VW CrossTouran 1,4 TSI – švihák plastový

VW CrossTouran 1,4 TSI – švihák plastový

 
 

K velkému a navíc outdoorovému MPV se hodí spíše turbodiesel. Jak se s tímto velkým vozem vyrovnává motor o objemu 1,4 l, který si laik přiřadí spíše k Fabii či Polu?

Znají to především ženy. Jeden rok se nosí boty s velikánskou špicí, druhý zase s hezky zakulaceným předkem. Jeden rok to jsou kraťoučké mini, které odhalují jednu z ženských předností, druhý zase sukně až po zem. O čem to mluvím? O módě přece! Ta určuje co je IN a co už zase dávno OUT. Automobilová móda není výjimkou a v současné době velí – plasty na auto a styl outdoor. V showroomech i na silnicích se nám začíná hemžit vozy, které mají Cross před jménem, Cross za jménem, přídomky Scout, Track a podobně.

Outdoor pouze na silnici

Volkswagen CrossTouran je další z řady více či méně povedených automobilů s přídomkem Cross, které mají navozovat pocit terénních schopností daného vozu. V případě Touranu si však německá automobilka na žádného offroada nehraje. A to je dobře. Již na první pohled je zřejmé, že se jedná pouze o designovou úpravu modelu Touran, která na druhé straně přináší do nabídky Touranu další model nebo verzi, chcete-li. A v čem je tedy CrossTouran jiný?

Plastové lemy kolem blatníků, rozšířené plastové prahy, vyšší světlá výška, pořádná a opravdu hezká kola – to je základ “outdoorové úpravy“ německého MPV, která dokáže divy. I mí vybíraví přátelé, kterým se Touran nelíbí se alespoň na chvíli pozastavili a přiznali, že je to zaujalo. A co víc, některým se to i líbilo! Po technické stránce však CrossTouranu i nadále zůstala poháněná pouze přední náprava a světlá výška, narostlá o 12 mm, spíše doplňuje outdoor-look než aby přinášela širší funkčnost.

O pohon oranžového “zálesáka“ se staral relativně nový motorářský počin automobilky Volkswagen – Twincharger 1,4 TSI. Má s 1532 kg těžkým vozem plné (nebo přeplněné) válce práce nebo jej zvládá s přehledem? Ani jedno, ani druhé..

Motor? Malej, ale šikovnej

obrázek [300 x 408] Malý čtyřválec o objemu 1390 cm3 se hodí tak možná do Fabie, řeknete si. V Touranu je ale motor s tímto objemem dopován a to hned dvakrát. V nízkých otáčkách jej “oživuje“ Rootsův kompresor a ve vyšších, kdy je již produkováno dostatečné množství výfukových plynů, zase turbodmychadlo. A že jim to spolu pěkně klape, umí z tohoto objemu vydolovat 103 kW! Při téměř jakýchkoliv otáčkách je v zásobě schována slušná porce koníků a když vám noha spadne na plynový pedál jako cihla, tak auto jednoduše zrychlí. Nečekejte však zrychlení rakety, stokilometrové rychlosti ale vždy dosáhnete do 10 sekund. A to je na auto formátu Tourana s jedna-čtyřkou celkem slušné. Navíc se můžete nechat opájet zátahem už od otáček těsně nad volnoběhem až téměř k červenému poli za 6000 ot/min.

Ale není vše tak růžové (v případě našeho CrossTouranu oranžové) jak vypadá. Téměř od volnoběžných otáček dopuje motor kompresor – snaží se, ale nějak to není ono. Reakce jsou trošku ospalé a motoru jakoby se nechtělo. Při prudkém přidání plynu okolo 2000 otáček jakoby motor nevěděl co dělat, ale nakonec (i když trochu neochotně) vyrazí kupředu. Od asi 3000 ot/min se přidává roztočené turbodmychadlo a to už je jiná káva. Motor ztrácí svou ospalost, je o poznání živější, na povely pedálem reaguje okamžitě. Při cca 3500 ot/min se kompresor díky elektronicky řízené magnetické spojce odpojuje a dál má plnění motoru na starosti už pouze turbo.

V některých pasážích mi té-es-íčko evokovalo turbodieselové motory. Většinu provozu se podobně jako u přeplňovaných nafťáků pohybujete v rozmezí od 1800 do 3600 ot/min. Normálnímu smrtelníkovi to prostě na pohodovou, ale ne pomalou, jízdu stačí.

obrázek [555 x 296]
 

Ticho léčí

Na rozdíl od dieselového pohonu má kromě širšího spektra použitelných otáček ještě jednu velikou, dovolím si říct obrovskou, výhodu. Jmenuje se Ticho. Je pravda, že kompresor při razantním sešlápnutí plynu v nízkých otáčkách trochu bručí, přímovstřikové benzinové motory od VW jsou trošku hrubší, ale i přesto je motor jako celek příkladně tichý, tichoučký. Samozřejmě že na konci otáčkoměru se už ozývá, ale vše je šikovně odsunuto (nebo utlumeno) do pozadí, jako by jste motor slyšeli z dáli. Ze začátku testu jsem měl dojem, že motor na křižovatkách, kde jsem stál, neběží. Co ovšem v autě kromě audio systému dost dobře slyšíte jsou odvalující se pneumatiky. Široké pneumatiky vydávají ohromný hukot, který se stupňuje podle kvality povrchu, po kterém jedete. Na kvalitním povrchu (a ten u nás většinu silniční sítě rozhodně netvoří) je to v pořádku a pneumatiky vám díky své šíři 215 mm vepředu a 235 mm vzadu přinášejí jistotu v zatáčkách. Na nekvalitních površích je to spíše utrpení. Valení pneu pěkně otravuje život a na dlouhých trasách obtěžuje jako železná koule uvázaná u nohy.

Ale vraťme se zpět k motoru. Během testu jsem ujel více než 750 km. Volkswagen udává, že průměrně by si měl “zálesácký Touran“ vystačit s 7,4 litry na každých sto kilometrů. V reálu není problém za tuto hodnotu jezdit a při troše snahy se dá dostat ještě níže.

obrázek [555 x 248]
 

Umím být i spořivý

Na liduprázdné (nebo chcete-li autoprázdné) dálnici jsem testoval kolik toho tenhle motůrek zkonzumuje. Jak můžete vidět, tak s každým zvýšením rychlosti, byť jenom o 15 km/h, se množství konzumovaného paliva výrazně zvyšuje a při opravdu rychlé jízdě daleko za povolenou hranicí není problém jet s průměrem daleko za 13 – 14 litry. A to už je opravdu dost.

Reálná rychost [km/hod]otáčky [1/min]spotřeba [l/100 km]
10026506,4
11530007,6
13033309,6

Uvedená spotřeba při 130 km/hod 9,6 l/100 km je samozřejmě při jízdě na šestý rychlostní stupeň, kdy motor točí 3330 ot/min. Na pětku motor točí rovné 4000 ot/min a na čtyřku 4850 ot/min.

Zkoušeli jsme také jaké minimální množství paliva si motor nárokuje. Na trase dlouhé přibližně 50 km jsme odečetli výslednou spotřebou 5,2 l na 100 kilometrů. Ale jezdit v reálu tímto stylem opravdu nelze, přidejte si dva až tři litry a jste na reálné hodnotě při normálním využívání motoru.

obrázek [555 x 386]
 

A co jinak?

Nadprůměrné jízdní vlastnosti, kvalitně sestavený interiér (v tomto případě oživený oranžovými doplňky), vnitřní variabilita nebo pohodlná a funkční sedadla – to se od MPV s V+W na masce tak nějak očekává. Co bych ovšem vyzdvihnul je řazení. Absolutně přesný chod, krátké dráhy, ideální odpor – pro technicky založeného člověka je řazení radost. Při představě jak to všechno do sebe naprosto přesně zapadá a funguje, to duši technika hladí.

Na druhou stranu je vůz díky naladění podvozku trochu méně komfortní a série krátkých příčných nerovností o tom vaši kostru rozhodně přesvědčí. Na palubní desce mi také chyběla kontrolka rozsvícených potkávacích světel a loketní opěrka celou dobu nepěkně vrzala. Ale to jsou jen drobnosti.

Jednou zkusíte a nechcete jinak

Kromě báječného řazení jsem si po dlouhé době opět užíval i jízdu v noci. Jednak kvůli příjemnému modrému podsvícení přístrojů, jednak kvůli světlometům. Xenonové světlomety svítí krásně a namontované bixenony svítily opravdu báječně i do dálky. Vůz byl navíc vybaven natáčecími bixenonovými světlomety s přisvětlováním přídavnými světly do zatáček – oficiálně nazvanou dynamická a statická světla pro jízdu do zatáčky.

Pokud máte zapnutá potkávací světla, tak se od rychlosti 10 km/h můžete kochat natáčením bixenonů, které vám proti pevným světlometům dokážou zatáčku osvítit daleko lépe. Poznat je to především v táhlých zatáčkách kde přímo vidíte, jak se světelné paprsky stáčí do zatáčky a po celou dobu ji krásně rozjasňují. Pokud jednou okusíte, již nechcete jinak.

Každý světlomet má také statické světlo, které přisvěcuje zatáčku při pomalé jízdě do 40 km/hod a zapnutých potkávacích světlech.. Žárovečka, uschovaná za parkovacím světlem vedle xenonové výbojky v hlavním světlometu, se na příslušné straně rozsvítí ve dvou případech. Pokud zapnete příslušný blinkr nebo pokud daným směrem otočíte volantem více než o čtvrt otáčky. Velmi příjemné.

obrázek [555 x 446]
 

Závěr

Na začátku testu jsem jezdil s krabicí, na konci s CrossTouranem. Svou kvalitou, malým a sympatickým motorem a i vylepšeným designem mě přesvědčil a po týdnu používání jsme k sobě patřili jako bychom spolu byli odjakživa. CrossTourana jsem vnímal jako designově vylepšenou variantu běžného modelu a v tomto úhlu pohledu u mě obstál. Škoda hučících pneumatik a pár drobností, které mu nakonec kazí hodnocení.

První cena vozu614.400,-Kč (Touran Conceptline 1.6 75 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací692.300,-Kč (Touran Conceptline 1.4 TSI 103 kW )
Základní cena testovaného vozu772.300,-Kč (CrossTouran 1.4 TSI 103 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků846.300,-Kč (CrossTouran 1.4 TSI 103 kW)

Plusy:

  • řazení
  • jízdní vlastnosti
  • originální styl
  • bixenonové natáčení světlomety

Mínusy:

  • hučící pneumatiky
  • vrzání v interiéru
  • méně komfortní podvozek

Související články:

Spolupracujeme s TipCars.com

Volkswagen CrossTouran 1,4 TSI

Cena v základní výbavě: 772 300 Kč Cena v testované výbavě: 846 300 Kč

Základní výbava:Airbag řidiče a spolujezdce, možnost deaktivace airbagu spolujezdce, boční airbagy pro řidiče a spolujezdce, hlavové airbagy pro první a druhou radu sedadel, elektronický stabilizační program ESP s komfortním brzdovým asistentem, ABS, ASR, EDS, MSR, DSR, mlhové světlomety, klimatizace "climatic" s poloautomatickou regulací, rádio "RCD 300" 2 x 20 wattu s CD-MP3 přehrávačem, přehrává MP3, 4 reproduktory, elektrické ovládání oken vpředu i vzadu, elektricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, na straně řidiče sférické, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, kotoučové brzdy vpředu i vzadu, vpředu s vnitrním chlazením, automatický spínač světlometů - trvalé svícení, tempomat, zesílený podvozek, cca o 12 mm výše položený, 4 kola z lehkých slitin "Funplay", vpředu 6 1/2 J x 17, pneumatiky 215/50 R17, vzadu 8 J x17, pneumatiky 235/45 R17, rámování chladiče v matném chromu, podélný střešní nosič stříbrně eloxovaný, ztmavené světlomety a koncová světla, výškově i podélně nastavitelný volant, tři samostatná sedadla v druhé radě sedadel, posuvná, sklopná, příčně přesaditelná, vyjímatelná, kontrola poklesu tlaku v pneumatikách, středová loketní operka vpředu s odkládacím boxem, výškově i podélně nastavitelná, 2 výdechy klimatizace, 1 držák nápojů, 12V zásuvka vzadu

Výbava testovaného vozu:Klimatizace "climatronic" s automatickou regulací (+5.600,- Kč), metalický lak (+11.600,- Kč), parkovací systém "parkpilot", zvuková signalizace vzdálenosti od překážek směrem dozadu (+12.300,- Kč), boční okna vzadu a zadní okno šedě tónované (+6.900,- Kč), bi-xenonové světlomety pro potkávací i dálková světla, dynamicky reagující na směr jízdy, s automatickou regulací sklonu, s ostřikovači a kontrolkou stavu vody v ostřikovači (+37.600,- Kč)

Soud znovu projednává kauzu Marka Dalíka. Údajně nevypověděl všechno Soud znovu projednává kauzu Marka Dalíka. Údajně nevypověděl všechno

Sedm let vězení a peněžitý trest 21,9 milionu korun…

Akcie, měny & názory Jakuba Bruknera: Favorit biotechu? Akcie, měny & názory Jakuba Bruknera: Favorit biotechu?

