Američtí zaměstnanci Volkswagenu se spojili v odborech, růst mezd o 14 procent jim nestačí
V závodě Volkswagenu v americkém městě Chattanooga vznikly v dubnu odbory. Ty nyní oznámily, že dostaly nabídku na růst mezd o 14 procent během dalších čtyř let a podíl na zisku. Je to ale pro ně málo.
Americká situace se zásadně liší od té německé, kdy jsou odbory desítky let a vedení firmy se s nimi naopak snaží vyjednat pokles mezd a souhlas s propouštěním. V Americe vedení firmy nabídlo růst mezd o 14 procent v postupných krocích během čtyř let a podíl na zisku podobně jako to mají zaměstnanci v Evropě. Americké odboráře to ale neuspokojilo.
„Volkswagen stále nebere naše požadavky vážně,“ říká člen vyjednávacího týmu za odbory Yogi Peoples. Podle něj má firma rekordní zisky a těmi „vycpává kapsy“ akcionářům. Odboráři tvrdí, že peněz je více než dost, aby se mzdy zvýšily razantně. Měsíce jednání tak zatím k dohodě nevedly.
Vedení firmy sází i na benefity v podobě lepší zdravotní péče, která je v amerických podmínkách jinak velmi nákladná. Odbory chtějí víc. Zapomenuto je už období po aféře dieselgate, která na závod v Tennessee v druhé polovině minulé dekády tvrdě dopadla a chvíli trvalo než si značka zase našla cestu k zákazníkům.
Volkswagenu v Tennessee je prvním automobilovým závodem na americkém jihu, kde vznikly odbory. Zaměstnanci viděli, co si dokáží vyjednat odboráři americké trojice (Ford, GM a Stellantis) v Detroitu. Zaměstanci v Mercedesu v Alabamě ale na jaře hlasovali proti vzniku odborů. Organizace pracovníků se zatím nedaří ani v jižanských závodech Toyoty a Tesly.