Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dojezd 160 km za dvě minuty? Bateriový start-up slibuje zásadní inovaci

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 3. 3. 2022 • 17:47
25
15
Zobrazit náhledy (25)
IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY IONITY

Čekání na dobíječkách se za posledních deset let podařilo výrazně zkrátit. Za dalších deset už by měla stačit jen krátká pauza na malou.

Alespoň to uvádí izraelský bateriový start-up StoreDot, podle kterého jsme velmi blízko dalším technickým inovacím zkracujícím dobu strávenou na dobíječkách. Technologové slibují, že v horizontu dvou let dokážeme do nové baterie „natlačit“ energii na 160 kilometrů za nějakých pět minut.

Tím však slibné plány nekončí. Podle Izraelců půjde možnosti akumulátorů a rychlonabíjení posunout ještě dále. Jejich dlouhodobý plán slibuje, že v roce 2032 získáme výše zmíněný dojezd za pouhé dvě minuty nabíjení. Jelikož se právě doba strávená u dobíjecích stojanů považuje za jedno ze zásadních negativ elektromobilů, start-up věří, že takovéto výrazné zkrácení by mohlo přesvědčit i leckteré odpůrce bateriových aut.

Video se připravuje ...

Technické detaily inovativního řešení zatím zůstávají tajemstvím. Firma StoreDot však vyzdvihuje, že do budoucna nepočítá s lithium-iontovými akumulátory, které jsou dnes nejrozšířenější a používají se u většiny elektromobilů, plug-in hybridů i hybridů. Namísto toho věří bateriím využívajících biologických struktur, respektive živých buněk. Firma přiznává, že produkce takové baterie je dnes finančně podstatně náročnější, zase ale skýtá doposud neobjevené možnosti.

Start-up dokonce říká, že jeho zbrusu novou technologii ultrarychlého nabíjení a akumulátorů 100in5 (100 mil dojezdu za 5 minut) už v reálném světě testuje celá řada automobilek. Zatím se ale izraelští tvůrci nepochlubili, o které značky přesně jde. Pokud vše půjde podle plánu, objeví se taková baterie v sériové výrobě za pouhé dva roky.

Související články

Témata
4. 3. 2022 09:13
Re: Zdroj pro nabíjení
Výkonem 750kW nabijete 25kWh baterii (pro dojezd 160km) za 2 min. Abyste měl srovnání, protože zjevně o problematice mnoho nevíte: výkon jedné tramvaje 15T je 720kW :-!
4. 3. 2022 07:10
Zdroj pro nabíjení
Možná by stálo zato zmínit, že ten dvouminutový odběr se bude rovnat celkovému odběru menšího města...
3. 3. 2022 22:28
Re: again
Izraelskí investori skupujú startupy (to mám z prvej ruky) ako supy a potom sľubujú nemožné :-(
3. 3. 2022 20:17
Re: Další baterkový start-up?
Hamuna uz mi tenhle hoax posilal. Sezral to zjevne i s navijakem :D
Avatar - Mokrous
3. 3. 2022 18:33
Re: Chystám start-up
Však my víme :D