Peugeot 3008 HYbrid4 – Diesel-électrique

Peugeot 3008 HYbrid4 – Diesel-électrique

 
 

Jako první české médium přinášíme test diesel-elektrického hybridu, Peugeotu 3008 HYbrid4 s pohonem všech kol.

Hybridní pohon sestavený jako kombinace dieselového motoru a elektromotoru dává teoreticky smysl, z nejrůznějších důvodů ale dosud nic podobného v prodeji nebylo. Role průkopníka se ujal Peugeot, který na dieselových motorech HDi staví svoji obchodní politiku.

O systému HYbrid4 francouzská automobilka veřejně hovoří už téměř čtyři roky. Čekání na produkční vůz proto bylo mimořádně dlouhé, na druhou stranu každý, kdo se trochu zajímá o auta, po těch letech příprav alespoň tuší, co od hybridního Peugeotu čekat.

Na hybridním pohonu ale není převratná pouze samotná přítomnost turbodieselu. Nakonec v bitvě o uvedení prvního diesel-hybridu vítězí Peugeot o pouhé týdny před Mercedesem E 300 BlueTec Hybrid. Hlavní specialitou systému HYbrid4 je ale unikátní koncepce.

obrázek [600 x 412]  

Dva agregáty jsou do značné míry oddělené – spalovací motor 2,0 HDi se nachází na obvyklém místě pod přední kapotou a pohání přední kola, elektromotor se s většinou příslušenství zabydlel u zadní nápravy a pohání právě pouze zadní kola.

Díky tomuto rozvržení lze systém použít prakticky v jakémkoliv patřičně velkém autě. A hlavní předností je flexibilita – Peugeot se už dnes netají, že k dieselovému motoru přidá benzinovou alternativu. Na vybraných trzích se proto jako HYbrid4 bude časem prodávat i kombinace elektromotoru s agregátem 1,6 THP.

obrázek [600 x 411]  

Systém dvou nezávislých pohonných jednotek umožňuje libovolnou kombinaci jejich zapojení: čistě elektrický, čistě dieselový nebo kombinovaný provoz. Za tímto účelem nabízí čtyři základní jízdní režimy – univerzální Auto, ostřejší Sport, elektrický ZEV a pohon všech kol, který vynutí společnou práci obou motorů.

Realita je však pestřejší. Paleta jízdních módů je mnohem širší a reaguje na různé kombinace rychlosti a zátěže. A ani s tou vzájemnou nezávislostí motorů to není tak jednoznačné – turbodiesel je totiž po vzoru mikrohybridu 1,6 e-HDi osazen výkonným alternátorem, který umí od spalovacího motoru odebrat až 8 kW. To sice není nijak ohromující výkon, k dobíjení akumulátorů alternátorem ale dochází vždy, když je spalovací motor nastartovaný a nepracuje pod zátěží.

Alternátor navíc dokáže pokrýt odběr elektřiny v režimu 4x4. Ani vybitý akumulátor proto nezabrání jízdě s trakcí na všech kolech. Výkon 8 kW samozřejmě znamená omezení rychlosti – systém dokáže garantovat stálý pohon zadních kol jen do 70 km/h. I to je ale víc, než nabízí většina dnes používaných mezinápravových spojek s uzávěrkou.

Pohlížet na 3008 HYbrid4 jako na čtyřkolku by bylo zajímavé. Auto k tomu vybízí svým vzhledem i koncepcí pohonu. Ve skutečnosti ale tento rys není nijak výrazný. A 3008 ani není hybridem v tom slova smyslu, jak je vnímáme dnes. Je spíš doslova kombinací dieselového auta a elektromobilu.

obrázek [600 x 397]  

Dvoulitrový turbodiesel by mohl směle nést označení 2,0 e-HDi, místo toho se ale skrývá za zkratku HDi. Jeho jmenovec, který se do 3008 dodává jen s automatickou převodovkou, má ale jiné naladění. Čtyřválec v hybridu je o plných 40 Nm slabší a, jak se zdá podle odběru paliva ve vysokých rychlostech, je také sám o sobě poněkud úspornější.

Při hledání vhodné převodovky šel Peugeot nejsnadnější cestou, a tak volba padla na robotizovaný 2-Tronic. V principu manuální převodovka se samočinným ovládáním spojky a řazení od italského Magneti Marelli (lze řadit i manuálně páčkami pod volantem)je pro daný účel, tedy časté jízdy s vypnutým motorem, nejjednodušším řešením.

