Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Chrysler má zaplatit miliony v odškodném kvůli tragické nehodě

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 5. 4. 2015 • 17:31
41
Soudní porota v americkému státu Georgia přiznala odškodné 150 milionů dolarů (3,8 miliardy korun) rodině chlapce, který zemřel při nehodě vozu Jeep Grand Cherokee.

Nehoda se stala v březnu před třemi lety. Do auta, které tehdy řídila chlapcova teta, zezadu narazil užitkový vůz. Po nárazu ze zadní palivové nádrže Jeepu uniklo palivo a automobil se čtyřletým chlapcem začal hořet.

Porota dospěla k závěru, že Chrysler, součást automobilového koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA), nese za smrt chlapce zodpovědnost a neupozornil zákazníky, že umístění nádrže může v případě zadního nárazu znamenat zvýšené riziko požáru. Automobilka Chrysler, která Jeepy vyrábí, musí zaplatit téměř celou částku.

Žalující strana tvrdila, že Chrysler nádrž umístil za zadní nápravu do oblasti deformace, věděl, že toto umístění je nebezpečné, a nedokázal zabezpečit nádrž proti protržení.

Chrysler v roce 2013 svolal 1,56 milionu starších Jeepů vyrobených v letech 1993 až 1998 s podobnými nádržemi v zadních částech vozů. Automobil, ve kterém chlapec zemřel, byl vyroben v roce 1999 a svolávací akce se na něj nevztahovala.

Mluvčí koncernu Michael Palese uvedl, že společnost rozhodnutí poroty zklamalo a bude uvažovat o odvolání. Model z roku 1999 podle automobilky není závadný ani nebezpečný. Právníci společnosti během procesu svalovali vinu na řidiče druhého vozu.

Porota nařídila Chrysleru zaplatit 99 procent odškodného. Zbylé jedno procento má zaplatit řidič, který do osudného Jeepu narazil.

Témata
7. 4. 2015 08:43
Re: amerika žádá upozornění na každou kravinu
No... já si pamatuji, že když jsem ve Státech sám vyměnil žárovku na chodbě domu, tak jsem byl toho dne velmi slavný... bohužel to ani není ironie.
Ale abych nebyl cynik... upřímnou soustrast rodičům... a Americké justici.
Avatar - ladsla
6. 4. 2015 19:17
Re: na Marchioneho místě...
to víš, ortodoxní jeepaři mají delší vedení.....
Avatar - ladsla
6. 4. 2015 19:16
Re: na Marchioneho místě...
pochopil jsem, že jde o ZJ tedy konstrukci á la prapůvodní Chrysler.....nejsou jediný kdo měl nádrž nad/za zadní nápravou ...... .
přijde mi to stejný nesmysl jako popisky kelímků na kafe u mekáče. příště se na auto bude lepit varování, že řízení auta může být smrtelné.....
6. 4. 2015 09:42
Re: na Marchioneho místě...
Mal si dat varovanie,alebo aspon upozornenie...!!! :-!
6. 4. 2015 09:40
Re: Automobil splnil zákonné předpisy pro bezpečnost
Jo, tohle je Amerika. Tam mají k těmhle věcem prostě jiný přístup.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku