V Nové Bystřici na Jindřichohradecku vzniknou v létě dvě nová muzea.
Na nádraží se turisté od začátku hlavní sezony dozvědí zajímavosti o místní úzkokolejce a v bývalé textilní továrně uvidí od srpna unikátní kolekci amerických automobilových veteránů. ČTK to řekl starosta Vladimír Bláha. Oblast na pomezí Čech, Moravy a Rakouska, známá pod pojmem Česká Kanada, by tak mohla přilákat další turisty.
První muzeum buduje společnost Jindřichohradecké místní dráhy. "Začátkem roku začala rekonstrukce momentálně nevyužívaných prostor přízemí nádražní budovy a budovy výtopny, které budou využity pro vznik expozice regionálního úzkokolejného muzea. V souvislosti s venkovní expozicí jsou součástí projektu i nové chodníky a veřejné osvětlení," řekl ČTK člen představenstva společnosti Jiří Pavel.
Projekt přijde na téměř čtyři miliony korun, náklady z 85 procent pokryje dotace z ROP Jihozápad. Stavební práce skončí v dubnu. Zbylou část včetně předinvestiční přípravy uhradí dráhy. Expozice návštěvníkům přiblíží historii Jindřichohradeckých úzkokolejek a drážní dopravy. Uvidí tam exponáty vážící se k úzkokolejné dopravě v Čechách i v Rakousku. Na jejím vzniku se jako kurátor podílí historik úzkokolejky Karel Just. JHMD provozují na tratích Jindřichův Hradec - Nová Bystřice a Jindřichův Hradec - Obrataň pravidelnou osobní a nákladní dopravu v motorové trakci a v letní sezoně pravidelné parní vlaky s historickými vozy.
Druhé muzeum vzniká v někdejší textilní továrně, ve které výroba skončila před osmi lety. Od srpna tam návštěvníci uvidí sedm desítek historických vozidel mimo jiné továrních značek Ford, Lincoln či Studebaker. Většina z nich patří Pavlu Janoušovi. Novobystřický rodák a podnikatel je přivezl z Ameriky. Naposledy do sbírky získal automobil Dodge z amerického filmového studia. Filmoví fanoušci v něm mohli vidět Laurela a Hardyho ve filmu Půlnoční hlídka.
"Vozy budou částečně zapůjčeny ze soukromých sbírek, částečně z muzeí v ČR a v Rakousku. Muzeum bude zaměřeno na 20. a 60. léta amerického automobilismu a dále na nejznámější automobily celosvětové historie," řekl Janouš ČTK. Vystaveny budou i rozebrané stroje, motory, převodovky se znázorněním funkce, historický a funkční vývoj automobilových komponent a další interaktivní předměty, které si bude moci návštěvník vyzkoušet.
Radnice teď pro potřeby muzea opravuje zhruba 1000 metrů čtverečních volných prostor. Se stavebními úpravami jí pomáhají studenti, kteří zde mají odborný výcvik. Továrnu radnice před lety koupila za sedm milionů korun od správce konkurzní podstaty, opravila střechy a energetické sítě a do části přestěhovala zázemí technických služeb města. Pro další prostory dosud marně hledala využití. Projekt přijde na zhruba dva miliony korun.
ČTK