Dakar 2003 - druhá etapa z Narbonne do Castellón

Ondřej Láník
Poslední závodníci přijeli ve středu velmi pozdě v noci z Marseille do Narbonne, ale včera ráno v 9:00 hod. vyrazily první motocykly na 43 km dlouhou rychlostní zkoušku, která znamenala první významnější boj o pořadí v cíli.

Sainct, Peterhansel a De Rooy lídři startovního pole, po druhé etapě Dakaru

2. leden 2003

ETAPA 2 : NARBONNE - CASTELLÓN

Země: Španělsko

Rychlostní zkouška: 43 km

Celkem : 574 km

Ve třech hlavních kategoriích se na čele závodu usadili tři jezdci, se které je možno počítat mezi favority: Richard Sainct (KTM) na motocyklu, Stéphane Peterhansel (Mitsubishi) v kategorii automobilů a Jan de Rooy (DAF) v kamionu.

Dvojitý vítěz Dakaru (1999 a 2000) Richard Sainct na KTM zná dobře okolí Château-Lastours, neboť tuto tradiční etapu vyhrál včera už potřetí za sebou. Druhý Alfie Cox přijel se ztrátou 15 s. Favorit závodu Fabrizio Meoni (KTM ) dojel včera šestý, více než minutu za vítězem, což Meoni komentoval slovy :“Pro mne začíná závod v Africe. Každý rok jsem v Evropě za svými soupeři. To ale nevadí.“

Pro nás je zajímavá desátá pozice Macháčka na čtyřkolce Yamaha TD 850.

Stéphane Peterhansel (Mitsubishi) a Hiroshi Masuoka (Mitsubishi) potvrdili, že nové Mitsubishi je rychlé, když dojeli na 1. a 3. místě. První Nissan, který dovezl do Nardonne Giniel De Villiers, najdeme na 2. místě. Mezi prvních deset mezi automobilů se vměstnal jen jediný nejaponský zástupce v podobě BMW X5 na 4. pozici. Legendy automobilových rallye Ari Vatanen a Miki Biasion potvrdili své umění, když dojeli na 5. a 6. místě.

Po problémech s elektroinstalací svého vozu v prologu, dojela Jutta Kleinschmidt (Volkswagen) ve druhé etapě až na 64. místě s více než 10-ti minutovým odstupem za vítězem. Henri Pescarolo (Nissan) byl penalizován 30 sekundami za nesplnění časového limitu hned první den, díky velkým problémům s převodovkou.

Velký den měla zřejmě rodina De Rooyů. Otec Jan dovedl svůj DAF 38 sekund před synem Gerardusem a vyhrál kategorii kamiónů. Loprais ztratil na vítěze z roku 1987 1’55’’ a další vážný konkurent Rus Čagujin (Kamaz) přijel do cíle s odstupem 2 minuty a 12 s. Mezi Holanďany a Lopraise se dostaly ještě dva Mercedesy. Další náš zástupce, Tomeček na Tatře, přijel sedmý. Macíkův Liaz je na 21. pozici se ztrátou více než 8 minut.

Páteční program začíná 540 km dlouhou spojovací etapou, která ale závodníky přivede zpět do Castellonu, kde bude nejkratší 8 km dlouhá speciálka na pláži Středozemního moře.