Dakar: Loprais obsadil třetí místo

Tomáš Votruba
Diskuze (1)
Letošní Dakar je plný zvratů a naplňuje známé heslo: "Jednou jsi nahoře, podruhé dole". Pouštní vlk Karel Loprais konečně zabodoval a poprvé stanul na stupni vítězů. Pořadí se změnilo i v kategorii automobilů a motocyklů.

Včera byla na programu první maratonská rychlostní zkouška o délce 381 kilometrů, celkem měřila pátá etapa i s přejezdy 654 kilometrů. V soutěži kamionů se poprvé do výsledků významně zapsal Karel Loprais s tatrou. Zatímco v minulých etapách se dařilo spíše mladšímu Tomečkovi, ve včerejší etapě obsadil Loprais hezké třetí místo. Rychlejší byl jen Rus Vladimir Čagin na kamazu a Brazilec André De Azevedo rovněž na tatře.

V celkovém hodnocení se Loprais posunul na čtvrtou příčku se ztrátou 11 minut a 2 sekund na vedoucího Čagina. Smůlu měl Holanďan Gerard de Rooij s kamionem DAF, který dlouho vedl, v závěru speciálky ovšem tento čtyřiadvacetiletý jezdec havaroval a převrátil vůz na bok. Zpátky se postavil až s pomocí svého otce Jana, který závodí rovněž s vozem DAF. Tomáš Tomeček dojel až na 13. pozici a v průběžném hodnocení se propadl na deváté místo. Třetí náš zástupce v rallye Karel Macík s kamionem LIAZ je na 38. místě.´

Do čela automobilové kategorie se díky skvělé jízdě vrátil skotský jezdec Colin McRae s nissanem. McRae poskočil z desátého místa po čtvrté etapě. Z prvního místa na sedmé naopak spadl Američan Robby gordon s volkswagenem. Ještě hůř je na tom Francouz Stéphane Peterhansel s mitsubishi, kvůli sérii defektů ztratil více než dvacet minut a z nadějné druhé příčky klesl na 14. místo.

Zatímco v rámci čtvrté etapě byla rychlostní zkouška motocyklistů kvůli špatné viditelnosti zrušena, ve včerejší páté etapě závodili opět naplno. Na dvou kolech byl nejrychlejší Andy Caldecott z Austrálie na KTM a zajistil si tak druhé místo v celkovém pořadí. První je Španěl Coma s náskokem 42 sekund. Ten ztratil na měřeném úsek na australského jezdce pouhé tři sekundy.

Pátá etapa byla náročná na navigaci, což připravilo o vedení Davida Frétigné z Francie (Yamaha), zmátly ho stopy jiných vozů a do cíle přijel s desetiminutovou ztrátou, což ho odsunulo na sedmou pozici. Polepšil si náš jezdec Ivo Kaštan, který obsadil 58. místo s více než hodinou ztrátou, ze 191. pozice se tak posunul na 68. místo.

Dnes se závodnicí přesunou z Maroka do Mauriánie a čeká je ještě náročnější speciálka než včera. Šestá etapa měří celkem 622 kilometrů, z čehož 492 km je měřených.

Výsledky - 6. etapa

Automobily: 1. McRae (Brit./Nissan) 3:37:14 hod., 2. De Villiers (JAR/Nissan) -6:15, 3. Kleinschmidtová (Něm./Volkswagen) -7:18, 4. Al Attijáh (Katar/BMW) -7:20, 5. Alphand (Fr./Mitsubishi) -8:15, 6. Šinozuka (Jap./Nissan) -8:55.

Motocykly: 1. Caldecott (Austr./KTM) 4:00:09, 2. Coma (Šp./KTM) -3, 3. Després (Fr./KTM) -3:30, 4. Cox (JAR/KTM) -5:59, 5. Esteve Pujol (Šp./KTM) -6:40, 6. Meoni (It./KTM) -7:44, ...58. Kaštan (ČR/KTM) -1:07:31.

Kamiony: 1. Čagin (Rus./Kamaz) 4:34:00, 2. De Azevedo (Braz./Tatra) -1:46, 3. Loprais (ČR/Tatra) -4:26, 4. Kabirov (Rus./Kamaz) -5:08, 5. J. de Rooij (Niz./DAF) -9:13, 6. Bekx (Bel./DAF) -9:15, ...13. Tomeček (ČR/Tatra) -40:06, …41. Macík (ČR/LIAZ) -1:59:23.

Průběžné pořadí:

Automobily: 1. McRae 5:07:24, 2. De Villiers -5:28, 3. Alphand -6:01, 4. Kleinschmidtová -6:04, 5. Saby (Fr./Volkswagen) -7:12, 6. Al Attijáh -7:37.

Motocykly: 1. Coma 4:13:13, 2. Caldecott -42, 3. Després -2:45, 4. Cox -6:44, 5. Esteve Pujol -6:51, 6. Meoni -7:38, ...68. Kaštan -1:19:43.

Kamiony: 1. Čagin 6:19:05, 2. Kabirov -6:18, 3. De Azevedo - 7:34, 4. Loprais -11:02, 5. Mardějev (Rus./Kamaz) -13:54, 6. J. de Rooij -15:49, ...9. Tomeček -44:46, 38. Macík -2:22:04.