Již dávno tak úplně neplatí, že by se v segmentu…

Ztrátových prodejen na vesnicích přibývá. I kvůli EET Ztrátových prodejen na vesnicích přibývá. I kvůli EET

Počty ztrátových prodejen v menších obcích v Česku…

Školství je priorita, ale někde se ušetřit musí, říká Pilný Školství je priorita, ale někde se ušetřit musí, říká Pilný

Ministr školství Štech ubránil pro svůj rezort 1,8…

 
Technické údaje
Motor Volkswagen CrossTouran 1,4 TSI
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1390
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 103 / 5600
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 220 / 1500 - 4000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 200
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 9.8
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 9.7 / 6.1 / 7.4
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 695 / 1989
Objem nádrže (l):60
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1532 / 628
Rozměr pneu:215/50 R17, 235/45 R17
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4407
b) šířka (mm): 1799
c) výška (mm): 1670
d) rozvor (mm): 2677
e) rozchod vpředu (mm): 1550
f) rozchod vzadu (mm): 1531
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 850 / 1060
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 720 / 980
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 984
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):977
k) šířka vpředu (mm): 1458
l) šířka vzadu (mm): 1484
délka sedáku vpředu (mm): 510
délka sedáku vzadu (mm): 470
výška opěradla vpředu (mm): 630
výška opěradla vzadu (mm): 590
místo vzadu pod předním sedadlem: ano
Hodnocení Volkswagen CrossTouran 1,4 TSI
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 9
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 9
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 10
Odkládací plochy: 9
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 8
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 8
Výkon ve vyšších otáčkách: 10
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 0
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 10
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 8
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 9
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 10
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 6
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 8,68
 Doporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
Tlačítko místo páky. Jak funguje elektrická brzda a jaké má nevýhody? Tlačítko místo páky. Jak funguje elektrická brzda a jaké má nevýhody?

Místo velkých pák ručních brzd dnes automobilky dávají…

Nová Dacia Duster sedm míst nakonec nenabídne. Proč? Nová Dacia Duster sedm míst nakonec nenabídne. Proč?

Početnějším rodinám zůstane levné SUV od Dacie…

 Volkswagen Touran dostal motor 1.8 TSI, u nás se však pravděpodobně neobjeví Volkswagen Touran dostal motor 1.8 TSI, u nás se však pravděpodobně neobjeví

Volkswagen rozšiřuje nabídku agregátů modelu Touran.…

Nový Volkswagen Touran vstoupil na český trh, zkusili jsme verzi 2.0 TDI Nový Volkswagen Touran vstoupil na český trh, zkusili jsme verzi 2.0 TDI

Druhá generace Volkswagenu Touran je nabízena se dvěma…

  
BMW řady 7 Edition 40 Jahre je atraktivním dárkem k vlastnímu výročí

BMW řady 7 Edition 40 Jahre je atraktivním dárkem k vlastnímu výročí

Dnes 11:52

BMW stylově oslavuje 40 let od uvedení první generace řady 7. Výroční vydání aktuální řady 7 s exkluzivním designem exteriéru a interiéru podtrhuje charakter luxusních limuzín.
Blesk.cz

Volkswagen prý pomáhal týrat zaměstnance. Nechal je údajně mučit i na pracovišti

Volkswagen prý pomáhal týrat zaměstnance. Nechal je…

Důkazy, že firma Volkswagen spolupracovala s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé listiny vlastních…

Nová bondovka bude. Tvůrci ale tají agenta. Promítání začne za dva roky

Nová bondovka bude. Tvůrci ale tají agenta.…

Nové dobrodružství agenta Jejího Veličenstva Jamese Bonda by se mělo v amerických kinech začít promítat 8.…

 

iSport.cz

Nová smlouva pro Škodu! Nikdo jiný mě nechtěl, usmívá se útočník Zbrojovky

Nová smlouva pro Škodu! Nikdo jiný mě nechtěl,…

Žádné nevraživé pohledy z obou stran, naopak idylka. Útočník Michal Škoda (29) se po návratu do Brna…

Sestavy do boje o LM: Slavia řeší posily i novou hvězdu, Plzeň Limberského

Sestavy do boje o LM: Slavia řeší posily i novou…

Od prvních minut na plné pecky. Fotbalisté Slavie a Viktorie Plzeň vyběhnou do úvodního ostrého, zároveň jednoho…

 

Reflex.cz

Historie erotických hraček: Kleopatra používala vibrátor složený z papyrusu a živých včel

Historie erotických hraček: Kleopatra používala…

Nejstarší erotická pomůcka byla vyrobena z kamene a její stáří se datuje dobou kamennou, tedy dobou před více…

Příběh nejbohatší ženy světa: Vybudovala L'Oréal, nyní žije v ústraní a dcera ji nechala zbavit svéprávnosti

Příběh nejbohatší ženy světa: Vybudovala L'Oréal,…

Každá rodina má svá tajemství, vnitřní sváry a neshody, které se snaží držet za každou cenu za zavřenými dveřmi.…