Alko kalkulačka Naplavka 2019
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Apple CarPlay a Android Auto: Jak se připojit? A co všechno tyto služby umí?

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 18. 7. 2019
15
39
Zobrazit náhledy (15)
Mercedes-Benz Trucks Apple CarPlay a MirrorLink Mercedes-Benz Trucks Apple CarPlay a MirrorLink Mercedes-Benz Trucks Apple CarPlay a MirrorLink Mercedes-Benz Trucks Apple CarPlay a MirrorLink Mercedes-Benz Trucks Apple CarPlay a MirrorLink Apple CarPlay Apple CarPlay Apple CarPlay Apple CarPlay Apple CarPlay

Zrcadlení chytrého telefonu na displeji v autě je stále populárnějším způsobem konektivity. Posvítili jsme si na nejznámější prostředníky: Apple CarPlay a Android Auto.

O Apple CarPlay a Android Auto jste určitě už slyšeli. A pokud ne, tady je malé představení: obě služby umožňují zrcadlení chytrého telefonu na multimediální displej v autě. Apple CarPlay umí z logiky věci iPhony, případně jiné jablečné stroje, Android Auto je zase určeno pro zařízení se stejnojmenným operačním systémem. Po zdárném propojení telefonu s autem můžete používat vybrané aplikace a usnadnit si tak každodenní život ve voze. Spojení není nic složitého, přesto má svá úskalí…

Jak připojit Apple CarPlay a Android Auto?

To, že svůj chytrý telefon připojíte bezdrátově k automobilu prostřednictvím bluetooth, rozhodně neznamená, že používáte Apple CarPlay a Android Auto. K tomu bude zapotřebí, několik věcí. Prvně je nutné, aby multimediální systém ve vašem voze tyto služby vůbec podporoval. Dnes už nejde o výsadu nejvyšších výbav, ale pořídíte je i v cenově dostupnějších paketech.

Dále potřebujete kabel, kterým své zařízení připojujete třeba k počítači. Právě připojení kabelem bylo pro fungování zrcadlení ještě nedávno nutnost a stále to platí u většiny infotainmentů. Některé prémiové značky už však jsou o něco dál, takže třeba v takovém BMW už si můžete připlatit za přípravu pro Apple CarPlay, které lze posléze používat bezdrátově. Díky indukčnímu nabíjení se nemusíte bát ani o to, že vám telefon na dlouhých cestách nevydrží.

Mám tedy multimediální systém s podporou, kabel a zařízení se systémem iOS či Android. To stačí? Ne tak docela. Důležitá je také kompatibilita toho kterého zařízení. To platí hlavně pro uživatele Androidu, kteří nemohou připojit jen tak nějaký telefon. Důležité je si pohlídat kompatibilitu již při nákupu chytrého zařízení. Nejen operačního systému, ale i samotného telefonu. Android Auto navíc v České republice stále ještě není dostupné oficiální cestou, nicméně není problém najít na internetu návod, jak jej snadno nainstalovat.

A neplatí to jen pro staré „dědečky“. Náš kolega měl problém s připojením smartphonu z roku 2016. Jak se můžete podívat ve videu níže, ani nám se v den natáčení zrcadlení Android Auto zprovoznit nepodařilo, byť jsme jej zkoušeli hned ve dvou testovacích autech.

Naopak u iPhonu žádný problém nebyl. Po připojení kabelem se telefon automaticky zeptá, zdali chcete používat službu CarPlay. A pokud ji potvrdíte, zrcadlení automaticky započne. Také majitelé jablečných zařízení si občas stěžují, že jim služba zpočátku nefungovala. Ve většině případů kvůli tomu, že neměli aktivní hlasovou asistentku Siri, což je pro řádné fungování podmínka.

360p720p1080p

Co Apple CarPlay a Android Auto umí?