Tato koncepce ale přináší dva nedostatky. Komfort řazení se nevyrovná klasickému měničovému automatu, i když Peugeot tvrdí, že tomu tak není. Palubní elektronika dělá vše proto, aby dala svému strůjci za pravdu, hladkého řazení se ale dočkáte jen při plynulé jízdě. To dokáže elektromotor přesně dávkovaným připojením zadních kol vykrýt prodlevy v přenosu točivého momentu na přední kola.

obrázek [600 x 332]  

Při větší akceleraci je ale výpadek motoru po dobu řazení natolik výrazný, že jej elektromotor nedokáže při nejlepší vůli smazat. Pak přichází ke slovu často kritizované cukání a kultura řazení jako z autoškoly. Efekt však naštěstí není zdaleka ta výrazný jako například u 308 1,6 e-HDi 2-Tronic.

Druhým pólem hnacího řetězce je elektromotor. Ten k dieselovým 120 kW přispívá dalšími 27 kW a 200 Nm. Teoreticky by měl vůz poskytovat v součtu nejvýše 147 kW, tedy rovných 200 koní. Tato situace ale v praxi nastává jen v nižších rychlostech a v režimu Sport, kdy se zostří reakce na pedál akcelerátoru a zintenzivní spolupráce obou motorů na podávání co nejvyššího výkonu.

obrázek [300 x 228] 27 kW sice není málo, ale i tak je to spíše střídmý pohon. Elektromotor proto přichází ke slovu nejčastěji ve městě. Peugeot umí plynulé rozjezdy v tichém módu a elektromotor zvládá i všechny mírnější akcelerace. Při požadavku na větší výkon alespoň snižuje zátěž turbodieselu, což má samé pozitivní efekty: nižší reálné emise výfukových plynů, menší tvorba pevných částic a větší možnosti regulace zátěže spalovacího motoru.

Vůbec nejzajímavější vlastností celého hybridního pohonu je rekuperace. Při odstavení nohy z akcelerátoru je opravdu intenzivní, protože elektromotor začne okamžitě dobíjet naplno. Funguje to podobně jako rekuperační režim B u Toyoty Prius, rozdíl je ale v tom, že Peugeot se tak chová standardně. Pro plachtění je proto nezbytné alespoň mírně tlačit na pedál. Má to ale i nespornou výhodu – při plynulé jízdě je potřeba brzdit opravdu minimální. Většinu situaci, kdy je nutné zpomalit, obstará samotná rekuperace.

obrázek [600 x 371]  

Její efekt, stejně jako četnost používání elektromotoru, s rostoucí rychlostí přirozeně slábne, od 130 km/h je pak elektrický pohon nadobro odpojen. Na dálnici proto úspory nehledejte, tam je 3008 HYbrid4 normálním turbodieselem s 200kilovou přítěží. I zde ale hybrid něco ušetří – pneumatiky s nízkým valivým odporem, upravená aerodynamika a optimalizace motoru vedou při 130 km/h k solidnímu průměru 6,9 l/100 km. To je proti běžné dieselové 3008 s automatem o půl litru lepší výsledek.

Na dálnici pracuje hnací řetězec neúnavně, zvlášť v režimu Sport. Stopku mu nekompromisně vystaví až omezovač rychlosti ve 190 km/h. Dobrou zprávou je, že i při tomto použití uvidíte na palubním počítači dvoucifernou spotřebu jen vzácně.

Komplexně zhodnotit spotřebu paliva je obtížné. Realita totiž představuje přesný opak úzkého rozpětí v normovaném cyklu (od 3,7 do 3,9 l/100 km). Průměr závisí na mnoha parametrech – profilu trati, hustotě provozu, četnosti rozjezdů a především předvídání a schopnosti využít hybridní systém na maximum.

obrázek [600 x 337]  

Dostat se v městském provozu pod čtyři litry není fikcí, jen to chce příznivou kombinaci faktorů. My jsme se Prahou nejčastěji proplétali s průměrem mezi čtyřmi a pěti litry, když se ale spiknou všechny okolnosti, může městská spotřeba vylézt až do nehybridních výšin.

Při cenovém rozdílu je nasnadě, že se tento rozdíl nemůže nikdy finančně vrátit. Dokud platí na hybridy stejné sazby daní a pojistek a nemají ani žádné nefinanční výhody, pak se dá pořizovací cena vyšší o 245 tisíc (resp. 225 tisíc po dorovnání výbavy) obhájit jedině fandovstvím nebo jinou vnitřní pohnutkou. I kdybychom teoreticky odečetli dalších 50 tisíc jako tržní hodnotu pohonu všech kol, bude rozdíl stále velký.

Model3008 HYbrid43008
Motor2,0 HDi (120 kW) +el.2,0 HDi (120 kW)
Základní cena799.900,-555.000,-
Standardní výbava Active
Samočinná převodovkaSS
BluetoothSS
Dvouzónová klimatizaceSS
Litá kola R16SS
Palubní počítačSS
TempomatSS
Výbava HYbrid4 Active
El. sklopná zrcátka, samostmívací vnitřníS8.000,-
Zadní parkovací senzoryS12.000,-
Cena při shodné výbavě799.900,-575.000,-
Další příplatková výbava
Head-up displej11.000,-11.000,-
Navigace HDD49.000,-49.000,-
Navigace SD-20.000,-
Metalický lak13.495,-13.495,-
Vyhřívání sedadel8.900,-10.100,-

Kromě vyšší ceny s sebou hybrid ale nepřináší žádné zásadní nevýhody. Nejzřetelnějším ústupkem je tvrdší podvozek. Ten zvládá větší nerovnosti s přehledem, ale drobné nedostatky našich cest dá celkem výrazně pocítit. To je drobná daň za schopnost krotit vůz s výrazně zatíženou zádí.

Dále je tu zmenšení zavazadlového prostoru o 12 l na 420 litrů. To je ale spíše symbolický úbytek, celé zmenšení se navíc odehrává v prostoru pod podlahou.

Rozdíly v interiéru bychom napočítali na prstech jedné ruky. Převodovka má subtilnější ovládací páku než manuál nebo automat, pro ruční volbu převodů přibyly páčky pod volantem, otáčkoměr ustoupil ukazateli aktuálně spotřebovávaného výkonu a místo jednoho držáku na nápoje si na středovém tunelu uzmul otočný ovladač jízdních režimů.

obrázek [600 x 270]  

Nechybí samozřejmě decentní logo HY4, v interiéru ho najdeme na volantu. Zvenku pak decentně na dveřích řidiče a spolujezdce a také dveřích zavazadlového prostoru. Čelní pohled pak odhalí vskutku decentní změny na přídi – masku chladiče s výraznými horizontálními lištami, nové logo, LED denní světla a lakované lišty pod předními světly.

Jedním slovem – nenápadnost. To je cesta, kterou Peugeot vykročil, a hned první pokus se mu velmi podařil. Roky ladění se vyplatily, hybridní pohon v produkční verzi se nenechá nachytat a reaguje konzistentně. Zvolená koncepce pohonu má značný potenciál. Nezbývá, než si přát, aby takových hybridů přibývalo a s tím se zlevnila jejich výroba.

obrázek [600 x 351]  

První cena vozu415.000,- Kč (1,6 VTi 88 kW Access)
První cena vozu s testovanou motorizací799.900,- Kč (HYbrid4 147 kW Active)
Základní cena testovaného vozu799.900,- Kč (HYbrid4 147 kW Active)
Cena testovaného vozu vč. příplatků873.395,- Kč (HYbrid4 147 kW Active)

JAKE.AUTO.CZ Peugeot 3008 – všechny testy a další články

Plusy

 • Při defenzivní jízdě nízká reálná spotřeba paliva
 • Vyladěné zapojování agregátů bez výrazných šoků
 • Hybridní pohon neomezuje praktickou použitelnost auta
 • Elegantní řešení absence pohonu 4x4 ve standardní nabídce
 • Palubní deska orientovaná na řidiče, výhled z vozu, odkládací prostory
 • Společně s 508 jednoznačně nejpohlednější interiér mezi Peugeoty
 • Akční rádius

Minusy

 • V určitých režimech nemá hybrid výhodu ve spotřebě paliva
 • Nad 130 km/h je HYbrid4 prakticky běžným turbodieselem
 • Škubání převodovky při velké zátěži
 • Hlučný dieselový motor v přechodových režimech
 • Ergonomie ovládání některých funkcí (hlasitost rádia, množství podobných tlačítek)
 • Zahřívání bohatě proskleného interiéru na slunci
 • Horší výhled šikmo vpřed skrze A-sloupky
 • Palivová nádrž se otevírá klíčkem

Vše o autosalonu Ženeva 2018 čtěte zde

Autosalon Ženeva 2018
Spolupracujeme s TipCars.com

Peugeot 3008 HYbrid4

Cena v základní výbavě: 799 900 Kč Cena v testované výbavě: 873 395 Kč

Měl to být ropný ráj, teď těžba ropy ve Venezuele prudce klesá Měl to být ropný ráj, teď těžba ropy ve Venezuele prudce klesá

Říkalo se jí Saúdská Arábie jižní Ameriky. Jenže…

Investice českých firem do IT prudce rostou, letos dosáhnou 143 miliard korun Investice českých firem do IT prudce rostou, letos dosáhnou 143 miliard korun

Výdaje českých firem na informační technologie letos…

Online: Rusko volí novou hlavu státu. Očekává se jasné vítězství Vladimira Putina Online: Rusko volí novou hlavu státu. Očekává se jasné vítězství Vladimira Putina

Ruská federace si dnes zvolí nového prezidenta. Lidé v…

 

Štítky Peugeot Hybrid Testy MPV

Technické údaje
Motor Peugeot 3008 HYbrid4
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1997
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 120 / 3850
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 300 / 1750
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 191
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 8.1
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 3.9 / 3.7 / 3.8
Emise CO2:99
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 420 / 1501
Objem nádrže (l):60
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1808 / 437
Rozměr pneu:215/60 R16
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4365
b) šířka (mm): 1837
c) výška (mm): 1625
d) rozvor (mm): 2613
e) rozchod vpředu (mm): 1536
f) rozchod vzadu (mm): 1531
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 780 / 1020
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 620 / 920
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1010
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):930
k) šířka vpředu (mm): 1490
l) šířka vzadu (mm): 1490
délka sedáku vpředu (mm): 490
délka sedáku vzadu (mm): 470
výška opěradla vpředu (mm): 620
výška opěradla vzadu (mm): 620
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: Peugeot 3008 HYbrid4 – Diesel-électriqueDoporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
„Policie ČR“ dnes dostala Škodu Fabia R5. Hned to skončilo nehodou! „Policie ČR“ dnes dostala Škodu Fabia R5. Hned to skončilo nehodou!

Když je v něčem namočený Petr Čtvrtníček, musí být…

Prvorepublikové Škody byly jednoduché a dostupné. Toto je jejich příběh Prvorepublikové Škody byly jednoduché a dostupné. Toto je jejich příběh

Jedny z prvních osobních vozů Škoda se musely vyrovnat s…

 Peugeot 3008 1.6 BlueHDi EAT6 vs. Škoda Karoq 1.6 TDI DSG – Jak je dobrý karoq… Peugeot 3008 1.6 BlueHDi EAT6 vs. Škoda Karoq 1.6 TDI DSG – Jak je dobrý karoq…

Nový Peugeot 3008 už na Auto.cz dokázal vyhrát nad VW…

Peugeot má novou zbraň pro Dakar. Co je na 3008 DKR Maxi nového? Peugeot má novou zbraň pro Dakar. Co je na 3008 DKR Maxi nového?

Speciál Peugeotu pro Dakar 2018 dostal přídomek Maxi, což…

  
Citroën C4 Cactus dorazil na český trh. S létajícím kobercem v základu

Citroën C4 Cactus dorazil na český trh. S létajícím kobercem v základu

Dnes 09:25

Mysleli jsme si, že nás prezentace k uvedení C4 Cactus na český trh už nemá čím obohatit, o autě víme snad vše. Nakonec jsme se ale něco nového dozvěděli.
Blesk.cz

Královský pár slavil den sv. Patrika: Vévodkyně Kate v uplém kabátku ukázala těhotenské bříško

Královský pár slavil den sv. Patrika: Vévodkyně Kate…

Ani nepřízeň počasí, ani pokročilé těhotenství neodradilo vévodkyni Kate (36), aby se zúčastnila oslav dne sv.…

Ukradli mi auto, křičel muž na benzince v Chomutově. Měl ho »zaparkované« ve svodidlech

Ukradli mi auto, křičel muž na benzince v Chomutově.…

Hned dva šoky zažil řidič na benzince v Chomutově. Nejprve se lekl, že mu jeho červený ford někdo ukradl, pak v…

 

iSport.cz

Video v derby? Trenéři se neradují po gólech. Bravo za fair play, jásal Šmicer

Video v derby? Trenéři se neradují po gólech. Bravo…

Po remíze 3:3 ze sobotního derby mezi Spartou a Slavií se nemluví o ničem jiném. Pomáhá fotbalu zavedení videa?…

SESTŘIHY: Divoké derby na Spartě! Poslední Baník padl, Jablonec dál jede

SESTŘIHY: Divoké derby na Spartě! Poslední Baník…

Nejdramatičtější derby za poslední roky viděli fanoušci na Letné. Fotbalisté Sparty v 21. kole Het ligy…

 

Reflex.cz

Za potrat i po znásilnění 30 let ve vězení. To je drsná realita El Salvadoru

Za potrat i po znásilnění 30 let ve vězení. To je…

Čtyřiatřicetiletá Maira Verónica Figuerona Marroquínová strávila v ženské salvadorské věznici patnáct let, tedy…

Šaolin: Historie tajemného kláštera, ve kterém mniši vytvořili bojové umění kung-fu

Šaolin: Historie tajemného kláštera, ve kterém mniši…

Dějiny kláštera Šaolin sahají více než 2500 let do historie. V 5. století před naším letopočtem ho nechal…