Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Další dieselgate na obzoru? BMW čelí v USA žalobě kvůli podvodům s emisními testy

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 29. 3. 2018 • 20:27
13
Vedle samotné automobilky BMW byl zažalován také její dodavatel komponentů, společnost Robert Bosch GmbH.

Německá automobilka BMW AG čelí ve Spojených státech žalobě, podle které vybavila desítky tisíc vozů X5 a 335d softwarem pro manipulaci s emisemi, aby zajistila, že úspěšně projdou federálními testy. Jde o automobily vyráběné v letech 2009 až 2011. Žaloba, kterou podali američtí motoristé, tvrdí, že tyto vozy vypouštějí emise až 27krát převyšující zákonný limit. Spolu s automobilkou motoristé zažalovali také jejího dodavatele komponentů Robert Bosch GmbH, píše server agentury Bloomberg.

"S takovou úrovní emisí tato auta nejsou jen 'špinavá', nesplňují normy, aby mohla legálně jezdit po silnicích v USA. Nikdo by je nekupoval," prohlásil právní zástupce Steve Berman, který vede obdobné spory proti firmám Ford Motor Co., Mercedes-Benz, Fiat Chrysler Automobile NV, General Motors Co. a Volkswagen.

Německá společnost zpočátku unikala rozsáhlému vyšetřování, které zaplavilo automobilový průmysl poté, co se Volkswagen v roce 2015 přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Později ale firma BMW oznámila, že v téměř 12.000 jejích autech byl chybně instalován software, který při testech uměle snižoval emise. Minulý týden vyšetřovatelé prohledali její sídlo v Mnichově a její závod v rakouském Steyru, kde kontrolovali sedany řady 7 a 5.

BMW trvá na tom, že při instalaci špatného softwaru šlo o omyl a ne o cílenou manipulaci. Podle žaloby amerických řidičů ale automobilka věděla přesně, co dělá, a společně s partnerem Bosch našla cestu, jak zfalšovat emisní testy a podvést řidiče. BMW obviňují z vydírání a korupce, podvodů a nespravedlivých konkurenčních praktik ve všech 50 státech.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
30. 3. 2018 13:42
Re: BMW stvanie
Chlapče, šlapu tuto planetu už 71 roků. Z toho 40 jsem žil na západě. Mám v rodině 3 právníky. V Anglii, v Austrálii a v USA. Jsem starý starý vlk, a věřím jen životním zkušenostem. Nazdar!
Avatar - Ham.
30. 3. 2018 12:43
Re: BMW stvanie
A ty nejspíš věříš na teorie mezinárodních spiknutí.
30. 3. 2018 12:11
Re: BMW stvanie
Ten výzkum, který odstartoval gatě, nebyl na podnět EPA, ale na zakázku ICCT, která předtím provedla (nebo financovala) studii v Evropě, pokud si dobře vzpomínám. Ta to pak nahlásila EPA. Podobně, jako myslím výsledky té evropské hlásila evropským úřadům (EU však měla i vlastní studie, které ukazovaly na problémy v měření, včetně analýz, co se s tím dá dělat).
30. 3. 2018 11:08
Re: BMW stvanie
Už jsem to psal nahoře. Jseš naivní.
Avatar - Ham.
30. 3. 2018 09:46
Re: BMW stvanie
Jistě, takový US právník je génius co přes ně ví jak se měří emise NOx u dieselových motorů v provozu a přesně se vyzná v logice řídících jednotek motorů. Všechny tyto obvinění vznikají na půdě EPA s pomocí laboratoří West Virginia University. Právníci se až následně přiživují. Nestrkej žebřiňák před koně.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku