Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Citroën představuje užitkové ë-Berlingo Van. Elektrická dodávka ujede 275 km

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 16. 1. 2021 • 23:51
17
71
Zobrazit náhledy (17)
Citroën ë-Berlingo Van Citroën ë-Berlingo Van Citroën ë-Berlingo Van Citroën ë-Berlingo Van Citroën ë-Berlingo Van Citroën ë-Berlingo Van Citroën ë-Berlingo Van Citroën ë-Berlingo Van Citroën ë-Berlingo Van Citroën ë-Berlingo Van Citroën ë-Berlingo Van Citroën ë-Berlingo Van

Francouzská automobilka začne elektrickou verzi svého užitkáče prodávat ve druhé polovině letošního roku. Už teď se však dozvídáme technické podrobnosti.

Po čistě elektrických užitkových vozech ë-Jumper a ë-Jumpy se ë-Berlingo Van stává dalším přírůstkem francouzské rodiny. „Model je důležitým článkem naší elektrické ofenzívy a konkrétní odpovědí na nové výzvy mobility pro všechny profesionály,“ sdělil Vincent Cobée, generální ředitel Citroënu.

Techniku samozřejmě zajistila skupina PSA. Vůz je posazen na platformě e-CMP a v podlaze má akumulátor s kapacitou 50 kWh, jenž podle tabulkových výpočtů vystačí na dojezd 275 kilometrů na jedno nabití. Citroën dává na akumulátory záruku 8 let nebo 160.000 kilometrů, během nichž nesmí kapacita baterie klesnout pod 70 %. Nabíjet lze z klasické domácí zásuvky, wallboxu či na rychlonabíječce o výkonu až 100 kW. V takovém případě potřebujete na dobití do 80 % rovných 30 minut.

Elektrické Berlingo Van je osazeno jedním elektromotorem s výkonem 100 kW a 260 newtonmetry točivého momentu, přičemž dosáhnout může maximální rychlosti až 130 km/h. Parametry lze přitom dávkovat na základě zvoleného jízdního režimu. Eco (60 kW, 190 N.m) elektromotor utlumí a optimalizuje spotřebu vytápění a klimatizace, Normal (80 kW, 180 N.m) je pak o něco účinnějším kompromisem a Power (100 kW, 260 N.m) dodává potřebnou dynamiku bez jakýchkoliv omezení.

Video se připravuje ...

Informace o toku energie najdete na pětipalcové obrazovce multimediálního systému uprostřed. Za příplatek lze vůz dovybavit digitálním 10“ přístrojovým štítem a head-up displejem promítajícím informace na čelní sklo, což je v daném segmentu premiéra.

Elektrický pohon výrazně neomezuje praktičnost dodávky. Citroën ji nabízí s délkami 440 cm (M) a 475 cm (XL) a pojme dvě až tři osoby. S řešením jménem Extenso lze sklopit sedadlo spolujezdce a zvýšit tak nákladovou délku na 309, respektive 344 centimetrů. Užitečná šířka mezi podběhy kol je 123 cm a umožňuje naložit dvě europalety. Užitečný objem se pproti spalovákům nezměnil, má hodnotu od 3,3 m3 do 4,4 m3. Elektromobil zvládne užitečné zatížení 800 kg a přívěs o hmotnosti 750 kg.

Kromě variability lákají Francouzi také na plejádu asistenčních a bezpečnostních systémů. Nechybí asistent pro rozjezd ve svahu, přední, boční a zadní parkovací asistent, zadní parkovací kamera, automatické přepínání dálkových světel, automatické nouzové brzdění, varování před opuštěním jízdního pruhu, kontrola stability při jízdě s přívěsem, rozpoznávání dopravních značek...

Vyšší verze multimediálního systému je vybavena vestavěnou navigací, využít však můžete i zrcadlení chytrého telefonu prostřednictvím služeb Android Auto a Apple CarPlay. Teď už si musíme počkat jen na ceny, které očekáváme zhruba v polovině letošního roku.

Doporučujeme

Témata
17. 1. 2021 21:18
Re: e auta
Teď mluvíš jak nějaký komunistický tlampač. Ještě to nezapomeň doplnit o "diverzní ideologické centrály". :-[] :-[] :-[]
17. 1. 2021 21:15
Re: Za mě cajk....
Zatím... Do dalšího útoku ekoteroristické EU... :-( :-( :-( :no:
17. 1. 2021 21:13
Re: Re: Re: To je to pravé
..."ale to pořádné, ne EV"! :-)
Avatar - Mikesus
17. 1. 2021 16:24
Re: Za mě cajk....
Neni proti čemu argumentovat ted. Napsal jsi nesmysl, který ti uz par lodi vyvrátilo.
Ale jestli chceš.
https://www.citroen.cz/…specifikace.html#…
K dispozici 1.5HDI 100 a 130k.
Co tam mas za argumenty ty, ze se firmy musi přizpůsobit ev dodavkam?
Avatar - Mikesus
17. 1. 2021 16:21
Re: e auta
Rozhodne v posledni době výmysly píšeš veskrze ty nez ostatni.