Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Apple představil digitální klíč pro iPhone, jako první odemkne BMW

Ondřej Mára Ondřej Mára 23. 6. 2020 • 21:03
21
14
Zobrazit náhledy (21)
Apple Digital Key BMW M440i BMW 430i BMW 430i BMW 430i BMW X6 M50i xDrive BMW X6 M50i xDrive BMW X6 M50i xDrive BMW X6 M50i xDrive BMW X6 M50i xDrive BMW X6 M50i xDrive BMW X6 M50i xDrive BMW X6 M50i xDrive BMW X6 M50i xDrive BMW X6 M50i xDrive BMW X6 M50i xDrive

Americká technologická společnost představila na vývojářské konferenci WWDC 2020 nový operační systém iOS14 s funkcí digitálního klíče.

Tato nová funkce, která je určená pro uživatel zařízení Apple iPhone a Apple Watch, tak umožní rychlý, jednoduchý a pohodlný přístup k automobilu. Telefon přitom poslouží nejen k odemykání dveří, ale i k nastartování.

Digitální klíč funguje na technologii Near Field Communication, kterou známe pod zkratkou NFC. V praxi tak stačí pouze vytáhnout mobil z kapsy, přiložit ho ke klice vozu a kliknout na displej. Po usednutí do vozu by mělo stačit položit mobil do vyhrazené přihrádky a klasicky stisknout tlačítko pro nastartování motoru.

Nová funkce by měla být dostupná v průběhu roku a jako první ji budou podporovat modely automobilky BMW. Jejich majitelům tak odpadne nutnost používat fyzický klíč, což by mohlo výrazně usnadnit například sdílení vozidla mezi rodinou či přáteli.

Majitel bude moci udělit přístup až pěti různým lidem, kterým navíc může kromě jiného i omezit maximální výkon motoru, maximální rychlost nebo maximální hlasitost audia. Ideální, pokud svěřujete vůz například mladšímu řidiči. Digitální klíč by navíc měl zůstat funkční dokonce až pět hodin poté, co se iPhone vypne z důvodu vybité baterie.

Funkci digitálního klíče budou podporovat modely BMW řady 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, X5, X6, X7, M5, M8, X5 M, X6 M a Z4 vyrobené od 1. července tohoto roku a to v celkem 45 zemích - včetně Česka. Funkci lze ovšem využít pouze s kompatibilními modely iPhone, tedy od generace XR/XS, nebo za využití hodinek Apple Watch Series 5 a novějších.

Apple navíc potvrdil, že již pracuje na nové generaci digitálního klíče s technologií Ultra Wideband, která bude využívat čip U1. Na první pohled nic zajímavého, v praxi to ovšem znamená, že k odemčení vozu již nebude potřeba ani vytahovat mobilní telefon z kapsy. Dostupnost této technologie se ovšem očekává až v příštím roce.

V příštím roce se navíc dočkáme i funkce „Smart Routes“ pro elektrické modely BMW, která bude pracovat s mapovými podklady Apple. Řidiči tak budou moci využít Apple CarPlay k zadání destinace a Apple Maps vyberou optimální trasu v závislosti na dojezdu vozu i dostupnosti nabíjecích stanic. Jako první tuto funkci nabídne očekávané elektrické BMW i4.

Související články

Témata
30. 11. 2020 21:17
Klíč
To my jsme, co se těchto klíčů k autům týče docela konzervatiní. To znamená, že bych si asi nikdy nedal do telefonu klíč k autu. Sice se to nikdy nedostane do cízích rukou vzhledem k zámku na telefonu, ale jak člověk ztratí telefon, tak se nedostane k autu :-D Proto jsme se rozhodli si udělat maximálně "upgrade" našeho starého autoklíče a to tak, že je z něj teď klíč vystřelovací. Zvládli nám to udělat stránky https://www.auto-klic24.cz
27. 6. 2020 09:38
Re: K nicemu
:yes: Pecka :-)

Skoda tohle asi mit nebudu, jedu uz jen virtualni karty ktery nabijim a platim hodinkama :-)

Mam teda pravda s sebou jednu zalozni kartu, aby se dal vybrat cash, jeden nikdy nevi :-)
24. 6. 2020 11:01
Re: K nicemu
Bohuzel ty uwb module jeste zrejme nejsou production ready na strane carmakeru, respektive Tier1... ja pracuju na strane silicon vendora, takze tak nejak vim, kdo s tim pracuje, ale zpravidla nemam vhled do toho, jak jsou s tim daleko...

K tomu Nfc, mam jednu pruhlednou platebni kartu od N26, kde je krasne videt ta antena/civka skoro pres celou kartu :) Prestoze je ta matematika za tim jasna, tak me stejne vzdycky fascinovalo, jak malo vlastne staci tomu cipu k tomu, aby fungoval a dalo se s nim platit. :-)
https://images.ctfassets.net/q33z48p65a6w/3KUmcpc73W4w2ysUYmsawy/83c67bbb56e4a4dddcb060747bb3dc5a/N26_final_AnnaCor-14.png
24. 6. 2020 08:41
Re: Samsung
To je schíza BMW :D
Do auta Vás pustí jen s Androidem a palubní systém propojí jen s iPhonem :D
Takže jestli chcete využít všech vymožeností BMW, tak si kupte 2 mobily :-!
24. 6. 2020 01:20
Re: Samsung
To uz rikaji asi 3 roky ale majitelum BMW je to jedno ... kdyz mam na BMW tak si prece nebudu kazit zbytek zivota Androidem... :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud