Dakar 2003: Poslední kilometry v Evropě

Ondřej Láník
Po francouzském Narbonne přivedla soutěž účastníky na území Španělska a přesto, že všechny závodníky dělily celé dva dny od africké části Dakaru, písek hrál v této etapě důležitou roli.

3. ledna 2003

3. etapa CASTELLÓN - VALENCIA

Země: Španělsko

Rychlostní zkouška: 8 km

Celkem: 75 km

Po francouzském Narbonne přivedla soutěž účastníky na území Španělska a přesto, že všechny závodníky dělily celé dva dny od africké části Dakaru, písek hrál v této etapě důležitou roli. Páteční asi 8 km dlouhá speciální zkouška se jela v okolí Castellónu. Speciálka byla situována na písečnou pláž, kde byly uměle vytvořené skoky. Nechyběly ani dva průjezdy vodou, kdy v jednom z nich byl nepříjemný schod. Na "louce" u pláže pak nechyběla spousta zatáček. Trať opět vyžadovala opatrnou a klidnou jízdu. To byly ideální podmínky pro Francouze Cyrila Desprese, který na motocyklu KTM vyhrál etapu časem 6 min 30 s. Vítěz úvodního prologu porazil Holanďana Erica Verhoefa (KTM) o 2 sekundy a za ním dojel místní hrdina Marc Coma (KTM). Náš Bražina dojel na 72. místě se ztrátou 2 min 42 s a Macháček na 92. místě se ztrátou 2 min 56 s na vítěze.

Mezi automobily se opakoval souboj japonských značek z předchozích dnů. Časem 6 min 24 s vyhrál Hiroshi Masuoka s Mitsubishi Pajero Evo a porazil týmového kolegu Peterhansela o 5 s, který je však celkově stále 29 s před Japoncem. Překvapením dne bylo třetí místo Henrarda s Volkswagenem Tarek, který má hnanou jen zadní nápravu.

Po automobilech vyjely na okruh písečnou pláží také kamióny. Johannes De Rooy (DAF) dojel druhý za svým synem Geradusem (DAF), který etapu vyhrál a vrátil tak otci porážku z předchozí části soutěže.

Třetí dojel Rus Čagujin a čtvrtý náš Loprais s Tatrou, následovaný Tomečkem. Macík s Liazem dojel na 17. místě.

Mnoho jezdců komentovalo výsledky prvních etap na evropské půdě jen zdrženlivě, protože desítky sekund nebo minuty, určující pořadí startovního pole se stanou v Africe jen málo významné.

Páteční společná večeře (podávala se typická Paella ze 4 metrového společného „talíře“) ve Valencii byla zakončena velkolepým ohňostrojem. Dakarská karavana byla potom lodí Mediterranee přepravena z Valencie do Tunisu, kde v neděli začalo už to pravé africké závodění.