Dakar 2003 : První kilometry v Africe

Ondřej Láník
Po 36 hodinové plavbě lodí, která přepravila závodníky za Španělska do Tuniska, začala včera africká část soutěže Telefonica – Dakar 2003.

5. ledna 2003

4. etapa : TUNIS - TOZEUR

Země: Tunisko (Afrika)

Rychlostní zkouška: 25 km

Celkem: 463 km

Po 36 hodinové plavbě lodí, která přepravila závodníky za Španělska do Tuniska, začala včera africká část soutěže Telefonica – Dakar 2003. Podle všech měla rallye skutečně začít až v Africe touto 4. etapou, ale nebylo tomu asi tak úplně, neboť její součástí byla i nejkratší africká speciální rychlostní zkouška-pouze 25 kilometrů dlouhá.

Mezi motocykly vyhrál Joan Roma, samozřejmě na dvouválci KTM. Na druhém místě přijel Brazilec Jean De Azevedo (KTM). Richard Sainct (KTM) dojel třetí, ale zůstává na prvním místě celkově s náskokem 22 s. Čtvrtá etapa přinesla také první vážnější zranění. Nešťastníkem se stal Spaniard Garcia Mochales (Honda), který si dvojitě zlomil paži a byl helikoptérou přepraven do nemocnice v Tunisu.

Oldřich Bažina včera dojel s Hondou 61. a celkově si polepšil ze 49. místa na 45. Macháček klesl v celkovém pořadí z 24. na 30. místo.

Výbornou formu svého Mitsubishi potvrdil Stephane Peterhansel, když vyhrál už druhou etapu a upevnil si postavení v čele kategorie automobilů i v celkovém pořadí Dakaru. Druhý přijel do cíle Belgičan s dieselovým BMW X5. Další špatný den měla Jutta Kleinschmitt s Volkswagenem, která měla defekt jen 3 km po startu rychlostní zkoušky. „Zkoušeli jsme kolo vyměnit, ale měli jsme problémy. Rozhodli jsme se raději, něž ztratit 10 min, pokračovat. Je to můj 13. Dakar a zdá se, že to je nešťastné číslo.“ řekla německá pilotka. Nakonec dojela 22 km do cíle po třech kolech.

Mezi kamióny stále vede dvojice De Rooyů na DAFech. Na třetí místo se posunul Čagujin. Loprais je 5. a Tomeček 6. se ztrátou 5 min a 7s na vítěze. Macík (LIAZ) si polepšil z 20. na 18. místo.

Dnes čeká na závodníky 494 km dlouhá etapa z oázy v Tozeuru do El Dormy, včetně 285 km dlouhé rychlostní zkoušky.