Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

759 tisíc řidičů si musí letos vyměnit řidičák. Nově zažádáte i online

Jan Faltýsek Jan Faltýsek 8. 3. 2023 • 22:25
8
1
Zobrazit náhledy (8)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

V roce 2023 si musí ještě více než 759 tisíc řidičů vyměnit řidičský průkaz. Převážně ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Žadatelé si mohou o nový řidičský průkaz nově zažádat i elektronicky.

Během prvních dvou měsíců letošního roku 108.490 řidičů požádalo o výměnu svého expirujícího řidičského průkazu, což představuje 12,5 % z celkového počtu 868 tisíc řidičů, jejichž platnost průkazu končí v roce 2023.

Proces výměny řidičského průkazu je možné zahájit nejdříve 3 měsíce před koncem platnosti.

Na úřadě, nebo datovkou

Žadatelé mohou podat žádost fyzicky na jakémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností nebo elektronicky pomocí datové schránky přes Portál dopravy.

Při elektronické žádosti si může žadatel vybrat, na kterém úřadě si chce nový průkaz vyzvednout.

Elektronická žádost je rychlá a obsahuje již předvyplněné údaje. Pro výměnu je nutné předložit platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz.

Výměnu je možné provést standardním způsobem do 20 dnů bez poplatku nebo v kratší lhůtě za poplatek 700 Kč.

K 1. březnu 2023 zbývalo vyměnit 759.678 průkazů, přičemž největší počet průkazů vyprší v říjnu, květnu a červenci. Nejvíce průkazů je třeba vyměnit ve Středočeském a Jihočeském kraji, nejčastěji se výměna týká řidičů ve věkové skupině 61 let a více.

Video se připravuje ...

Doporučujeme

Témata
9. 3. 2023 07:39
Fotka
Žádal jsem před půl rokem a chybí mi tu naprosto zásadní informace. Požádat jde sice online a člověk má i radost, jak doba pokročila, ale jen do chvíle, než dojde ke kroku s fotkou. Nabídlo mi to buďto odsouhlasit, že vypadám stejně, jako na 10 let staré fotce, nebo ukončit vyplňování a přijít na registr nechat se osobně vyfotit.