Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Arriva Východní Čechy zahajuje provoz elektrických autobusů v Kutné Hoře

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 19. 6. 2019 • 15:20
8
Zobrazit náhledy (8)
Arriva zahajuje provoz elektrobusů v Kutné Hoře Arriva zahajuje provoz elektrobusů v Kutné Hoře Arriva zahajuje provoz elektrobusů v Kutné Hoře

Společnost Arriva Východní Čechy nasazuje elektrické autobusy v Kutné Hoře. Celkem pět elektrických autobusů dvou různých typů míří do zdejší městské hromadné dopravy.

Společnost Arriva Východní Čechy zahájila 13. června letošního roku provoz elektrických autobusů v Kutné Hoře. Vedení města se původně rozhodovalo mezi autobusy na zemní plyn a na elektřinu. Nakonec zvítězily autobusy s elektrickým pohonem, a to i z důvodu výhodnějších dotačních podmínek.

„Naším cílem je zavést ekologickou dopravu, která nebude produkovat zplodiny a nebude hlučná. Obě tato kritéria elektrické autobusy splňují,“ uvedl starosta Josef Viktora, který si již jízdu novými elektrobusy vyzkoušel.

„V autobusech bude platit současný odbavovací systém a nově mají cestující možnost zaplatit jednotlivé jízdné také bankovní kartou,“ doplňuje Josef Viktora.

„V Kutné Hoře bude jezdit celkem pět nových elektrických autobusů. Dva menší z nich se snadno dostanou i do historické části města, tři větší jsou určené pro oblasti mimo centrum města. Autobusy jsou nízkopodlažní, klimatizované a cestujícím nabídnou pohodlná sedadla, nabíječky na mobilní telefony a digitální informační panely,“ vysvětluje Daniel Adamka, generální ředitel společnosti Arriva.

Společnost Arriva na nákup elektrických autobusů získala dotační prostředky z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), výzvy č. 20–„Nízkoemisní a bezemisní vozidla“. Autobusy vyšly celkem na 53,8 mil. Kč, přičemž IROP poskytl dotaci ve výši 85 %, tedy 45,7 mil. Kč.

Pro elektrické autobusy vznikla nová nabíjecí stanice v areálu bývalé cihelny v městské části Sedlec. Ta je vybavena celkem pěti stojany, které umožní současné nabíjení všech autobusů. Jedná se o stojany od výrobce SOR Libchavy s označením SOR 400/200A-EV.

„Dojezd autobusů je přes 170 kilometrů. Pak je nutné připojit vozidla k nabíječce. Nabíjení bude probíhat nejčastěji v nočních hodinách, přes den v závislosti na oběhu vozidel,“ zmiňuje Jindřich Poláček, ředitel společnosti Arriva Východní Čechy. Celkově autobusy denně najezdí více než 800 km.

Pořízeno bylo celkem pět vozidel dvou typů. Všechna vozidla jsou vybavena klimatizací v prostoru pro cestující, bezbariérovým přístupem a prostorem pro kočárek. V případě potřeby si cestující mohou dobít mobilní telefony přes USB nabíječku.

Prvním typem jsou tři 11 metrů dlouhé nízkopodlažní třídveřové městské autobusy výrobce SOR Libchavy s označením EBN 11. Cestujícím nabídnou 30 míst k sezení a dalších 57 ke stání. Celková kapacita je tedy 87 osob.

Druhým typem je autobus o délce osm metrů, pochází od slovenského výrobce ROŠERO-P a má označení FIRST FCLEI. Tyto vozy jsou postaveny na dvounápravovém podvozku Iveco Daily. Cestujícím jsou k dispozici jedny dveře pro nástup a výstup. Celková kapacita je 28 míst, z nichž je osmnáct míst k sezení a deset ke stání.

Pětici nových autobusů doplní dva starší dieselové, které budou sloužit jako záložní vozidla při technologických přestávkách v provozu elektrických autobusů.

Zdroj: Arriva

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku