Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

BAIC bude vyrábět Saaby 9-3 a 9-5 v Číně (aktualizováno)

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 15. 12. 2009
80
Americký koncern General Motors dnes oznámil, že některá aktiva švédského Saabu byla prodána čínské Beijing Automotive Industry Holding Company (BAIC).

Švédský Koenigsegg ztratil zájem, a tak se kupcem Saabu stala pekingská BAIC. Ovšem nikoli celé firmy. Výroba současné 9-3 i současné 9-5 se s největší pravděpodobností přesune do Číny. Jan Ake Jonsson, současný generální ředitel k celé události oficiálně řekl pouze: „Tato transakce je vynikající a důležitá pro obě strany, i pro budoucnost. Máme s BAIC dobré vztahy a těšíme se na spolupráci. Budeme se snažit o integraci našich technologií do vozidel čínské společnosti, která se budou vyrábět v blízké budoucnosti.“

BAIC tedy získala práva na výrobní technologie a zařízení včetně produkce motorů. O zachování slavné švédské značky se zatím nemluví. GM si nechává zadní vrátka, pokud by ale nenašel ještě jednoho kupce, emblém Saabu s největší pravděpodobností na konci letošního roku zmizí z automobilového světa. Zájem měl sice holandský Spyker, ale Saab nejspíše stihne osud Saturnu a Pontiacu, dalších značek z portfolia GM.

Aktualizace 15. 12.:

Automobilka Saab a její české zastoupení uvedly k citované tiskové zprávě doplňující informace. V případě modelu 9-5 bude BAIC v Číně vyrábět jeho první generaci. Ta ve výrobním programu továrny ve švédském Trollhättanu v těchto dnech končí, v posledních týdnech zde souběžně vznikají již sedany 9-5 druhé generace (ta však zatím nebyla uvedena do prodeje. V případě modelu 9-3 se jedná o jeho předfaceliftovou verzi, BAIC má práva jen na vozy modelového roku 2006 a starší. Aktuální provedení 9-3 ve všech karosářských verzích bude Saab vyrábět i nadále.

Společně s tím Číňané získali starší pohonné jednotky Saab a výrobní zařízení, která budou přesunuta do továren BAIC. Dva jmenované modely budou začleněny do portfolia BAIC a Saab pomůže s integrací použitých technologií také do dalších modelů čínské automobilky.

Finanční detaily této transakce jsou důvěrné a nebudou zveřejněny.

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - Falco
BÁC
Falco
| 16. 12. 2009
>:D jasně
Avatar - T613
BÁC
T613
| 16. 12. 2009
být Klaudiem (a Klaudius je smíšek) tak tě přitom nechám, aby s tvým černobílým viděním světa byla sranda i pro příště ;-)
Avatar - twistedTSD
nadeje umira posledni
twistedTSD
| 15. 12. 2009
porad jeste neni konec, jsem zvedavej jak to se saabem dopadne...drzim palce
Avatar - Falco
BÁC
Falco
| 15. 12. 2009
Pánové, jestliže tady Klaudius napíše, že to nebylo myšleno vážně, tak se mu omluvím!
Avatar - T613
BÁC
T613
| 15. 12. 2009
měl by sis poposednout.. sedíš si na vedení. Klaudia znám lépe než ty ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku