Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

A zase: Zánovní ojetiny v září zdražily průměrně o šest procent

ČTK
Diskuze (1)

Ceny zánovních aut do dvou let stáří inzerovaných na českém trhu v září meziročně vzrostly o 6,3 procenta na 539.000 korun.

Některé modely ale zdražily o více než pětinu. Vyplývá to z analýzy autobazarů AAA Auto ze skupiny Aures Holdings. Zánovní ojetiny podle expertů nahrazují nová auta, jejichž dodávky již několik měsíců váznou kvůli nedostatku čipů. Český statistický úřad v září uvedl, že ojetiny na tuzemském trhu meziročně zdražily o 7,5 procenta.

"Rapidní nárůst prodejních cen některých zánovních aut na českém trhu nás překvapil. Obecně ojetiny za poslední rok zdražily okolo deseti až patnácti procent, ale v segmentu aut do dvou let stáří se mnohdy pohybujeme přes dvacet procent, v některých zemích dokonce přes 30 procent. V tu chvíli se dostáváme velmi blízko cenám, za které byly tyto modely prodávané jako nové,“ uvedl provozní ředitel Aures Holdings Petr Vaněček.

Za dva roky starý Volkswagen Passat chtějí prodávající v Česku nejčastěji okolo 699.000 korun, což je o 21,6 procenta více než před rokem, Ford Focus podražil o 18 procent na 449.000 korun a Škoda Superb o 17,3 procenta na 819.900 Kč. O více než 15 procent je dražší i Kia Ceed nebo VW Golf.

Podle Vaněčka se situace na trhu zánovních aut v nejbližší době nezlepší. "Zprávy z automobilek rozhodně k uklidnění situace nepřispívají. Naopak, několik výrobců už oznámilo další omezení, nebo dokonce přerušení výroby, což povede k dalšímu nedostatku nových aut. Dokud nebudou automobilky schopny dodělat všechna auta a dostat je na trh, zdražování bude kvůli jejich nedostatku na trhu pokračovat. Výhled je zatím takový, že nejméně do poloviny příštího roku se situace nezlepší," podotkl.

Nejčastěji nabízeným vozem do dvou let stáří v Česku za první tři čtvrtletí byla Škoda Fabia se 7095 nabídkami.

ČTK
Diskuze (1)

Doporučujeme

Avatar - donlabuznik
28. 10. 2021 22:57
leasing na ojetinu
Zrovna si vybírám nové auto, takže jsem to taky pocítil. Měl jsem připravené nějaké peníze, ale ty na standart, který jsem měl namyšlený nebude stačit. Četl jsem si něco málo na https://www.duofinance.cz/…ver-nebo-leasing o leasingu a myslím, že to by mohlo být řešení celého mého problému.