Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Další STK podle všeho nebudou. Stávající majitelé nesouhlasí

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 15. 2. 2017 • 17:47
16
Podmínky rozšiřování počtu stanic technické kontroly (STK) zavádí novela o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, kterou podepsal prezident Miloš Zeman.

Norma stanovuje podmínky, za kterých budou moci krajské úřady udělit licenci novým provozovatelům STK. O podpisu novely ČTK informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Nyní o vzniku STK rozhodují také kraje, které přidělují jednotlivým provozovatelům licence. Nově však krajský úřad bude moci přidělit novou licenci tehdy, pokud je kapacita existujících STK na daném území naplněna jen z 80 procent. Zároveň se mají porovnávat data z registru vozidel a z informačního systému, který data ze stanic technické kontroly shromažďuje.

Nové STK by tak měly vzniknout jen v oblastech, kde je jich nedostatek, například v okolí Prahy. Podle modelových propočtů by se tak počet stanic mohl zvýšit z nynějších zhruba 370 o 15 procent. Podle ministerstva dopravy, které plánovalo razantnější zvýšení počtu STK, však nedojde ani k mírnému navýšení počtu stanic.

Ministerstvo chtělo zvýšením počtu STK posílit konkurenci, a tím snížit ceny za služby těchto stanic. Proti návrhu ale protestovali stávající provozovatelé, podle kterých by rozvolnění pravidel snížilo standard prováděných kontrol.

Novela umožňuje vyřídit registraci vozidla na všech úřadech obcí s rozšířenou působností. Doposud musejí motoristé chodit vyřizovat změny v registru vozidel pouze na úřady podle svého bydliště nebo sídla firmy. Zákon také zlepšuje možnost dokončení registrace vozidla v případě, že nový nabyvatel vozu tento proces protahuje. Obě změny usnadní obchodování s ojetými automobily.

"Na přijaté novele pozitivně hodnotíme zejména změnu v pravidlech registrace vozidel, která umožní vozy přihlašovat na majitele na kterémkoliv pracovišti registru po celé zemi, zatímco dříve to bylo možné jen v místě bydliště nebo sídle předchozího vlastníka. To spotřebitelům značně komplikovalo obchody s ojetými vozy, pokud byli z různých měst či opačných konců republiky. Zákon také zlepšil pravidla pro dokončení registrace v případě, že nový nabyvatel vozu nespolupracuje," podotkla generální ředitelka skupiny autobazarů AAA Auto Karolína Topolová.

Jen v rámci prodejů na dvaceti pobočkách AAA Auto ročně v rámci České republiky změní majitele téměř 45.000 vozů. Celkově na trhu ojetin v loňském roce změnilo majitele 700.000 automobilů.

Související články

Témata
21. 3. 2017 21:59
Re: A zase ten Ťokův resort
tak tak, monopoly ještě stále nejsou nezákonné
21. 3. 2017 21:25
Re: Ake prekvapenie
A to jste ještě zapomněl dodat, že jste tam 2 hodiny čekal ne? Jak člověk nemá peníze na funglovku, tak mu poplatky za emise u ojetiny zláme krk...ale stejně bych si funglovku nikdy nepořídil..
19. 3. 2017 08:04
STK
Za těch pouhých 30 min je to slušnej vejvar, silně budu uvažovat o změně povolání >:D
Avatar - Floyd
16. 2. 2017 19:36
Re: Ake prekvapenie
>:D >:D >:D
Avatar - JDM
16. 2. 2017 14:53
Re: Ake prekvapenie
Kterej řemeslník si za koukání vydělá 2000 za hodinu? Že bych si udělal rekvalifikaci :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku