Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Desatero přikázání u ojetých aut: Nepožádáš statku bližního svého

Petr Barták Petr Barták 7. 3. 2013 • 16:49
16
Při koupi ojetiny lze občas očekávat spoustu potíží. Zejména na nezkušeného kupce čekají vlci, jejichž cílem je dostat se k cizím penězům.

Obchodování s ojetými vozy s sebou nesou celou řadu nekalých praktik, které jsou až překvapivě rozšířené. A na některé lidi bohužel stále účinné.

Na co si dát nejvíc pozor? S tím radí naše desatero.

Stočeno o 200 000 km

Nejrozšířenějším podvodem s ojetými automobily je stáčení tachometrů. Podle společnosti Cebia, lídra v oblasti prověřování původu a historie vozidel,

má 40 % nabízených ojetých automobilů upravený ukazatel ujeté vzdálenosti. U vozidla upraveného o desítky tisíc kilometrů, což je běžná praxe, se pak může cena lišit o desítky tisíc korun. „Bohužel podvodného stáčení tachometrů stále přibývá, protože podle stávající legislativy není trestným činem. Nedávno jsme se podíleli na namátkovém prověření desítek aut v různých bazarech. U čtyř z deseti byla odhalena manipulace se stavem tachometru, u některých dokonce o 200 000 kilometrů!“ říká Martin Pajer, ředitel Cebie. „Nejčastěji se jedná o automobily dovezené ze zahraničí,“ podotýká ředitelka AAA Auto Kateřina Topolová. „Typickým reprezentantem této skupiny je osm let staré rodinné kombi, jehož tachometr ukazoval hodně přes 300 000 kilometrů, a přitom nyní se prodává se stavem kolem 150 000 km,“ přibližuje dále Martin Pajer.

O šest let mladší?

Dalším nešvarem jsou zfalšované roky výroby, v Česku připadá na každé páté auto. „Z právního hlediska se jedná o stejný problém jako u přetáčení. Tedy o klamání, co se týče skutečného opotřebení vozidla,“ upozorňuje Tomáš Palla, právník Sdružení obrany spotřebitelů.

Potíž je v tom, že se rok výroby už dvanáct let neuvádí v technických průkazech. Byl totiž nahrazen údajem o datu prvního uvedení vozidla do provozu. Ve skutečnosti se obojí od sebe může lišit o jeden až dva roky, ale výjimkou nejsou ani rozdíly pěti nebo šesti let! „I tady se tento problém nejčastěji vyskytuje u bazarů, které se specializují na dovážené ojetiny,“ vysvětluje Zbyněk Veselý, předseda rady Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA).

Brutálně se pak v posledních letech zvyšuje výskyt dovezených ojetých vozidel s padělanými doklady. „Mohou za to většinou nebezpečné praktiky pozměňování údajů v dokladech praktikované některými dovozci. Vozidla jsou takto omlazována většinou o jeden až dva roky,“ tvrdí Pajer. „K uvádění

nesprávného roku výroby dochází ale i u nových aut, která zestárla při distribuci. Vozidlo například mohlo po sjetí z výrobní linky stát delší dobu na skladě nebo jezdit na převozních značkách před uvedením do provozu. Zákazníci tak často kupují vůz starší, než skutečně chtějí, a přicházejí o peníze,“ dodává.

Nejvíc padělků: BMW

Naopak rostoucí trend pozitivních nálezů společnost Cebia zaznamenává poslední týdny u fyzických kontrol aut.

Po prověření identifikátorů vykazuje známky jejich pozměnění, případně falšování dokladů, 21 % vozidel. „To je o tři procenta víc, než ukazovala naše dlouhodobá statistika. S problematikou identifikátorů úzce souvisí padělání dokladů individuálně dovážených vozidel. Podle výsledků prověřování víc než šestnáct procent z nich vykazuje podstatné závady a nedoporučujeme jejich nákup,“ rozvádí Pajer.

Podle statistik cizinecké policie, která před rokem zahájila plošnou kontrolu uložených dokladů potřebných pro registraci motorových vozidel pod názvem akce „Čistka“, jsou nejvíce zneužívány doklady k automobilům značky BMW (30 %) a koncernu VW (25 %). Z toho v Česku nejrozšířenější škodovky vykazují ve svých dokladech chyby ve výši 15 %.

Zkontroluj si mě!

Na následujících stránkách hlavní podvody s ojetinami přehledně popisujeme a také radíme, jak se nákupu takových aut vyvarovat.

Ve stručnosti: nutné je zjistit si co nejvíce informací z historie vozidla, jako jsou skutečně najeté kilometry, rok výroby, zda auto nemá běžící leasing, jestli není evidované jako odcizené a jakou má servisní historii.

Prověřit to jde třeba v on-line systému zkontrolujsiauto.cz. Ten má zatím větší úspěšnost při ověření dat u vozidel nově prodaných a provozovaných v Česku. To znamená u aut, která mají v technickém průkazu stejné datum první registrace vozidla i první registrace v ČR. Obsahuje už i některé záznamy ze zahraničních databází.

Česko = pračka aut

U dovezených vozidel je vhodné navíc prověřit, zda auto opravdu pochází z dané země a jestli nebylo v zahraničí odcizeno.

V případě některých značek zejména dražších vozidel je namístě i důkladné fyzické prověření původnosti identifikátorů vozidla počínaje číslem VIN.

Individuálně dovezená auta bývají často v dobré technické kondici a za dobrou cenu. Ale vzhledem k tomu, že podle Ministerstva vnitra ČR funguje naše země jako „pračka aut“, kde jsou vozidla pocházející z trestné činnosti snadno legalizována, vyplatí se jejich pečlivé prověření.

Čas jsou peníze

Pořízení ojetého auta by zkrátka nemělo být impulzivní záležitostí, jedná se většinou o dost výrazné zatížení rodinného rozpočtu. Proto je opatrnost

namístě a vyplatí se důkladně proklepnout, co vlastně člověk kupuje. „Každému zájemci o ojeté vozidlo doporučujeme, aby věnoval prověření vozu

dostatek času a vyvaroval se finančních ztrát. Špatný nákup může totiž končit i zabavením auta policií, pokud při kontrole zjistí, že pochází z trestné činnosti,“ varuje Pajer.

Tak kam?

Dá se vůbec všem rizikům nějak elegantně vyhnout? Jestliže je kritériem kupujícího čistě cena, pak těžko. Ale pro ty, kdo si za klid rádi připlatí, cesta existuje.

Sázkou na jistotu jsou koncepty prodeje ojetých aut – třeba vzatých na protiúčet nebo z ukončených leasingů – přímo u autorizovaných prodejců nebo u těch spojených s konkrétní značkou.

Taková auta mají jasnou historii, jsou dostatečně prověřená a v patřičném technickém stavu odpovídajícím skutečně najetým kilometrům. „Prodejci našeho konceptu nemají potřebu jakkoli šidit. Pro ně je prioritou zákazník, který bude mít důvod se vracet,“ přibližuje svůj pohled na ojetá auta Martina Walterová ze společnosti Das WeltAuto, zabývající se prodejem ojetých vozidel koncernu Volkswagen.

Naštěstí podobné koncepty už dnes nabízí řada dalších automobilek.

1. Nepřetočíš

Přetáčení tachometrů
Kolik aut má stočený tachometr 40 %
Příklad škody pro zákazníka Škoda Octavia 2009 (70 000 km) za 290 000 korun vs. stejná Škoda Octavia 2009 (150 000 km) za 230 000 Kč
Kolik tratíte pouhým nákupem takového auta 100 000 Kč
Můžete o takové auto legálně přijít? Ne, naopak zjištěné přetočení se může stát důvodem k odstoupení od kupní smlouvy pro její rozpor se skutečným stavem.
Postih Pro prodejce se jedná se o trestný čin podvodu, ale v praxi je dokazování obtížné.