Co přesně si pod pojmem zrcadlení představit? Po úspěšném propojení prostřednictvím těchto služeb se vám na displeji v autě objeví domovská obrazovka, se kterou můžete dále pracovat. Osobně toto připojení nejčastěji využívám pro zobrazení navigačního systému Waze. Ten, stejně jako Google Mapy, pracuje s aktuálním provozem podstatně lépe než tovární navigace, což v ranní ucpané Praze jistě oceníte. Mít Waze na displeji v autě je přeci jen komfortnější, než koukat na menší obrazovku telefonu, který musíte držákem připevnit třeba na výdech topení.

Není to ale jen o navigaci, stejně snadno lze i komunikovat se světem. Například v Apple CarPlay vidíte poslední hovory a zprávy z telefonu, ale třeba i ze služby WhatsApp. Pro vývojáře je však stále nejdůležitější bezpečnost za volantem, takže na nějaké vyťukávání zprávy na displeji zapomeňte. Obrazovka vám zprávu ani nezobrazí, ale pouze přečte. Vy pak můžete odpovědět hlasovým příkazem. Není to vůbec těžké, ale znovu to má svá omezení. Tím největším je fakt, že ani jedna z těchto služeb neumí český jazyk, minimálně ne oficiální cestou. Vystačit si tak musíte s angličtinou.

O něco benevolentnější je služba k hovorům. Na displeji můžete vyťukat číslo volajícího, případně prolistovat seznam kontaktů a tady si jej najít. Něco takového umí i vestavěné multimediální systémy, ale pokud například používáte navigaci Waze a chcete někomu rychle zavolat, přijde vhod, že nemusíte opouštět prostředí samotné služby.

Z mobilního zařízení je vám dále k dispozici kompletní hudební knihovna, využívat však lze i streamovacích služeb jako Spotify. Můžete tak listovat playlisty, které máte uložené v telefonu, aniž byste jej museli brát do ruky.

Je Apple CarPlay či Android Auto dobrá investice? Za mě osobně určitě ano. Nezapomeňte si ale pohlídat kompatibilitu. Byla by škoda si připlatit několik (desítek) tisíc za tyto funkce, abyste posléze zjistili, že je vaše chytré zařízení nepodporuje. Veškeré potřebné informace najdete na stránkách výrobce telefonu, někdy i samotné automobilky.

Ve videu níže jsme si podrobně posvítili na infotainment Seatu Leon FR...

360p720p1080p

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

-_-
| 26. 7. 2019
Na AA zatím funguje klasická angličtina, ČR není podporovanou. Furt lepší, než blbě přeložená čeština.
Sám jsem dodělával CarPlay do rádia, protože v základních nastaveních nebyl (https://www.2din.cz/…ay-android-auto/), a je to fajn.
-_-
| 26. 7. 2019
Na AA zatím funguje klasická angličtina, ČR není podporovanou. Furt lepší, než blbě přeložená čeština.
Sám jsem dodělával CarPlay do rádia, protože v základních nastaveních nebyl (https://www.2din.cz/…ay-android-auto/), a je to fajn.
Re: Re: Apple CarPlay
| 23. 7. 2019
Apple Car hlavně neumí pracovat s kontakty.
Pokud máte kontakty začínající písmeny s háčky, tak je v seznamu pro telefonování jednoduše nenajdete. Apple Car má v menu totiž pouze písmena bez diakritiky, takže pokud máte v seznamu kontakt začínající na Ř a zadáte R, mohou se vám zobrazit klidně kontakty od písmene S nebo jiné :'-(
Android auto
| 20. 7. 2019
Android auto používám více jak 2roky a s telefony LG G4, LG V30 a nyní LG G7 jsem neměl žádný problém, nezrcadlí, ale pouze zobrazuje povolené aplikace jako Google mapy, Waze atd. Používal jsem ve všech služebních vozech Superb III., Octavia III. a nyní ve Scale a v soukromém Rapidu a vše je funkční . Bohužel ČR není zatím podporovanou zemí u Google, jsou tedy omezené hlasové povely. S tím se da žít ;-)
Avatar - Stewee
Re: A ze siply clever
| 19. 7. 2019
simply clever... nejako to soudruzi nedomysleli

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku