Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Designér Škody navrhl moderní podobu legendárního sporťáku Ferat. Jak se vám líbí?

Jan Zajíc Jan Zajíc 24. 8. 2021 • 21:45
39
4
Zobrazit náhledy (39)
Vize Škoda Ferat Vize Škoda Ferat Škoda 110 Super Sport Ferat (1971) Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Ferat Škoda Ferat Škoda Ferat Roadster Škoda Ferat Roadster

Škoda Ferat je zajímavé auto. Původně vznikla jako prototyp sportovního vozu s označením Škoda 110 Super Sport, díky roli ve filmu Upír z Feratu ji dnes známe hlavně jako Škodu Ferat.

Prototyp vznikl v roce 1971. Sporťák zaujal především ostře řezanou karoserií připomínající tehdejší italské supersporty. Auto dostalo originální „mrkačky“ se světelnou rampou. Originální byl rovněž přístup do kabiny, kam se nastupovalo přes dopředu výklopný kryt zakrývající celý interiér.

O několik let později si vůz vybrali filmaři do zmíněného filmu Upír z Feratu. Pro účely natáčení český malíř, grafik a automobilový nadšenec Theodor Pištěk jedinečnou škodovku upravil. Automobil dostal černý lak, nové čelní i zadní světlomety a masivní zadní spoiler. Pod kapotou se nacházel čtyřválec 1,1 litru o výkonu 54 kW. Premiéru měl vůz na stříbrném plátně v roce 1981.

Dnes je Škoda 110 Super Sport ve filmové podobě součástí sbírky mladoboleslavského muzea Škody. A právě tam na něj poprvé narazil francouzský designér Baptiste de Brugiere, který v české automobilce pracuje od roku 2017. Podílel se například na studii Vision iV, přispěl k proměně modelu Citigo na elektrické Citigoe iV. Další sériový vůz, na němž pracoval, se představí příští rok.

„Asi před třemi lety jsem měl možnost poprvé navštívit depozitář Škoda Muzea. A tam jsem poprvé spatřil Ferat, který mi učaroval. Takže když jsem se dozvěděl o projektu Ikony v novém kabátě, ihned jsem se přihlásil, že připravím právě jeho novodobou interpretaci,“ říká Baptiste. A šanci dostal, mimo jiné i díky tomu, že Škoda Auto je partnerem letošního pražského festivalu komiksu a sci-fi Comic-Con 2021, v rámci kterého oslaví Ferat čtyřicet let od své premiéry na stříbrném plátně.

Podle svých slov se Baptiste snažil ve své představě moderní interpretace slavného vozu zachytit především první dojem, který v něm auto zanechalo. „Je to ta půlsekunda, než váš mozek začne design analyzovat. V tom okamžiku na vás zapůsobí některé prvky, které jsem se snažil zachovat,“ vypráví Baptiste. Důležité tedy podle něj byly základní proporce s malou výškou vozu, „špičatá“ střecha a obří zadní spojler. „Některé tyto prvky jsem dovedl trochu do extrému, abych mohl dát autu další moderní prvky,“ říká.

Jednou z věcí, kterou se totiž Baptiste pro zachování charakteru rozhodl do své moderní interpretace přenést, jsou od předního blatníku směrem vzad klesající linie vozu. „To je něco, co v současném vnímání dynamického designu nemusí působit zrovna dobře. Dnes je vzorem dynamiky šelma připravená ke skoku, odtud pochází dnešní svalnaté linie s mohutnější zádí,“ popisuje Baptiste. U bočních linek tedy strávil více času. Teprve pak, když byl se základními tvary spokojený, se pustil do dalších detailů.

Zajímavě vypadají například LED světlomety, které mají připomínat upíří špičáky. Studie však současně nabízí odkaz na designový jazyk aktuálních vozů Škoda, zejména v podobě masky chladiče nebo prolisu na kapotě. Jasný pak byl výběr tradiční „upíří“ černo-červené kombinace.

„Nová" Škoda Ferat existuje jen jako ilustrace, proto nemůžeme nahlédnout do jejího interiéru. „Na to bychom se mohli podívat třeba v případě, že bude šance posunout projekt dál,“ říká Baptiste, přičemž si je ovšem vědom toho, že nejspíš zůstane jen u tohoto designového cvičení.

Video se připravuje ...

Související články

Témata
25. 8. 2021 19:41
Moderná podoba Feratu?
Kde? Pokiaľ ide o ten plagát, vidím len približnú víziu športiaka, ktorý môže byť pokračovateľom či nástupcom vpodstate čohokoľvek. Ten návrh je absolútne unreal, model vhodný leda tak do počítačovej hry.
Avatar - SKAY
25. 8. 2021 19:19
Re: Legendární???
Ničím ten film, už moc lidí nezná.
25. 8. 2021 18:09
Legendární???
:-O :-O :-O a čím, prosím redakce?
Avatar - Roman Horký
25. 8. 2021 14:04
Upíří špičáky?
To se na mě nezlobte, to by ten upír musel předtím utrpět těžkou malformaci čelistí. To původní auto, to působí strašidelně samo o sobě. Tohle je taková milá mazlivá kočička - pan designér asi vůbec nepochopil...
Články odjinud