Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Akční škodovky: Pamatujete na legendární Forman Marathon?

Lukáš Prejzek Lukáš Prejzek 25. 8. 2022 • 00:16
29
Zobrazit náhledy (29)
Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Tlakové ostřikovače světlometů patřily ke standardu, mlhovky se na rozdíl od modelu Sport line obešly bez ochranných rámečků Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Největší vnější odlišnosti olympijského formanu představují podélné střešní nosiče, lité disky 13palcových kol a sytě modrý lak Iris Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Pestré logo s maratonským běžcem neslo pět tisíc formanů. Originální samolepka zdobí i kombi ve strnadickém Retroautomuzeu. Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon Škoda Forman Marathon

Partnerství s Československým olympijským výborem na XXV. letní olympiádě v Barceloně oslavila Škodovka stylově – luxusním akčním kombi s žádanou západní výbavou. Velkolepému pojetí odpovídala i pořizovací cena.

V roce 1992 představovala suma 225.000 Kčs přesně 48 hrubých měsíčních platů. Za tyhle peníze se dalo pořídit leccos, jenže auta byla nelidsky drahá. Koupit za uvedenou cenu bohatě vybavené pětidveřové kombi se slušným prostorem, litými koly, podélnými nosiči, prémiovým rádiem, střešním oknem a působivým lakem bylo terno. Vždyť i nejlevnější třídveřová miniauta ze Západu se u nás prodávala výrazně dráž: Fiat Panda L stál 263.500 Kčs, Uno 45 Base přišlo na 293.500 korun, za Citroën AX Ten byste zaplatili 316.750 Kč a malé Mitsubishi Colt 1300 ELi se prodávalo za 450.292 korun!

Proti tomu Škoda Forman 135 L byla k mání za 171.300 Kčs a v bohatší specifikaci LS stála 195.300 korun. O třicet tisíc vyšperkovanější model Marathon, který z LS vycházel, tak působil i navzdory vyšší ceně jako auto za hubičku. Není divu, že ušlechtilé kombi na trhu zabodovalo. Marathon se veřejnosti představil ve čtvrtek 4. května 1992 za cenu 225.000 Kč, kterou chvályhodně nezvýšilo ani plošné srpnové zdražení škodovek.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč

Doporučujeme

Témata