Snížení počtu ujetých kilometrů na tachometru je patrně nejčastějším způsobem okrádání zákazníků autobazarů. „Týká se to až dvou pětin aut,“ říká Zbyněk Veselý, předseda Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA). Číslo 40 % potvrzují i statistiky Cebie. „Nešvar se navíc šíří stále více, kvůli dostupnosti hardwaru a softwaru, s jehož pomocí se dají najeté kilometry upravit,“ varuje generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová. Nejvíc se to podle ní týká vozů čerstvě dovezených ze zahraničí. Platí přitom, že najeté kilometry stáčejí jak předchozí majitelé, aby dostali při výkupu více peněz, tak bazaristé. A to často o desítky tisíc kilometrů. Výjimkou nejsou ani případy, kdy mělo auto smazané statisíce kilometrů. Proč je přetáčení tachometrů tolik rozšířené? Zkrátka proto, že na něj legislativa myslí jen málo. „Zákon se přímo přetáčením tachometrů nezabývá, ale už nyní je možné jej kvalifikovat jako podvod. Dokazování je ovšem tak složité, že se nevyužívá,“ shrnuje Zbyněk Veselý, předseda SOVA. Změnu by mohla přinést novela zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, který za přetáčení tachometrů nebo jeho nabízení určuje vysoké pokuty: za dokázané přetáčení až 50 000 korun, za nabízení softwaru až pět milionů.

Hlavní nebezpečí

Nový majitel přetočeného auta tratí pouhým nákupem často desítky tisíc korun. A to nemluvíme o ztrátě hodnoty vozu při dalším prodeji, když se přetočení tachometrů zjistí. „Právní problém může nastat, když nový kupující zjistí, že tachometr byl již dříve přetočen při prodeji od původního prodávajícího aktuálnímu majiteli. Ten sice prodává auto v dobré víře o počtu najetých kilometrů, ale i přesto, že on sám tachometr nestočil, může mít problém. Stávající majitel zájemci odpovídá za rozpor se smlouvou. Je pak otázkou, zda se bude schopen ještě něčeho domoci vůči původnímu prodávajícímu, protože i nároky z rozporu s kupní smlouvou podléhají promlčecí době,“ vysvětluje Tomáš Palla, právník Sdružení obrany spotřebitelů. Další potíže mohou pramenit ze skutečnosti, že majitel nemůže kvůli neznalosti skutečného stavu auta zajistit řádný servis. „Nedodržením předepsaných servisních úkonů se mohou vyskytnout neočekávané závady a servis se prodraži,“ uvádí Topolová. „Řidič takového auta nemůže

vědět, že je třeba nejvyšší čas na výměnu rozvodů,“ potvrzuje Veselý. A to není všechno – takové auto je také méně bezpečné.

2. Neomladíš

Umělé omlazování
Kolik ojetin v ČR je omlazeno 20 %
Příklad škody pro zákazníka Škoda Octavia 2009 vs. stejná Škoda Octavia 2010 – rozdíl v ceně 80 000 Kč
Kolik tratíte pouhým nákupem takového auta 100 000 Kč
Můžete o takové auto legálně přijít? Ne
Postih Pokud dojde k falšování TP, jedna se o trestný čin padělání a pozměnění veřejné listiny. Jinak jde o trestný čin podvodu.

Falšování roku výroby v technickém průkazu je častým prohřeškem, týká se až pětiny aut. Není přitom výjimkou, že některá jsou omlazena i o několik let. „Nejčastěji se takový vůz najde v bazaru, který se zabývá dovozem ojetin z ciziny,“ upozorňuje předseda sdružení SOVA Zbyněk Veselý. „Potenciální nebezpečí hrozí zhruba u 180 000 automobilů, které se k nám ročně ze zahraničí dovezou,“ je konkrétnější Karolína Topolová z AAA.

Hlavní nebezpečí

Hrozí ztráta peněz. „Obecně můžeme říci, že rozdíl mezi tříletým a pětiletým autem bude opět v řádu desítek tisíc korun,“ vyčísluje Zbyněk Veselý s tím, že čím je vůz starší, tím je nebezpečí umělého omlazování méně časté. Rozdíly v cenách starších aut už totiž nejsou tak velké.

To ovšem není všechno. Uměle omlazené auto má podobně jako vůz s přetočeným tachometrem odlišný skutečný stav opotřebení. „Některé komponenty budou stárnout rychleji, než by majitel očekával. To se může projevit při nenadálých opravách,“ varuje Karolína Topolová.

3. Nepřeprodáš

Komisní prodej v bazaru
Kolik ojetin se prodává v komisi 50-70 %
Příklad škody pro zákazníka Komisní prodej často zakrýva jiný podvod, jako je stočený tachometr nebo legalizované kradené auto. Majitel bazaru pak přenáší odpovědnost na původního majitele, často se jedna o takzvaného bílého koně.
Kolik tratíte pouhým nákupem takového auta V případě komisního prodeje odcizeného vozidla 100 % ceny
Můžete o takové auto legálně přijít? Ano
Postih Trestný čin podvodu. Ale dokazování je ještě obtížnější než v případě přímé koupě z autobazaru.

Velká většina aut se v bazarech prodává právě formou komisního prodeje, kde je bazar jen zprostředkovatelem mezi prodávajícím a kupujícím. „Podle našich odhadů to mohou být i více než dvě třetiny prodávaných ojetin,“ říká ředitelka AAA Auto Karolína Topolová. Jen několik bazarů všechna auta, která prodává, i vlastní. „Polovina vozů v bazarech je v komisi určitě,“ tvrdí Martin Pajer, ředitel Cebie.

Hlavní nebezpečí

S prodejem v komisi je problém v okamžiku, kdy se bazar zachová nečestně a auto prodá dalšímu bazaru – původní majitel nemá ani vůz, ani peníze. A končí to trestním stíháním, koneckonců takových případů se v posledních letech odehrálo několik. Tady se skrývá velké nebezpečí škody, jež může dosáhnout až sta procent sumy vyplacené za takové auto. „Za určitých okolností může být vůz podle nás zabaven a vrácen původnímu

majiteli,“ říká Zbyněk Veselý, předseda sdružení SOVA. Tedy pokud ve smlouvě není garance vrácení peněz v případě takovéhoto stavu.

4. Nezakryješ

Kamuflované bouračky
Kolik ojetin jsou auta ze skrytých nehod 30 %
Příklad škody pro zákazníka Obecně je tržní hodnota přiznaně havarovaného a opraveného vozidla o 10-20 % nižší než nehavarovaného. Pokud například chybějí oba přední airbagy a celý systém je pouze deaktivovaný, pak zpětné uvedení do perfektního stavu může stát 40 000 až 100 000 Kč. Někdy i více, podle konkrétního modelu vozu.
Kolik tratíte pouhým nákupem takového auta 10-20 % kupní ceny, ale hlavním faktorem je snížená bezpečnost posádky, o které nový majitel často vůbec neví!
Můžete o takové auto legálně přijít? Ne
Postih Konkrétní ne. Pokud by došlo k vážnému poškození zdraví a prokázalo se, že vozidlo bylo neodborně či nedostatečně opraveno a kupující o tom nevěděl, mohl by za to být prodávající trestně stíhán.

Je to jeden z častějších prohřešků bazarů. „Podle stížností, které dostáváme od oklamaných zákazníků, jde o častý nešvar. Objevuje se opět zejména u ojetin z dovozu,“ upozorňuje Zbyněk Veselý ze sdružení SOVA. „Takových vozů odmítáme vykoupit okolo čtyř stovek týdně,“ ukazuje na četnost takových případů Karolína Topolová z AAA.

„Často vídáme rovnané přední sloupky, v horším případě řezané a znovu svařené. Dále rovnané nosné součásti karoserie či rámu, do kterých obvykle podle výrobce takto zasahovat nelze. Výjimkou bohužel nejsou ani chybějící airbagy,“ děsí Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting.

Hlavní nebezpečí

Kromě velmi snížené bezpečnosti auta je to i skutečnost, že takové vozidlo nemusí projít STK, zejména pokud je špatně opraveno. Protože je nezpůsobilé k provozu, může na tom jeho majitel výrazně prodělat. „Škoda může dosáhnout sta procent hodnoty vozu,“ tvrdí Zbyněk Veselý. „Z právního hlediska se jedná v případě klamání o kvalitě automobilu v podstatě o totožný problém jako v případě přetáčení tachometru,“ říká k právní kvalifikaci právník Sdružení obrany spotřebitelů Tomáš Palla. Přitom se špatně dokazuje. Pokud ale takovým autem nabouráte a vážně se zraníte, může to vést až k trestnímu stíhání. „Častěji se naštěstí setkáváme s případy, kde k další havárii nedojde a po prodávajícím se vymáhá pouze újma majetková, nikoliv zdravotní,“ dodává k tomu Aleš Zich.

5. Neslepíš

Spojování dvou aut do jednoho
Kolik ojetin jsou auta spojena z více vozů určitě desetitísíce
Přiklad škody pro zákazníka Pokud vozidlo odhalí policie, je zabaveno. Přitom se jedná většinou o dražší modely.
Kolik tratíte pouhým nákupem takového auta 100 % kupní ceny
Můžete o takové auto legálně přijít? Ano
Postih Trestný čin podvodu.

Určitou variantou jsou ojetá auta z totálních bouraček, která byla sestavena z původně dvou vozidel prostým spojením nebouraných částí. Tento prohřešek se u nás vyskytoval zejména poslední desetiletí minulého století, kdy byl žádán ojetý zahraniční vůz za malé peníze. „Jezdí jich zhruba

o polovinu méně než před deseti lety,“ porovnává Karolína Topolová. „Počet takových aut setrvale klesá. Náš odhad je, že se jich na našich silnicích vyskytuje několik desítek tisíc,“ vyčísluje Zbyněk Veselý (SOVA). I dnes je však na ně možné narazit, přestože v nabídce většiny bazarů nejsou. Spíš v soukromých inzerátech. „Odhaduji, že v Česku jich je v provozu řádově několik set tisíc. Nejrizikovější skupinu představují individuálně dovezená vozidla,“ přibližuje Martin Pajer, ředitel Cebie.

Hlavní nebezpečí

Zásadní negativum se skrývá v nepředvídatelném chování auta, zejména při vyšších rychlostech. Byly popsány i případy, kdy se „slepené“ začalo půlit při jízdě na dálnici. Jak by mohla dopadnout posádka takového vozu, je nabíledni.

6. Nezlegalizuješ

Kradená auta „na papíry“
Kolik ojetin jsou legalizované vozy 20 %, číslo vytrvale klesá
Příklad škody pro zákazníka Pokud vozidlo odhalí policie, je zabaveno. Tedy škodou je celková hodnota vozidla.
Kolik tratíte pouhým nákupem takového auta 100 %
Můžete o takové auto legálně přijít? Ano
Postih Trestný čin padělání a pozměnění veřejné listiny a trestný čin podvodu.

Řada aut nejen u nás byla původním majitelům ukradena a pak s falešnými doklady znovu prodána novým. Počet takových vozů, které se nově dostávají do oběhu, značně poklesl. Ovšem z dřívějška jich bude v provozu ještě mnoho,“ odhaduje Zbyněk Veselý ze sdružení SOVA. „Celkově se dá říct, že klesá počet krádeží v Česku a roste počet dovážených odcizených vozidel, která jsou pak u nás snadno legalizována. Podle naší statistiky 21 % prověřovaných vozidel vykazuje známky pozměnění identifikátorů,“ shrnuje Martin Pajer z Cebie.

lavní nebezpečí

Jestliže takové auto koupíte, vystavujete se riziku, že vám jej policie zabaví. Škoda tím pádem může obsáhnout až celou na koupi vynaloženou částku. „Majitel se navíc podílí na trestné činnosti, i když auto koupil v dobré víře. Tu by musel prokázat v rámci policejního vyšetřování,“ pojmenovává nebezpečí Karolína Topolová, ředitelka AAA Auto.

7.Nepřijmeš

Dovoz aut bez DPH
Kolik ojetin nemá zaplacené DPH Většina dovážených aut.
Příklad škody pro zákazníka Ztráta možnosti reklamace.
Kolik tratíte pouhým nákupem takového auta V případě nedokončeneho převodu může auto skončit bez papírů
Můžete o takové auto legálně přijít? Ne
Postih Trest za daňové úniky.

Cena je vždy až na prvním místě – na tohle pořekadlo vsadili obchodníci dovážející auta ze zahraničí, za něž ale jaksi zapomněli zaplatit DPH. „Taková auta mají podezřele nízkou cenou, u některých prodejců tvoří až sto procent všech vozů na prodejní ploše,“ ukazuje Zbyněk Veselý (SOVA). „Riziko hrozí u velké části ze 180 000 ročně dovezených ojetin,“ říká šéfka největšího autobazaru u nás Karolína Topolová. V České republice se

policie zatím takovými případy podle Veselého nezabývá, i když jde o trestný čin. Na Slovensku jich ale policie odhalila celou řadu s celkovou škodou v milionech eur. Jeden tamní bazar kvůli tomu zkrachoval. „Máme ovšem signály, že by se takové případy brzy mohly objevit také u nás,“ věští možný vývoj předseda sdružení SOVA Zbyněk Veselý.

Hlavní nebezpečí

Zákazník autobazaru nic netratí, ale může být podle Topolové součástí procesu daňového úniku. Hlavní nebezpečí se ovšem skrývá jinde. Pokud totiž na takového prodejce nastoupí policie a odhalí daňové úniky, může pokuta a doměření daně vést až k jeho krachu. Pro zákazníka to znamená, že nelze vůz reklamovat. V případě nedokončeného převodu může auto dokonce skončit bez papírů.

8. Neslízneš

Auta z leasingu prodaná do bazaru, ač stále patří leasingovce
Kolik ojetin jsou auta, jimž běží leasing Přijde se na jednotky aut měsíčně
Příklad škody pro zákazníka Leasingová společnost vozidlo zabaví: je totiž jeho vlastníkem.
Kolik tratíte pouhým nákupem takového auta 100 %
Můžete o takové auto legálně přijít? Ano
Postih Jedná se o porušení smlouvy s leasingovou společností.

Přestože právně nelze nabýt věc od nemajitele věci, řada „líznutých“ aut u nás majitele změnila. Tahle praxe pomalu ustupuje, protože leasing ztratil kouzlo. Když už zájemci nepořizují auto za hotové, jdou většinou do úvěru, protože nemusejí čekat až na poslední splátku, aby vůz patřil jim. „Ale pozor, ani auto, jemuž neskončil úvěr, nemůže zákazník tak lehce prodat,“ říká Martin Pajer z Cebie. Podle výsledků prověřování vozidel v systémech

Cebie k těmto pokusům běžně dochází. „Každý měsíc evidujeme zhruba deset příspěvků od zákazníků, kteří koupili vůz s platným leasingem nebo úvěrem,“ přibližuje Pajer.

Hlavní nebezpečí

Přijdete o auto a peníze neuvidíte. „Vůz leasingová společnost zabaví. V takovém případě zákazník přijde o všechny peníze,“ potvrzuje Karolína

Topolová z AAA. „Jen těžko totiž bude nový nabyvatel prokazovat, že vůz koupil v dobré víře,“ dodává právník Sdružení obrany spotřebitelů Tomáš

Palla.

9. Nevezmeš

Auta v exekuci
Kolik ojetin jsou auta v exekuci až 20 %
Příklad škody pro zákazníka Exekutor vozidlo prodané osobou v exekuci zabaví novému majiteli bez náhrady.
Kolik tratíte pouhým nákupem takového auta 100 %
Můžete o takové auto legálně přijít? Ano
Postih Zákon č. 120/2001 Sb. – exekuční řád

Na čelním skle to napsané nemají, ale čas od času se objevují v nabídce obchodníků nebo inzertních novinách vozy majitelů, na něž byla uvalena

exekuce. „Jde spíše o jednotky případů, uvalení exekuce si totiž lze snadno ověřit v exekučním rejstříku,“ říká Zbyněk Veselý ze sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA). „Za dobu provozu registru je ve velkých bazarech tento problém marginální,“ potvrzuje Karolína Topolová. Martin Pajer z Cebie ale vytahuje vyšší čísla. „Podle zkušebního provozu na vzorku několika autobazarů mělo 20 % klientů nabízejících vozidlo k výkupu pozitivní záznam v Centrální evidenci exekucí. V roce 2011 soudy nařídily skoro milion nových exekucí a loni byl počet obdobný,“ říká.

Hlavní nebezpečí

Auto, na něž má spadeno exekutor, je ztraceno. Zabaví jej a konec! Dál vlak nejede. „Jestliže je vyhlášena exekuce, nesmí se nic prodávat ani

převádět na jinou osobu. Exekutor i věřitel se mohou domáhat neplatnosti smlouvy o prodeji takového vozu, aby zajistili uspokojení pohledávky. Převod vlastnického práva by byl neplatný a kupující by musel vymáhat po prodávajícím zpět zaplacenou kupní cenu,“ vysvětluje právník Tomáš Palla ze Sdružení obrany spotřebitelů.

10.Nezneužiješ

Přiznané stočení tachometrů
Kolik ojetin jsou stočená auta, ale jinak, než tvrdí bazar Vyskytují se, statistika však neexistuje
Příklad škody pro zákazníka Záleží na prodejní ceně: zákazník si musí porovnat, jestli odpovídá skutečnému počtu najetých kilometrů a zda ho obchodník správně informuje o manipulaci s tachometrem.
Kolik tratíte pouhým nákupem takového auta 10 000 - 100 000 Kč
Můžete o takové auto legálně přijít? Ne
Postih Ne, pokud je zákazník o manipulaci s tachometrem informován.

Aut se stáčenými tachometry je hodně, v poslední době se dokonce objevila i jejich určitá modifikace: když bazar zjistí stočení tachometru, zatlačí na původního majitele, aby šel cenou dolů. Pokud na to přistoupil, výkupní cena se sníží. Ale tomu, kdo auto kupuje, přizná menší stočení. Zájemce o vůz obchodník s auty upozorní, že byl zakoupen se stočeným tachometrem a jen na něm záleží, zda jej bude chtít i dál,“ vysvětluje Zbyněk Veselý (SOVA). „Taková auta vykupujeme jen málokdy a musí být jinak úplně v pořádku. Zákazníka na stočení tachometru upozorníme,“ tvrdí Karolína Topolová z AAA.

Hlavní nebezpečí

Finanční ztráta a výskyt technických problémů s opotřebeným vozidlem, pokud člověk nezná přesný počet najetých kilometrů. „Je pokrok, že bazary začaly ve větší míře upravování tachometrů vůbec prověřovat. Zákazník ale nikdy nemůže vědět, o kolik přesně auto stočené je,“ varuje Zbyněk Veselý.

Související články

Témata
9. 3. 2013 02:17
Čeští prodejci ojetých vozů pod lupou aneb kde se ztrácí km
Na adrese [odkaz] najdete pravidelně aktualizovaný žebříček prodejců dovezených vozů (včetně VIN) se stočeným tachometrem a nenabízeným odpočtem DPH, ač odpočet nabízen měl být (porovnání nabídky vozu na zahraničním aukčním serveru při koupi a na českém inzertním serveru při prodeji). Momentální "vítěz" má v žebříčku 40 takových vozů!
8. 3. 2013 20:38
Re: Zakaznici chteji byt klamani
ročně najedu 8 až 10 tisíc km (po Praze MHD a autem na chalupu), hodně záleží na tom jaké auto člověk kupuje, protože určité typy lidí kupují určitá auta, u VW, Škody, Audi apod bych čekal průšvih a podvod, u méně obvyklých hlavně asijských aut, bych majitelům i autům docela věřil
8. 3. 2013 14:56
Re: Zakaznici chteji byt klamani
Je to ještě výrazně méně, obvykle se udává 12.000 km. A třeba na Slovensku to je dokonce jen 9.000 km.

Viz. třeba zde:

[odkaz]

8. 3. 2013 12:03
Re: Zakaznici chteji byt klamani
Auto pri dveste tisic vypada slusne, ale je pred zasadnimi servisnimi investicemi. U jakehokoliv dieselu (coz je vetsina trhu) znamena 200.000km moznost selhani vsech vstriku, turba, EGR ventilu, FAP filtru, dvojhmoty a dalsich uz modelove specifickych veci dohromady bezne se servisni castkou prevysujici 100.000Kc v neautorizaku. V pripade drazsich aut uz odchazi i vzduchove podvozky a automaticke prevodovky. Takze do tech starych dob, kdy mela auta zivotnost sto tisic se zase pomalu vracime. >:D
Firemni auto muze mit jakykoliv najezd bez ohledu na typ auta, Fabia 1.2HTP muze naject stodvacet tisic rocne a Passat v plne palbe deset tisic kilometru rocne, auta se u nas nekupuji podle najezdu, ale podle politiky firmy a postaveni toho kdo ho bude pouzivat. Od nas z firmy se bezne prodavaji tri roky stare statusove A6tky s najezdem ani ne tricet tisic kilometru.
8. 3. 2013 11:57
Re: Zakaznici chteji byt klamani
Tak na Clio jakozto nakupni tasku je tech 16.000 kilometru rocne lehce nadstandardni, i kdyz samozrejme v pripade AAAcek to byla taktika jak neco najit a tim snizit cenu. Jinak prumerny rocni najezd pres vsechny tridy je v CR nejakych 18.500km rocne.