Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Akcie Tesly zaznamenaly rekordní propad, Musk přišel o miliardy

ČTK ČTK 4. 6. 2019 • 20:44
20
70
Zobrazit náhledy (20)
Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3 Tesla Model 3

Akcie amerického výrobce elektrických aut Tesla od počátku letošního roku klesly o 43 procent. To je jejich nejhorší začátek roku od doby, kdy se s nimi začalo obchodovat na burze.

Nejvíce to pocítil šéf automobilky Elon Musk, který kvůli poklesu akcií přišel o 4,9 miliardy USD (113 miliard Kč), upozornila agentura Bloomberg.

Akcie klesají, protože obchodníci jsou stále více skeptičtí ohledně poptávky spotřebitelů po vozech firmy. Mají také obavu, jak se firma bude schopná vypořádat se svým dluhem. V pátek akcie firmy uzavřely na nejnižší hodnotě za dva a půl roku.

V seznamu nejbohatších lidí světa sestavovaném agenturou Bloomberg sedmačtyřicetiletý Musk klesl nově na 46. pozici s majetkem 19,7 miliardy USD. Ještě na počátku roku mu v Bloomberg Billionaires Index patřila 29. příčka.

Čtyři největší akcionáři Tesly, kterými jsou Musk, Tencent Holdings, saúdskoarabský veřejný investiční fond PIF a spoluzakladatel firmy Oracle Larry Ellison, od počátku roku přišli kvůli propadu akcií o 7,8 miliardy USD. Z toho v samotném květnu o 2,7 miliardy USD. Komentář akcionářů k poklesu akcií se agentuře Bloomberg nepodařilo získat.

Analytici společnosti Sanford C. Bernstein & Co. upozornili, že Tesla měla obrovský úspěch se svým sedanem Model S a zdálo se, že by nový, bateriový pohon mohl brzy překonat konvenční spalovací motory. Společnost však stále není zisková, má vysoké fixní náklady a trh pro její modely je mnohem menší než se očekávalo. Také její technologie již dávno není jedinečná. Upozorňují zvláště na výkon německých automobilek Daimler a BMW, jejichž výroba elektrických aut vydělává a plánují rozšiřovat nabídku elektrických vozů.

Tesla byla založena v roce 2003. V roce 2010 se s akciemi firmy začalo obchodovat na burze.

Související články

Témata
17. 7. 2019 18:05
Re: Zisk
človeče máš samé mínusky a táraš neskutočne
nafta dotovaná
tebejebe
17. 7. 2019 18:04
Re: Zisk
ty budeš asi opitý
6. 6. 2019 18:53
Re: Neprijemny vyvoj pre ACZ hate.
Když se na to člověk podívá správnou optikou, tak je i 10 cm penis vlastně výhra, protože netlačí.
Tesla má problémy s kvalitou, s dodávkami, s hodnotou akcií, neustále jí někdo dotuje ale vždycky se najde pitoma, co bude tvrdit, že válcuje konkurenci...
6. 6. 2019 18:52
Re: Neprijemny vyvoj pre ACZ hate.
To srovnání s Milošem Zemanem je naprosto famózní:)
"Pane redaktore, rád bych Vám řekl, že s novináři jako Vy se většinou vůbec nebavím, protože jsou to úplní blbci, ale tady udělám vyjímku, a musím Vám říct, že jste úplný blbec. Nastudoval jste si tuto tématiku dostatečně?"
Avatar - Otrava
6. 6. 2019 16:56
Re: To není až takové překvapení
Však to přeci není v rozporu s tím co píšu, spíš naopak. Ale pointa je jinde...doufal jsem, že je zřejmá, ale evidentně ne.
Automobilky uvažovaly realisticky a to i co do nákladů vzhledem k jejich možnostem. Není až tak nepřekonatelný problém udělat co nejlepší produkt, mám-li dostatek prostředků. A když už je nemám, tak je získat prodejem. Ale evidentně v Tesle nasypali do vývoje příliš prostředků (tím spíš, že začali de facto na zelené louce) a finální produkty nemohli náležitě nacenit, aby je byli schopní prodat (sice do toho nevidím, ale kdyby ano, předpokládám, že by teď neměli takové problémy).

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud