Dakar 2003: Souboje i pády pokračují

Ondřej Láník
Etapa, která vedla legendárním údolím králů, zřejmě ukončila sen Fabrizia Meoniho (KTM) o třetím vítězství v Dakaru.

16. leden 2003

14. etapa : DAKHLA - LUXOR

Země : Egypt (Afrika)

Speciální rychlostní zkouška : 274 km

Celkem : 702 km

Etapa, která vedla legendárním údolím králů, zřejmě ukončila sen Fabrizia Meoniho (KTM) o třetím vítězství v Dakaru. Na 171. kilometru, několik desítek metrů před kontrolním bodem číslo 1, měl v rychlosti 150 km/h nehodu, kterou naštěstí přečkal bez zranění, ale s poškozenou motorkou. Ačkoli hned po pádu nasedl a jel dále, poškozený stroj musel během etapy opravovat a ztratil tak více než 22 minut na vítěze etapy Saincta. Druhý dojel Despres a třetí Coma (všichni na KTM).

Francouz Alain Duclos (KTM - č.120), 10. jezdec celkového pořadí, měl 11 km před koncem rychlostní zkoušky nehodu, při které si zlomil nohu a musel ze soutěže odstoupit. Naši Bražina a Macháček si včera polepšili na celkové 41. resp. 42. místo, když Macháček vede stále třídu čtyřkolek.

Přesně jako den před tím, i včera nevyhrálo etapu Mitsubishi. Po dvou druhých místech, dojel včera Luc Alphand s BMW X5 na prvním místě a zapsal se tak do historie Dakaru jako první vítěz etapy, který slavil úspěchy i v jiných sportech. Alphand vyhrál dakarskou etapu šest let poté, co se stal celkovým vítězem světového poháru v alpském lyžování a navíc s prvním vítězným automobilem, který byl poháněn vznětovým motorem.

Kabirov se svým Kamazem ukázal, jak rychle je schopen s kamiónem jet a vyhrál etapu. Jeho týmový kolega Čagin dojel druhý a kontroluje své celkové vedení i náskok před naším Tomečkem. Ten přijel do cíle včerejší etapy třetí, následován De Rooyem. Ve třídě kamiónů se schyluje k dramatickému závěru letošního Dakaru. Vítěz několika etap, Nizozemec De Rooy byl Kabirovem odsunut na 4. místo celkového pořadí a dnes bude Rus zřejmě útočit na druhou pozici našeho Tomečka. Nezbývá než popřát našim hodně štěstí do posledních dnů náročné soutěže.