Cizetu V16T si pořád můžete objednat. Jako novou!

 

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byla Cizeta V16T hvězdou autosalonů i stránek motoristických časopisů. Supersport s šestnáctiválcem přitahoval pozornost, ale obchodní úspěch se nedostavil a značka upadla v zapomnění, ale nezanikla…

Společnost Cizeta Automobili založili ve druhé polovině osmdesátých let dvacátého století v italské Modeně Claudio Zampolli a Giorgio Moroder. První jmenovaný je konstruktérem a bývalým prodejcem vozů značky Ferrari s rozsáhlými kontakty ve světě showbyznysu, zatímco ten druhý je slavným hudebním skladatelem a producentem, stojícím za řadou hitů a rozvojem elektronické hudby.

Výsledkem spolupráce těchto dvou pánů se stal prototyp supersportovního vozu Cizeta-Moroder V16T, který byl veřejnosti poprvé představen v roce 1988. Sněhobílé kupé ohromovalo svými liniemi, pod nimiž je podepsán Marcello Gandini a rovněž i technikou v čele s vidlicovým šestnáctiválcovým motorem o objemu 5995 cm3 uloženým napříč před zadní nápravou. Exkluzivní automobil zastiňoval konkurenci vedle počtu válců i maximální rychlostí 328 km/h a zrychlením z 0 na 100 km/h v čase kolem 4,5 s.

Cizeta-Moroder V16T se stala jednou ze supersportovních hvězd konce osmdesátých let a došlo i k jejímu přímému srovnání s tehdejší špičkou v podobě Ferrari F40, Lamborghini Countach a Porsche 959, za nímž stály tehdejší renomované motoristické magazíny. První model zcela nové a neznámé značky si nevedl v těchto srovnáních nejhůř a vynikal vedle svých konkurentů i komfortem, poskytovaným posádce ve dvoumístném interiéru.

Veterán Auto.cz: Cizeta V16T (1988-2003) – Splněný šestnáctiválcový sen

Původní plány společnosti Cizeta Automobili ohledně výroby byly poměrně velkolepé a automobilka měla být schopna produkovat jeden vůz týdně, ale realita byla výrazně odlišná. Pánové Zampolli a Moroder se na počátku devadesátých let dvacátého století rozešli a výroba se nakonec rozběhla až v roce 1991, což bylo v době, kdy hlavní konkurent v podobě Lamborghini již nabízel své tehdy zcela nové Diablo.

V první polovině devadesátých let probíhala v Modeně kusová výroba modelu Cizeta V16T, z jehož názvu bylo vypuštěno jméno Moroder, velmi pomalým tempem. Důvodem byla příliš vysoká cena, tehdejší situace na trhu a rovněž skutečnost, že vůz nebylo možné legálně provozovat ve Spojených státech amerických, představujících pro automobily tohoto typu největší odbytiště.

Podle dostupných zdrojů mělo být v Itálii v letech 1991 až 1995 vyrobeno jen sedm vozů Cizeta V16T, i když některé optimističtější zdroje uvádí až o deset exemplářů více. Společnost Cizeta Automobili v každém případě ve druhé polovině devadesátých let v Itálii svou činnost ukončila a Claudio Zampolli přesídlil do USA, kde založil novou firmu a pokusil se výrobu svého šestnáctiválcového supersportu oživit. Výsledkem mají být dvě kupé z roku 1999 a jeden roadster s plátěnou střechou z roku 2003.

Cizeta V16T: Poslechněte si, jak neskutečně zní šestnáctiválec!

Mohlo by se zdát, že právě automobil s plátěnou střechou a označením Spyder představuje tečku za snem o supersportovním a náležitě luxusním automobilu, k jehož pohonu slouží vidlicový šestnáctiválec, ale skutečnost je opět trochu odlišná. Tento vůz totiž nemusí být posledním vyrobeným, protože společnost Cizeta Automobili se sídlem v kalifornském Costa Mesa je stále funkční a vedle péče o existující exempláře je připravena uspokojit i zájemce o zcela nový vůz Cizeta V16T.

