Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu
Toyota Hilux
Toyota Hilux
Toyota Hilux
Toyota Hilux
50
Fotogalerie

Absurdní zákaz reklamy na terénní auto: Jezdilo v ní terénem…

Marek Bednář

Tři roky stará britská reklama na Toyotu Hilux dostala stopku, protože podle Úřadu pro standardy reklamy vyzařovala dojem jízdy v terénu bez ohledů na „environmentální dopady“.

Leckdy až absurdně přísné standardy britského Úřadu pro standardy reklamy znovu zasahují, tentokrát proti dvěma reklamám automobilky Toyota na model Hilux, prvně představeným v roce 2020. Ve video-reklamě „stádo“ hiluxů jede nejprve říčním korytem, později po asfaltu, městem a dalšími místy. V plakátu zase dva hiluxy jedou terénem pod nápisem „Zrozen k toulkám“.

Video placeholder
Zakázaná reklama na Toyotu Hilux • Toyota

Toyota Hilux jako terénní pick-up je skutečně zrozena k tomu, aby jezdila mimo asfalt, třeba místy, kudy asfaltové silnice prostě nevedou. Reklamy tak ukazují přesně to, k čemu je vůz určen. Úřad je však přesto zakázal, a to kvůli porušení standardu, že reklamy musí být „připraveny se smyslem pro odpovědnost směrem ke spotřebiteli i společnosti“.

Reklamy Toyoty tento standard porušily tím, že „dojem, který jízdní scény v obou reklamách dávají, je dojem jízdy bez účelu, v terénu a v přírodních ekosystémech, které navíc nebere ohledy na environmentální dopady takové jízdy“.

Automobilka argumentovala, že reklamy jsou v prostředí, které nevypadá jako britský venkov, a že nenabádají britského spotřebitele k napodobování aktivit, které vyobrazují. Úřad se však nenechal obměkčit a kontroval, že reklamy ukazují realistickou jízdu aut způsobem, který by mohl podporovat nezodpovědné chování.

Stejný úřad přitom v roce 2021 povolil reklamu automobilky Jaguar Land Rover, která ukazovala automobil v lese s popiskem „Život je o tolik lepší bez omezení“. Tehdy to odůvodnila tak, že popisek se vztahuje nikoliv k jízdě terénem bez omezení, nýbrž k restrikcím souvisejícím s koronavirovou pandemií.

Zrovna Velká Británie přitom nepatří k zemím, kde by bylo plošně zakázáno jezdit mimo asfalt, či kde by vlastnictví terénního pick-upu z jakéhokoliv jiného důvodu postrádalo smysl. Kromě řady brodů na běžných, veřejných asfaltových komunikacích také v Británii existují tzv. green lanes – lesní a polní cesty, které jsou veřejně přístupné komukoliv i autem a které nezřídka vyžadují skutečný offroad k tomu, aby je člověk zvládl projet.