Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Cestování za jídlem: Táborsko/Toulava – Hostiny u Vítka z Prčice

Svět motorů Svět motorů 12. 6. 2022 • 02:14
30
Zobrazit náhledy (30)
Monínec Monínec Monínec NePutovní Pražírna Tábor Manufaktura U Radešínku Manufaktura U Radešínku Manufaktura U Radešínku Manufaktura U Radešínku Řezbář Křížek Smolenka Smolenka Stádlecký řetězový most Stádlecký řetězový most Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor Stará radnice Tábor Rodinná firma Tilapia Rodinná firma Tilapia Rodinná firma Tilapia Včelařství Malšice Včelařství Malšice Vinuté perly Vinuté perly Království růže Království růže Království růže

Na paměť zakladatele nejmocnějšího českého šlechtického roku, Vítka I. z Prčice, vzniká v tomto městečku Království růže. Nejen v jeho zdejších sálech se dá hodovat víc než ve středověku, na Táborsku a ve s ním se výrazně kryjící turistickou oblastí Toulava jsme objevili hodně zajímavých cílů. Nejen gastronomicky.

V Království růže roste Nový hrad, aby mnoha variantami (muzeem, miniaturami rožmberských hradů a zámků, sérií 26 jedinečných obrazů) připomněl rod Vítkovců a jeho vliv na české i evropské dějiny. Funkční je již pivovar a ve dvou dokončených sálech, zasvěcených pánům z růže, to můžete roztočit. „Snažíme se, aby naše nabídka nápojů a jídel svou hojností a pestrostí připomínala někdejší hodování, zejména hostiny po návratu pána z boje. Vaříme piva česká, rakouská, bavorská, pšeničná, žitná i nakouřená. Na čepu míváme čtyři,“ představuje pivní škálu Petr Kroužil, autor knihy Vítkovci a České království, který věnuje veškerý čas a úsilí připomenutí toho, že jako Češi můžeme a máme být hrdi na rod Vítkovců. Jídelníček je poskládán hlavně staročesky – velmi oblíbená jsou masa na houbách a leckdo se rád pustí do žebírek či kolena jako kdysi – rukama. Nechybějí ryby, sýry, zelenina.

Prčické „království“ ale není jediným místo Toulavy, kde se daří kombinovat různé aktivity s gastronomickými zážitky.

Co vše objevíte v areálu U Radešínku v Počepicích, najdete níže, tady jen připomene, že místní kostel „hrál“ v trezorovém filmu Farářův konec s Vlastimilem Brodským v hlavní roli. Další tipy? Borotín, kde hned vedle zříceniny hradu ožil historický hospodářský dvůr, v němž mj. prodávají místní zákusky, v obci najdete i kozí farmu. Pokud se připomíná Toulava, pak se nesmí zapomenout na areál Monínec, jehož letní provoz je ještě pestřejší než ten zimní, kromě tras pro cyklisty jsou tu golf, tenisové kurty, ale v nabídce je i rybolov, koupání a Aktivity Park. Najděte si ale i čas na „gastro“ s výhledem do kraje. Ale pozor při použití navigace, cíl Monínec si tahle moderní pomůcka v reportážní Škodě Octavia vyložila jako vrchol kopce. Otestovala nás ale ještě jednou, v Malšicích trvala na tom, že dům Včelího království (Malšice 222) neexistuje.

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Auto.cz

Vyzkoušet za 1 Kč

Už mám předplatné -

Související články

Témata
Články odjinud