Zájemci o tento exotický stroj s nezaměnitelným stylem konce osmdesátých let ovšem musí počítat se základní cenou 800.000 amerických dolarů (zhruba 16.650.000 Kč) a skutečností, že v USA se v běžném provozu legálně nesvezou.

Spolupracujeme s TipCars.com
ČSSD jde do referenda výrazně rozdělená ČSSD jde do referenda výrazně rozdělená

Část krajských buněk je k dojednaným koaličním dohodám…

J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Skupina J&T převzala vedení také v některých…

Glosa Jana Vávry: Královská banalita Glosa Jana Vávry: Královská banalita

Zaručeným receptem na globální mediální pozornost je…

Venezuelské prezidentské volby vyhrál stávající prezident Nicolas Maduro Venezuelské prezidentské volby vyhrál stávající prezident Nicolas Maduro

Nedělní prezidentské volby ve Venezuele vyhrál dosavadní…

 
Zdroj: Cizeta Automobili

Štítky Kupé Supersport

 Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem Škoda Š 720: Šestiválec měl konkurovat BMW, skončilo to fiaskem

Prototyp vozu střední třídy s označením Š 720 měl být…

EU schválila další povinnou výbavu aut. S alkoholem v dechu nenastartujete EU schválila další povinnou výbavu aut. S alkoholem v dechu nenastartujete

Rozšíření povinné výbavy o dalších dvanáct prvků vstoupí…

 

 
Podívejte se na kolová a pásová vozidla české armády

Podívejte se na kolová a pásová vozidla české armády

Dnes 08:00

Armáda České republiky má pestrý vozový park. Prohlédněte si nákladní vozidla značky Tatra, bojový speciál Kajman s technikou značky Land Rover, pásový obojživelný transportér nebo tank pro boj s ohněm.
Blesk.cz

Má královna už drandí po nebeských cestách! Dojemná slova táty Aničky (†18), která před smrtí napsala vzkaz na rozloučenou

Má královna už drandí po nebeských cestách! Dojemná…

Stovky motorek a roj lampionů štěstí vyprovodily v sobotu osmnáctiletou bojovnici Aničku ze Žamberka na její…

Vozíčkářka (45) se po schodech musí plazit: Závistiví sousedé ji připravili o peníze

Vozíčkářka (45) se po schodech musí plazit:…

Jak daleko může zajít lidská závist? Své o tom ví vozíčkářka Martina Voráčková (45). Finanční sbírka, kterou…

 

iSport.cz

Nejužitečnějším hráčem hokejového MS byl Kane, útočníkem Aho

Nejužitečnějším hráčem hokejového MS byl Kane, útočníkem Aho

Americký útočník Patrick Kane, který vyhrál s 20 body produktivitu, byl zvolen nejužitečnějším hráčem hokejového…

Kuka o Plzni, Šádkovi, vzoru pro Spartu a Slavii či strachu z Jablonce

Kuka o Plzni, Šádkovi, vzoru pro Spartu a Slavii či…

V sobotu večer se v Plzni zpívalo, tancovalo, pilo a veselilo až do ranních hodin. Fotbalisté Viktorie získali…

 

Reflex.cz

Dědictví jako temný mocenský boj. Seriál Arvingerne ukazuje prohnilost spořádané dánské rodiny

Dědictví jako temný mocenský boj. Seriál Arvingerne…

Tým Kamily Zlatuškové, někdejší kreativní producentky České televize a proděkanky FAMU, vybudoval letos na…

Babišovi kluci z plakátu odpadávají jeden po druhém. Zůstane mu jen Faltýnek?

Babišovi kluci z plakátu odpadávají jeden po druhém.…

Když před pěti lety Andrej Babiš mířil do prvních voleb s hnutím ANO, stavěl svou image z velké části na známých…