5.8. 2018 Petr Barták

Jak správně vyřešit značku zakrytou nosičem na kola? Vše o třetí značce na auto!

 

Vozíte na tažném zařízení jízdní kola a přendáváte stále zadní značku na nosič a zpět? Nebo pořád používáte samodomo vyrobenou tabulku, případně vás nechává bicyklem zakrytá espézetka zcela chladnými? Koledujete si o malér!

Česko je prý národem cyklistů, stále více aut má na střechách, zadních víkách či tažném zařízení umístěny držáky kol. Podle švýcarského automotoklubu TCS jsou pro provoz na silnici nejbezpečnější právě nosiče upevněné na tažném zařízení.

Jenže to znamená vznik problému: částečně, nebo zcela zakrývají registrační tabulky. „Pokuta za tento přestupek je pět tisíc až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až rok,“ vypočítává Eva Kropáčová, mluvčí Policejního prezidia.

Proč tak výrazná sankce? „Zákon nedovoluje řídit vozidlo, jehož registrační značka je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost,“ dodává policistka. Možná patříte mezi motoristy, kteří by takový flastr nečekali, nebo o něm dokonce vůbec nevědí. Jak to vyřešit?

Radši dříve než později

Zákon samozřejmě umožňuje tabulku přendávat ze zadního čela na nosič a zpět. Kromě otravné manipulace při každé cestě s koly se ovšem může stát, že tabulku ztratíte. To znamená auto bez chybějící značky odstavit, vydat se na dopravní úřad obce s rozšířenou působností a prožít si spoustu starostí a běhání s vyřízením nových espézetek.

Za kolik se dá pořídit registrační značka? I za šestnáct milionů!

Druhou možností, kterou zákon umožňuje od ledna 2016, je zajít na úřad hned a vyřídit si třetí speciální tabulku se stejnými identifikačními znaky jako už ty přidělené na vozidlo: vydává se výhradně na nosiče kol. Rozměrově je stejná jako ty klasické, pouze má za prvními třemi symboly dvě hvězdičky. Zaplatíte za ni 600 korun a ještě padesátku k tomu za zapsání tabulky do velkého technického průkazu a do registru vozidel. „Značku vydá na žádost vlastníka nebo provozovatele vozidla kterýkoli úřad obce s rozšířenou působností, bez ohledu na bydliště či sídlo provozovatele,“ vysvětluje aktuální postup Petr Mareček, vedoucí oddělení evidence motorových a přípojných vozidel na pražském magistrátu. Stejně jako řidičák si ji tak vyřídíte na kterémkoli z 206 dopravních úřadů. Pokud tam nechcete trčet příliš dlouho, mělo by jít dopředu zaregistrovat se na konkrétní čas a přijít na řadu prakticky bez čekání.

Zapomeňte na samodomo

Jiná možnost než mít originální tabulku už více než dva a půl roku neexistuje. Do konce roku 2015, než vešla v platnost úprava umožňující vyřízení třetí značky, ještě policie s přimhouřenýma očima tolerovala i značky vyrobené na koleně. Tabulky ručně vypsané nebo vyjeté z tiskárny jsou už dnes nemyslitelné. Originální značky totiž mají reflexní vrstvu, zatímco ostatní ne. Právě zhoršenou identifikací vozidla ve zhoršených světelných podmínkách se policisté ohánějí: na jejich použití se vztahuje stejná sankce, jako když je značka nečitelná, nebo zakrytá. „Jestliže bude užito jiné než přidělené registrační značky, tedy například domácího nebo profesionálního výrobku z tiskáren, řidič se dopustí stejného přestupku, jako kdyby jel bez značky.“ Tedy stejných pět až deset tisíc a půlroku až rok bez řidičáku.

Máme za to, že návštěva úřadu a vynaložených 650 korun za klid rozhodně stojí.

Kde a jak zažádat o třetí tabulku

O třetí tabulku můžete požádat na kterémkoli z 206 dopravních úřadů v Česku. Kromě žádosti o její vydání, již lze buď vyplnit přímo na úřadě, nebo si ji stáhnout a vypsat už doma do formuláře ze stránek úřadu, budete potřebovat ještě průkaz totožnosti a velký technický průkaz. Při vyzvedávání značky na úřadě si kromě velkého techničáku vezměte ještě ten malý.

V Americe už koupíte digitální SPZ. Fungují i jako reklamní billboard

Jak dlouho trvá vydání třetí značky a kolik to stojí?

Na vyřízení mají úředníci standardních třicet dnů, ovšem zpravidla je tabulka hotova už za poloviční dobu. Za vyhotovení tabulky zaplatíte 600 korun. Dalších padesát pak vydáte až při zapsání tabulky do technického průkazu a registru vozidel.

Co cizina?

Ani za hranicemi se netoleruje, aby jízdní kola umístěná na tažném zařízení zakrývala registrační značku. Takže pěkně s ní na nosič. A je jedno, zda jde o tabulku standardní, nebo speciální třetí. Pravidla i tam připouštějí obě možnosti, jen musí být dobře čitelná. „Absence registrační tabulky na nosiči kol je považována za přestupek třeba v Německu, Slovinsku či Chorvatsku,“ říká Hana Botová z D.A.S. pojišťovny právní ochrany a dodává: <>„Například u našich západních sousedů je za to pokuta minimálně 60 eur, tedy bezmála 1550 Kč.“

Poznávací značky na přání? Je o ně menší zájem, než se čekalo

Desítky tisíc tabulek

  • Od začátku vydávání třetích tabulek v lednu 2016 si je vyžádaly desítky tisíc řidičů. Za první rok to bylo skoro 22 000 značek.
  • Největší zájem je v Praze. „Do dnešního dne jsme jich vydali 11.608 kusů,“ vypočítává Petr Mareček z odboru dopravně správních činností pražského magistrátu.
  • Nejméně vydaných třetích tabulek je evidováno na Karlovarsku.
  • Největší zájem o třetí značku je v letních měsících, podle prezidenta Autoklubu Jana Šťovíčka je vůbec nejvíce žádostí v červnu.

Nelze řešit na místě

Pokud zákon za přestupek nařizuje správní řízení, nelze jej řešit s policejní hlídkou, ale výhradně na úřadě. A i kdyby to tak nebylo, smějí policisté na místě uložit pokutu jen do 2500 Kč. Přitom v případě zakryté značky začíná postih na dvojnásobku této sumy.

Spolupracujeme s TipCars.com
Novináři nejsou „nepřátelé lidu“. Americký Senát podpořil svobodný tisk Novináři nejsou „nepřátelé lidu“. Americký Senát podpořil svobodný tisk

Americký Senát dnes jednomyslně schválil rezoluci na…

Záplavy na jihu Indie si už vyžádaly více než 100 lidských životů Záplavy na jihu Indie si už vyžádaly více než 100 lidských životů

Při záplavách na jihu Indie způsobených monzunovými dešti…

Moskva vyslala strategické bombardéry na Čukotku, budou jen 700 kilometrů od Aljašky Moskva vyslala strategické bombardéry na Čukotku, budou jen 700 kilometrů od Aljašky

Ruská armáda poprvé vyslala své strategické bombardéry na…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Italové si ve 30. letech nenechali poradit. Stvořili obrovský omyl motorsportu Italové si ve 30. letech nenechali poradit. Stvořili obrovský omyl motorsportu

Historie motorsportu je plná prapodivných a netradičních…

Škoda Karoq dostala výbavu Active. Takto vypadá základ za 484.900 Kč Škoda Karoq dostala výbavu Active. Takto vypadá základ za 484.900 Kč

Konfigurátor Škody Karoq se rozšířil směrem dolů. Příchod…

 

 
Tohle jsou ta nejprodávanější auta světa. Vládnou kompakty a SUV

Tohle jsou ta nejprodávanější auta světa. Vládnou kompakty a SUV

Včera

V žebříčku nejprodávanějších aut světa došlo k mírným změnám. Nejprodávanějším SUV je nově Toyota RAV4, nahoru se pak dere Nissan Qashqai.
Blesk.cz

Zemřela Aretha Franklin (†76): Královna soulu prohrála boj s rakovinou slinivky

Zemřela Aretha Franklin (†76): Královna soulu…

Zemřela Aretha Franklin (†76), slavná americká soulová zpěvačka, skladatelka a pianistka. Podlehla rakovině…

»Férovka« před diskotékou v Praze: Čtyři cizinci zkopali ležícího mladíka. Pátrá po nich policie

»Férovka« před diskotékou v Praze: Čtyři cizinci…

Z noční návštěvy diskotéky 22. dubna si odnesl několikatýdenní neschopenku. Nejprve ho vyvedl vyhazovač z baru a…

 

iSport.cz

Ohrožoval Jágra s nožem, trestu unikne! Fanoušek Charlie může opět vyvádět

Ohrožoval Jágra s nožem, trestu unikne! Fanoušek…

Je to blázen! Šílený fanoušek, který se v březnu s nožem dobýval za Jaromírem Jágrem, byl prohlášen za trestně…

Průvodce ke startu Bundesligy a Serie A ve Sport Magazínu

Průvodce ke startu Bundesligy a Serie A ve Sport Magazínu

Kdo má největší šanci zastavit dominantní Juventus a Bayern? V Serii A i bundeslize touží fanoušci po…

 

Reflex.cz

Zemřela zpěvačka Aretha Franklinová. Královna soulu podlehla rakovině slinivky

Zemřela zpěvačka Aretha Franklinová. Královna soulu…

Ve věku 76 let zemřela dnes americká zpěvačka Aretha Franklinová. Informovala o tom s odvoláním na rodinu…

Od špinavých klecí po „luxusní hotel“. Neuvěříte, jak také může vypadat kriminál

Od špinavých klecí po „luxusní hotel“. Neuvěříte,…

Po celém světě je v nápravných zařízeních vězněno přes 10 miliónů lidí. Od roku 2000 vzrostl počet uvězněných…