváděním, parkovací kamera, systém ovládání Remove Touch, parkovací senzory v předu a vzadu, přednárazový systém PCS, boční a zadní kamera, elektricky ovládané páté dveře, elektricky ovládané střešní okno, dřevěné obložení.

Výbava testovaného vozu:Metalický lak (+30.000,-Kč), kůží potažený a dřevem vykládaný volant a hlavice řadicí páky (+15.000,-Kč)

Rusko další sankce unese, jeho ekonomika je dostatečně silná, tvrdí ratingová agentura Rusko další sankce unese, jeho ekonomika je dostatečně silná, tvrdí ratingová agentura

Hospodářství Ruské federace je dost silné na to, aby…

Od policie k diplomacii: Tuhý se má stát velvyslancem na Slovensku Od policie k diplomacii: Tuhý se má stát velvyslancem na Slovensku

Policejní prezident Tomáš Tuhý se stane velvyslancem na…

Komentář Roberta Maleckého: Odchod, který pomůže jen Babišovi Komentář Roberta Maleckého: Odchod, který pomůže jen Babišovi

Šéf policejní inspekce Michal Murín to zabalil a jde.…

Jablotron se zbavuje podílu ve vývojářské společnosti eMan Jablotron se zbavuje podílu ve vývojářské společnosti eMan

Výrobce elektronického zabezpečení Jablotron prodává…

 

Štítky SUV Lexus Hybrid Testy

Technické údaje
Motor Lexus RX450h
Typ motoru: zážehový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 3456
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 220 / -
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 317 / 335 - 139
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 200
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 7.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 6.6 / 6 / 6.3
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 496 / 1570
Objem nádrže (l):65
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 2205 / 565
Rozměr pneu:235/55 R19
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4770
b) šířka (mm): 1885
c) výška (mm): 1685
d) rozvor (mm): 2740
e) rozchod vpředu (mm): 1630
f) rozchod vzadu (mm): 1620
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 890 / 1120
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 670 / 930
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 960
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1550
l) šířka vzadu (mm): 1540
délka sedáku vpředu (mm): 530
délka sedáku vzadu (mm): 590
výška opěradla vpředu (mm): 500
výška opěradla vzadu (mm): 620
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Hodnocení Lexus RX450h
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 9
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 0
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 0
Odkládací plochy: 8
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 8
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 10
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 10
Hlučnost v vyšších otáčkách: 10
Spotřeba: 9
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 8
Jízdní vlastnosti v extrému: 4
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 10
Účinnost brzd: 8
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 8
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 6
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,43
 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Levné SUV Škody poprvé bez maskování. Kamiq odhaluje také interiér Levné SUV Škody poprvé bez maskování. Kamiq odhaluje také interiér

Jen pár dnů nás dělí od světové premiéry nového…

Řidiči, pozor! Dnes se bude ve velkém měřit rychlost. Místa jsme si vybrali sami Řidiči, pozor! Dnes se bude ve velkém měřit rychlost. Místa jsme si vybrali sami

Měření rychlosti bude probíhat v rámci celoevropské akce…

 Lexus RX dorazí v nové generaci s hliníkem Lexus RX dorazí v nové generaci s hliníkem

Lexus i mateřská Toyota se stále více věnují snižování…

Lexus RX nově s paketem Extra v hodnotě 182.000 Kč Lexus RX nově s paketem Extra v hodnotě 182.000 Kč

Prozatím jediné SUV od Lexusu, které si aktuálně můžete…

  
Motor Renault 1.5 dCi (K9K): Tak jak je to tedy s tou spolehlivostí?

Motor Renault 1.5 dCi (K9K): Tak jak je to tedy s tou spolehlivostí?

Dnes 08:00

Vznětové motory značky Renault nemají mezi motoristickou veřejností příliš dobrou pověst. Jsou však stížnosti skutečně na místě?
Blesk.cz

Dohra jedné z nejdrsnějších Výměn manželek: Násilník Roman dostane pokutu 50 tisíc!

Dohra jedné z nejdrsnějších Výměn manželek: Násilník…

Řval sprostě na celý dům, a dokonce napadl svou náhradní ženu Janu (32)! Za agresivní chování ve Výměně manželek…

Kontroverzní BDSM výstava: Nahé modelky se hlásí samy, doteky cizích mužů je baví

Kontroverzní BDSM výstava: Nahé modelky se hlásí…

Každý den jiná třináctka žen, které se návštěvníkům výstavy v Tančícím domě představují tak, jak je pánbůh…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

Simon prvním bodem pomohl přejet Flyers, Hertl vystřelil postup

Simon prvním bodem pomohl přejet Flyers, Hertl…

SOUHRN | Do svého prvního utkání bitev o Stanley Cup naskočil ve středu útočník Dominik Simon a nahrávkou pomohl…

 

Reflex.cz

Pediatrička Cabrnochová: Povinné očkování je potřeba, za alergie ani autismus nemůže

Pediatrička Cabrnochová: Povinné očkování je…

„Nikdy mě ani nenapadlo, že bych nedala své děti očkovat“. Pediatrička Hana Cabrnochová má o užitečnosti…

Sladká i krutá Francie českýma očima: Za mušketýry i pod železnou masku

Sladká i krutá Francie českýma očima: Za mušketýry i…

Nakladatelství Garamond přichází s titulem, který by si neměli nechat ujít milovníci země galského kohouta.…