Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Audi, BMW a Mercedes mají zájem o mapovou divizi Nokie

David Bureš David Bureš 22. 7. 2015 • 08:56
4
Německé luxusní trio mezi sebou mnoho let těžce bojuje. Nyní by se ale mohlo nečekaně spojit.

Nokia už čtyři roky není největším výrobcem mobilních telefonů, finská společnost nyní živoří a pokračuje ve své restrukturalizaci, která má vyřešit její problémy. Součástí změn v Nokii bude zřejmě i prodej mapové divize Here, která by mohla mít neočekávané kupce.

O divizi starající se o mapové podklady pro různé operační systémy totiž projevily zájem německé automobilky Audi, BMW a Mercedes-Benz, a to nikoliv každá zvlášť, ale jakožto společný subjekt. A dohoda mezi Nokií a německými výrobci luxusních aut je už údajně blízko, tvrdí to alespoň agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje seznámené se situací.

Wall Street Journal pak dokonce píše, že Audi, BMW a Mercedes-Benz jsou jediné firmy, které se v tuto chvíli intenzivně účastní jednání o koupi divize Here. V minulých měsících o Here projevily též zájem služba osobní přepravy Uber a čínský internetový gigant Baidu.

Divizi Here Nokia koupila v roce 2008 (tehdy jako společnost Navteq) za zhruba osm miliard dolarů (cca 200 miliard korun). Nyní by se mohla prodat za polovinu této částky, němečtí automobiloví výrobci ale jednají o nižší ceně.

Zájem Audi, BMW a Mercedesu o Here je logický, automobilky patří mezi největší zákazníky firmy. Zhruba 80 % aut vybavených navigačním systémem totiž používá právě mapové podklady divize Here. Jedním z mála konkurentů na tomto poli je Google, který je naopak výrazně úspěšnější u uživatelů chytrých telefonů.

Jelikož v následujících letech mají prodeje aut vybavených navigačním systémem dále růst, je Here zajímavým subjektem k nákupu. I z toho důvodu Nokia před časem prohlásila, že divize Here bude prodána pouze v případě, že za ní kupec nabídne adekvátní částku. Tato situace zřejmě nastala, protože výsledek jednání mezi Nokií a německými výrobci luxusních vozů má být oznámen již v příštím týdnu.

Nokia byla do roku 2011 největším výrobcem mobilních telefonů na světě, nezachytila však nástup chytrých telefonů, čímž se dostala do problémů. Divizi mobilních telefonů pak Nokia v roce 2014 prodala Microsoftu. Od té doby se finská společnost primárně zaměřuje na telekomunikační služby.

Související články

Témata
Avatar - twistedTSD
22. 7. 2015 23:30
Re: Nokii zničil Mrkvosoft
Ano, Nokia si to podělala sama. Ale už se asi nikdy nedovíme, zda by svůj osud před násilným přestupem na WP ještě nezvrátila. Přecejen šlo o velmi silnou značku, její tehdejší OS možná ještě nebyly tak marné a přinejhorším existovala varianta Android. Takhle její prodeje s nedomyšleným WP padly na úroveň statistické odchylky a to už skutečně nebylo co řešit, celá mobilní divize byla dobrá tak akorát k tomu, aby měl MS vůbec kam dávat WP.
Avatar - speedfred
22. 7. 2015 15:55
Re: Nokii zničil Mrkvosoft
Ada - súhlasím s tebou.
22. 7. 2015 15:40
Re: Nokii zničil Mrkvosoft
Nokie respektive její divize s mobilními telefony se zničila sama. Nepochopila kam se otáčí svět mobilních telefónů a zejména smartphonu.
Avatar - Ada je zase tady
22. 7. 2015 14:56
Nokii zničil Mrkvosoft
Na co Američané sáhnou, tam deset let tráva neroste :no:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud