Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Audi ukázalo úžasný koncept RS 6 GTO. Oslavuje 40 let pohonu quattro

Jan Zajíc Jan Zajíc 11. 11. 2020 • 20:16
15
9
Zobrazit náhledy (15)
Audi RS6 GTO Concept Audi RS6 GTO Concept Audi RS6 GTO Concept Audi RS6 GTO Concept Audi RS6 GTO Concept Audi RS6 GTO Concept Audi RS6 GTO Concept Audi RS6 GTO Concept Audi RS6 GTO Concept Audi RS6 GTO Concept

Audi letos slaví 40. narozeniny pohonu všech kol quattro. Výročí připomíná také úžasně vypadajícím konceptem RS 6 GTO.

Studie, která vychází ze současného modelu RS 6 Avant, vzdává poctu původnímu závodnímu speciálu Audi 90 quattro IMSA GTO, který v roce 1989 s Hansem-Joachimem Stuckem bodoval na amerických závodních okruzích.

Tamní šampionát cestovních vozů sice Audi nevyhrálo, ale stalo se tak proto, že se jeho vývoj protáhl a auto nestihlo první dva závody sezony.

video

Inspirace agresivně vyhlížejícím speciálem z konce 80. let je u nového konceptu patrná, přestože jde o kombík. Samozřejmě nechybí livrej v tradičních barvách, o patřičně sportovní vzhled se pak starají prvky jako "rozšklebený" nárazník s otvory pro přívod vzduchu, netradiční kola, zadní spoiler nebo výfuk vyvedený do stran.

Uvnitř najdeme klasickou závodní kabinu, která je částečně odstrojená a minimalistická. Nechybí klec, závodní skořepiny či šestibodové bezpečnostní pásy. Z kombíku také zmizela zadní sedadla. 

O technice bohužel nic nevíme, ale vzhledem k tomu, že s největší pravděpodobností zůstane u jediného postaveného konceptu, to vlastně ani není moc důležité.

Pro zajímavost, vzorové Audi 90 quattro IMSA GTO poháněl 2,2litrový přeplňovaný pětiválec o výkonu 530 kW. Závoďák uměl na stovku zrychlit za 3,1 sekundy a jel až  310 km/h.

video

Související články

Témata
12. 11. 2020 12:56
Re: pohon quattro
Aha tak s tímhle se nesetkávám vůbec. Když někdo mluví o pohonu všech kol tak nejčastěji řekne čtyři krát čtyři. Nikdy jsem nikoho neslyšel říct třeba o svém novém BMW že je to quattro. Ale možná je to jen krajová záležitost :-)
12. 11. 2020 12:15
Re: pohon quattro
Formálně vzato je quattro ochranná známka, neformálně vzato, je to i zlidovělé označení pohonu všech kol. Tak jak lidé používají značku Lux jako synonymum pro vysavač, tak quattro je synonymum pro pohon 4x4, nikdo se tě v řeči nezeptá jestli máš na autě allgrip, x-drive nebo 4motion, protože to jsou zcela bezvýznamné (slabé) brandy. Ale velká část lidí použije označení quattro pro označení jakéhokoliv systému 4x4 u jakékoliv značky. Je to prostě dané tradicí a historií quattra v motorsportu.
12. 11. 2020 12:13
Re: pohon quattro
Ten "zvuk " quattro dnes už není co býval. Dehonestoval jej sám výrobce nasazením Haldexu nebo systému Ultra-quattro, takže porovnání třeba s 4Motion není nijak mimo mísu

Samozřejmě pokud tím zvukem nemyslíš přímo divizi Quattro, tedy bývalý název dnešního Audi Sport
12. 11. 2020 11:12
Re: pohon quattro
Porovnávat zvuk spojení Audi Quattro třeba s VW 4Motion, MB 4-Matic apod je úplně liché.

Právě Quattro dovolilo Audi se přičlenit ke svým dvěma německým rivalům a vytvořit tak silnou D3.
12. 11. 2020 11:00
Re: pohon quattro
Ano, určitě mají velké zásluhy na rozšíření pohonu všech kol, navíc u hodně modelů provedených na vysoké úrovni.
To nic nemění na faktu že quattro je v podstatě jen ochranná známka takovým pohonům. Tak jako x-Drive, 4Motion, AllGrip a další

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud