Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Podle sdružení autoprůmyslu způsobí útlum výroby obrovské ztráty

ČTK ČTK 18. 3. 2020 • 12:47
12
8
Zobrazit náhledy (12)
Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden Volkswagen Emden

Utlumení výroby v evropských závodech Volkswagenu, Fiatu nebo PSA způsobí tuzemským dodavatelům podle Sdružení automobilového průmyslu obrovské ztráty.

Následující dva až tři týdny budou pro všechny firmy v auto průmyslu a navázaná odvětví znamenat velký problém, řekl ČTK výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.

Objem exportu českých dodavatelských firem, který z velké většiny míří do zemí EU, se pohybuje okolo 350 miliard Kč ročně, jejich podíl na celkovém exportu je kolem 40 procent. "Útlum výroby tak způsobí firmám obrovské ztráty, ale pevně věřím, že se po odeznění současné mimořádné situace celé odvětví vrátí do obvyklého tempa," dodal Petzl.

Automobilky podle Petzla kvůli opatřením jednotlivých zemí EU v boji proti šíření koronaviru pociťují výrazné narušení mezinárodních dodavatelských řetězců, velmi složité podmínky pro logistiku a značné potíže při plánování zakázek. "Zároveň je mezi zaměstnanci firem patrná nervozita a obava z dalšího šíření koronaviru v pracovních kolektivech. Rozhodnutí jednotlivých výrobců tak není překvapivé a pro zastavení šíření nákazy COVID-19 zřejmě nevyhnutelné," uvedl.

Německá automobilová skupina Volkswagen, která je jedním z nejdůležitějších odběratelů pro české výrobce dílů, dnes oznámila, že uzavře na dva až tři týdny své evropské závody. V pondělí oznámil dočasné uzavření svých evropské závodů, včetně továrny ve slovenské Trnavě, francouzský výrobce automobilů PSA. Téhož dne o přerušení provozu ve většině závodů informoval rovněž italsko-americký konkurent Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Odstávky mají u obou automobilek trvat do 27. března.

Související články

Témata
19. 3. 2020 06:56
Re: No,
Čína zastavila všetko a aj keď to spomalili, tak prípady stále pribúdajú. Takže čo? Dlhodobo odstavím globálny priemysel počkáme na totálny krach hospodárstva. A potom možno corona vírus zbagatelizuje nejaký väčší vojnový konflikt, pri ktorom budú zomierať mladý a zdravý.
Avatar - speedfred
18. 3. 2020 22:55
Re: Ten útlum je dlouhodobý
Ja vidím vzduch stále rovnaký.
A necítim ani nejaký rozdiel.
Asi si citlivejší ako ja.
Avatar - Blue Sun
18. 3. 2020 17:37
No,
nechci být "po bitvě generál", ale tohle měl být jeden z vůbec prvních kroků pro omezení šíření, říkal jsem to už nejméně před dvěma týdny. Ale zisky byly přednější.
Avatar - xxc
18. 3. 2020 12:32
Re: Ten útlum je dlouhodobý
uz teraz vraj vidno v Europe cistejsi vzduch
Avatar - xxc
18. 3. 2020 12:31
Re: to by tak este bolo
niekedy zastavuju vyrobu, ked auta nemaju kam predavat. keby im z toho nevysiel zisk, nerobili by to (nezastavovali fabriku).

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud