5.8. 2018 Petr Barták

Jak správně vyřešit značku zakrytou nosičem na kola? Vše o třetí značce na auto!

 

Vozíte na tažném zařízení jízdní kola a přendáváte stále zadní značku na nosič a zpět? Nebo pořád používáte samodomo vyrobenou tabulku, případně vás nechává bicyklem zakrytá espézetka zcela chladnými? Koledujete si o malér!

Česko je prý národem cyklistů, stále více aut má na střechách, zadních víkách či tažném zařízení umístěny držáky kol. Podle švýcarského automotoklubu TCS jsou pro provoz na silnici nejbezpečnější právě nosiče upevněné na tažném zařízení.

Jenže to znamená vznik problému: částečně, nebo zcela zakrývají registrační tabulky. „Pokuta za tento přestupek je pět tisíc až deset tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až rok,“ vypočítává Eva Kropáčová, mluvčí Policejního prezidia.

Proč tak výrazná sankce? „Zákon nedovoluje řídit vozidlo, jehož registrační značka je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost,“ dodává policistka. Možná patříte mezi motoristy, kteří by takový flastr nečekali, nebo o něm dokonce vůbec nevědí. Jak to vyřešit?

Radši dříve než později

Zákon samozřejmě umožňuje tabulku přendávat ze zadního čela na nosič a zpět. Kromě otravné manipulace při každé cestě s koly se ovšem může stát, že tabulku ztratíte. To znamená auto bez chybějící značky odstavit, vydat se na dopravní úřad obce s rozšířenou působností a prožít si spoustu starostí a běhání s vyřízením nových espézetek.

Za kolik se dá pořídit registrační značka? I za šestnáct milionů!

Druhou možností, kterou zákon umožňuje od ledna 2016, je zajít na úřad hned a vyřídit si třetí speciální tabulku se stejnými identifikačními znaky jako už ty přidělené na vozidlo: vydává se výhradně na nosiče kol. Rozměrově je stejná jako ty klasické, pouze má za prvními třemi symboly dvě hvězdičky. Zaplatíte za ni 600 korun a ještě padesátku k tomu za zapsání tabulky do velkého technického průkazu a do registru vozidel. „Značku vydá na žádost vlastníka nebo provozovatele vozidla kterýkoli úřad obce s rozšířenou působností, bez ohledu na bydliště či sídlo provozovatele,“ vysvětluje aktuální postup Petr Mareček, vedoucí oddělení evidence motorových a přípojných vozidel na pražském magistrátu. Stejně jako řidičák si ji tak vyřídíte na kterémkoli z 206 dopravních úřadů. Pokud tam nechcete trčet příliš dlouho, mělo by jít dopředu zaregistrovat se na konkrétní čas a přijít na řadu prakticky bez čekání.

Zapomeňte na samodomo

Jiná možnost než mít originální tabulku už více než dva a půl roku neexistuje. Do konce roku 2015, než vešla v platnost úprava umožňující vyřízení třetí značky, ještě policie s přimhouřenýma očima tolerovala i značky vyrobené na koleně. Tabulky ručně vypsané nebo vyjeté z tiskárny jsou už dnes nemyslitelné. Originální značky totiž mají reflexní vrstvu, zatímco ostatní ne. Právě zhoršenou identifikací vozidla ve zhoršených světelných podmínkách se policisté ohánějí: na jejich použití se vztahuje stejná sankce, jako když je značka nečitelná, nebo zakrytá. „Jestliže bude užito jiné než přidělené registrační značky, tedy například domácího nebo profesionálního výrobku z tiskáren, řidič se dopustí stejného přestupku, jako kdyby jel bez značky.“ Tedy stejných pět až deset tisíc a půlroku až rok bez řidičáku.

Máme za to, že návštěva úřadu a vynaložených 650 korun za klid rozhodně stojí.

Kde a jak zažádat o třetí tabulku

O třetí tabulku můžete požádat na kterémkoli z 206 dopravních úřadů v Česku. Kromě žádosti o její vydání, již lze buď vyplnit přímo na úřadě, nebo si ji stáhnout a vypsat už doma do formuláře ze stránek úřadu, budete potřebovat ještě průkaz totožnosti a velký technický průkaz. Při vyzvedávání značky na úřadě si kromě velkého techničáku vezměte ještě ten malý.

V Americe už koupíte digitální SPZ. Fungují i jako reklamní billboard

Jak dlouho trvá vydání třetí značky a kolik to stojí?

Na vyřízení mají úředníci standardních třicet dnů, ovšem zpravidla je tabulka hotova už za poloviční dobu. Za vyhotovení tabulky zaplatíte 600 korun. Dalších padesát pak vydáte až při zapsání tabulky do technického průkazu a registru vozidel.

Co cizina?

Ani za hranicemi se netoleruje, aby jízdní kola umístěná na tažném zařízení zakrývala registrační značku. Takže pěkně s ní na nosič. A je jedno, zda jde o tabulku standardní, nebo speciální třetí. Pravidla i tam připouštějí obě možnosti, jen musí být dobře čitelná. „Absence registrační tabulky na nosiči kol je považována za přestupek třeba v Německu, Slovinsku či Chorvatsku,“ říká Hana Botová z D.A.S. pojišťovny právní ochrany a dodává: <>„Například u našich západních sousedů je za to pokuta minimálně 60 eur, tedy bezmála 1550 Kč.“

Poznávací značky na přání? Je o ně menší zájem, než se čekalo

Desítky tisíc tabulek

  • Od začátku vydávání třetích tabulek v lednu 2016 si je vyžádaly desítky tisíc řidičů. Za první rok to bylo skoro 22 000 značek.
  • Největší zájem je v Praze. „Do dnešního dne jsme jich vydali 11.608 kusů,“ vypočítává Petr Mareček z odboru dopravně správních činností pražského magistrátu.
  • Nejméně vydaných třetích tabulek je evidováno na Karlovarsku.
  • Největší zájem o třetí značku je v letních měsících, podle prezidenta Autoklubu Jana Šťovíčka je vůbec nejvíce žádostí v červnu.

Nelze řešit na místě

Pokud zákon za přestupek nařizuje správní řízení, nelze jej řešit s policejní hlídkou, ale výhradně na úřadě. A i kdyby to tak nebylo, smějí policisté na místě uložit pokutu jen do 2500 Kč. Přitom v případě zakryté značky začíná postih na dvojnásobku této sumy.

Spolupracujeme s TipCars.com
Macron navštíví koncem října Prahu, setká se se Zemanem i Babišem Macron navštíví koncem října Prahu, setká se se Zemanem i Babišem

Francouzský prezident Emmanuel Macron navštíví 27. října…

O místo šéfa lidovců je velký zájem, možných nástupců Bělobrádka je hned několik O místo šéfa lidovců je velký zájem, možných nástupců Bělobrádka je hned několik

Začíná se spekulovat o nástupci Pavla Bělobrádka, který…

Miliardář Křetínský jedná o nákupu podílu ve francouzském deníku Le Monde Miliardář Křetínský jedná o nákupu podílu ve francouzském deníku Le Monde

Český miliardář Daniel Křetínský jedná s francouzským…

 

Štítky Svět motorů

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Příliš tvrdá pravidla? Technickou kontrolou nemusí projít 90 % aut Příliš tvrdá pravidla? Technickou kontrolou nemusí projít 90 % aut

Se zpřísněním předpisů pro technické kontroly a měření…

Nástupce Škody Rapid se bude jmenovat Scala. Stejně jako indický Renault Nástupce Škody Rapid se bude jmenovat Scala. Stejně jako indický Renault

Nová generace Rapidu se bude jmenovat Scala. Jako první…

 

 
Škoda a názvy jejích aut. Jak dostaly své jméno Octavia, Felicia nebo nová Scala?

Škoda a názvy jejích aut. Jak dostaly své jméno Octavia, Felicia nebo nová Scala?

Včera

Mladoboleslavská automobilka při hledání názvů svých aut často hledala v latině. Dnes sází i na výrazy původních obyvatel Aljašky.
Blesk.cz

Antické Řecko čeká na dobytí: Recenze Assassin’s Creed Odyssey

Antické Řecko čeká na dobytí: Recenze Assassin’s…

Vůbec ne dávno, alebrž teprve před 11 lety vznikla série Assassin’s Creed pojednávající o asasínech a…

Man Bookerovu prestižní literární cenu získal román Mlékář: Vypráví o sexuálním obtěžování v 70. letech

Man Bookerovu prestižní literární cenu získal román…

Letošní Man Bookerovu cenu za anglicky psaný román získala severoirská spisovatelka Anna Burnsová za knihu…

 

iSport.cz

Krok do OHL se vyplácí. Pekař podepsal nováčkovskou smlouvu s Buffalem

Krok do OHL se vyplácí. Pekař podepsal nováčkovskou…

Český hokejový útočník Matěj Pekař, který v současné době působí v celku Barrie Colts v juniorské OHL, podepsal…

Vsetínský trenér o šokujícím trestu: Zvítězila ješitnost, je to likvidační

Vsetínský trenér o šokujícím trestu: Zvítězila…

Nezhroutil se. Byť označuje devítiměsíční distanc za likvidační a po zbytek sezony bude zápasy sledovat bezmocně…

 

Reflex.cz

Czech Press Photo 2018: Kdo získá cenu čtenářů Lidé a Země? Dejte hlas své nejoblíbenější fotce!

Czech Press Photo 2018: Kdo získá cenu čtenářů Lidé…

Hlasujte o čtenářsky nejoblíbenější fotografii letošních finalistů Czech Press Photo! Vaše hlasy rozhodnou, kdo…

Peníze na zdravotnictví budou chybět, musíme být zdraví jako řípa. Babišova vláda je jen do pěkného počasí

Peníze na zdravotnictví budou chybět, musíme být…

Nejprve dobrá zpráva: české zdravotnictví dosahuje skvělých výsledků, zdravotní pojišťovny mají peníze, protože…