Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ceny paliv jsou nejnižší za posledních šest let, někteří dopravci kvůli tomu zlevňují

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 24. 1. 2016 • 13:01
28
Autobusoví dopravci i speditéři v souvislosti s klesajícími cenami pohonných hmot zlevňují. Netýká se to ale všech linek a všech dopravců.

„V kamionové dopravě například mají prostor pružně reagovat na ceny paliva pouze velké společnosti, které mají s klienty ve smlouvách sjednanou doložku k cenám paliva," řekl mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix. V autobusové dopravě pak prostor pro změnu cenotvorby mají zejména dopravci provozující linky na své komerční riziko.

Autobusoví dopravci na nízkou cenu motorové nafty zareagovali už koncem minulého roku. Netýkalo se to ale autobusů jezdících v závazku veřejné služby. Tito dopravci placení zejména jednotlivými kraji totiž mají ceny jízdenek dotované a stanovené dlouhodobě. Zlevnění se tak promítlo zejména do cen dálkové a přeshraniční autobusové dopravy, konkrétně například linek do Berlína, Mnichova nebo do Vídně.

„Toto zlevnění v případě některých cen dosáhlo až 50 procent a využilo polštář, který poskytl vývoj cen pohonných hmot," řekla ředitelka autobusové dopravy Student Agency Ivana Kašická. Na vnitrostátních linkách pak dopravce snížil ceny v méně vytížených takzvaných sedlových časech.

Podobně k cenám jízdenek v souvislosti se zlevňováním pohonných hmot přistoupila konkurenční společnost Eurolines. Podle mluvčí Pavly Lauermannové se snížení cen jízdenek dotklo zejména nejfrekventovanějších tras, na nichž se dopravce rovněž potýká s nejtužší konkurencí. Konkrétně například na lince Praha Berlín s odjezdem v 06:45 společnost rozšířila počet míst, která je možné koupit za nejnižší cenu 250 Kč, dodala mluvčí.

Ceny nafty i nejběžnějšího benzínu natural 95 jsou nyní nejlevnější za posledních šest let. Cena benzinu Natural 95 se proti minulému týdnu snížila o 35 haléřů na průměrných 27,75 koruny za litr. Nafta ve středu stála v průměru 26,12 Kč/l a byla proti minulému týdnu podle šetření společnosti CCS levnější o 52 haléřů.

Některé společnosti tak chtějí aktuální situace na trhu s palivy využít ke zvýšení mezd šoférům. „Řidičů je na trhu nedostatek, loni vzrostly v naší firmě mzdy řidičů o 5 procent, o dalším nárůstu jednáme s odbory v rámci kolektivního vyjednávání," řekl generální ředitel společnosti Arriva Daniel Adamka.

Kromě růstu mezd budou podle Felixe dopravci v letošním roce nižší cenou pohonných hmot kompenzovat i jiné rostoucí náklady. Mimo jiné zdražení mýtného pro kamiony v minulém roce a zavádění mýta v dalších evropských zemích. V neposlední řadě pak vznikne i prostor pro úhradu ztrát z minulých let, kdy byla ekonomická krize, doplnil mluvčí Česmadu.

Témata
25. 1. 2016 17:13
Re: nízké ceny
Za 1. mluvil jsem o ruske televizi, která je v podstate propagandistickym nastrojem v rukou vladnouci strany, je to fakt.
Za 2. jestli uz nutne musíš vytahovat jiné verejnopravni kanaly z jinych zemi (jakkoli to nemá zadny dopad na propagandicnost ruske televize), tak CT není v rukou zadne z aktuálních vladnich stran, ani ZDF, a dále rozhodne se v cechach nikto neposila do vezeni jen proto, ze narkne Zemana z toho, ze je obklopovan lidma, kteří jsou napojeni na rusko, nebo ze obvini Babise, ze jeho firmy profituji nejak moc z toho, ze je ministrem financi...
V rusku je toto dost nepredstavitelne... Ale jasne, ty budes tvrdit něco jiného, jen me zajima proc se do te zemi hromadne nestehuji od nas, potažmo ze zapadni evropy lidi, když je to takova země zaslibena, jak ji ty dokazes popisovat...
Avatar - Barrichello
25. 1. 2016 15:00
Re: nízké ceny
Hlavně že ČT informuje objektivně.....haha. Nebo třeba taková ZDF, že >:D
25. 1. 2016 14:19
Re: nízké ceny
Rozhodne ne, taky ale nezije v zemi, kde kriticky nazor se tresta, a verejnopravni televize je v podstate hlavni propagandisticky nastroj...
25. 1. 2016 10:43
Re: nízké ceny
Ty věříš všemu, co se ti snaží média namluvit? Asi ne, co?
Takže asi tak.
Avatar - Barrichello
25. 1. 2016 10:27
Re: a je vymalovano...
Nejvíc památek bylo opraveno budto soukromými majiteli jako třeba Loučen či Dětěnice nebo z Norských fondů (různé kostely, kláštery). Jak opravuje stát je asi nejlíp vidět na zámku Valeč - tam nejsou schopni opravit interiéry asi za posledních 20 let >:D >:D

Nebo takové Veltrusy a Liběchov , které se opravují od povodní 2002, to už bude 14 let letos.

Místo toho se staví debilní kruhové objezdy, zužují silnice a staví zbytečné chodníky.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud