Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Automobilový průmysl v EU zaměstnává šest procent pracovní síly

ČTK ČTK 20. 3. 2020 • 20:07
45
8
Zobrazit náhledy (45)
Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Výroba Škoda Superb iV Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny Škoda Kvasiny

Automobilový průmysl v EU se na celkovém unijním HDP podílí zhruba sedmi procenty a zaměstnává asi 14 milionů lidí, což je přibližně šest procent pracovní síly EU.

V loňském roce se prodej nových osobních aut v Evropské unii zvýšil o 1,2 procenta na 15,34 milionu vozů. Růst tak vykázal už šestým rokem v řadě.

V EU funguje na 230 výrobních závodů souvisejících s automobilovým průmyslem. V celé Evropě je potom takových továren přes tři stovky. Asi 25 procent vyrobených automobilů ve světě pochází z Evropy. Jedničkou na evropském trhu je z jednotlivých automobilek německá skupina Volkswagen s podílem na trhu 25,1 procenta. Loni zvýšila celkový odbyt o 1,3 procenta na rekordních 10,97 milionu vozů.

Z jednotlivých zemí v EU se nejvíce automobilů vyrábí v Německu (4,6 milionu v loňském roce), největším výrobcem na hlavu je Slovensko. Asi pět milionů vozů vyrobených v Evropě jde na export. Nejvýznamnějším trhem pro evropské automobilky jsou Spojené státy, kam míří 29 procent z celkového exportu automobilů z EU. Pro srovnání: do Evropy míří 19 procent amerického exportu automobilů.

Prodej nových užitkových automobilů v EU se vloni zvýšil o 2,5 procenta zhruba na 2,55 milionu vozů. Nárůst tak zaznamenal už sedmý rok za sebou. Osobní automobilová doprava se podílí na celkové osobní dopravě v Evropě zhruba 83 procenty. Kamiony a dodávky se pak na nákladní dopravě podílejí 77 procenty.

V Evropě je nyní podle odhadů v provozu asi 268 milionů automobilů, jejich průměrné stáří je 11 roků. Podle studie PwC Strategy& Digital Auto Report z loňského listopadu se počet aut v Evropě do roku 2025 zvýší na 273 milionů vozů. Poté začne kvůli sdílení a nástupu autonomních vozů klesat a za dalších pět let se sníží o 15 milionů.

Do roku 2030 se bude podle stejné studie v Evropě prodávat víc elektrických a hybridních aut, než těch se spalovacím motorem. Podíl čistě elektrických vozů bude 40 procent z 16 milionů nově registrovaných vozů za rok. Nyní je podíl elektromobilů a hybridů v řádu procent.

Související články

Témata
Avatar - Jerry.Gunman
21. 3. 2020 14:31
Re: - L
EHS byl jedním z nejrozumnějších projektů, jaké v Evropě byly kdy vytvořeny.
O EU se dá s klidným svědomím tvrdit pravý opak

Od svobodného trhu a rozumné ekonomické spolupráce (model EHS) se EU stále více blíží svému "nedostižnému vzoru", RVHP, neboli Realizaci Všeobecného Hospodářského Prů... švihu :D
Avatar - Barrichello
20. 3. 2020 17:56
Re: - L
krachne EU a bude klid od eko bolševiků a fanatiků :-)
Avatar - lyon667
20. 3. 2020 15:02
Re: - L
Za současné situace je Zelený Hnus nereálný. To by Evropu položilo úplně.
Avatar - donPedro
20. 3. 2020 14:31
- L
Aneb je asi na čase již používat čas minulý = zaměstnával. Otázkou jest kolik % z těch, co do toho času minulého spadnou si ukousne C-19 a kolik Green Deal :-(
20. 3. 2020 12:25
Určitě?
To je včetně dodavatelů nebo jen automobilky.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud