Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Finsko má unikátní testovací dráhu. Zimní pneumatiky tu na sněhu vyzkouší i v létě

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 29. 3. 2019 • 16:02
9
1
Zobrazit náhledy (9)
Indoor Winter Test Facility Indoor Winter Test Facility Indoor Winter Test Facility Indoor Winter Test Facility

Ve finském testovacím centru vznikla kilometr dlouhá testovací trať pro zimní pneumatiky, kde nemusí řešit, jestli je venku sluníčko a třicet stupňů, nebo zrovna prší.

Areál Test World se nachází ve finském regionu Lapland, konkrétně ve městě Ivalo. Nově se v něm nachází i jeden kilometr dlouhá testovací dráha, jež není závislá na venkovních podmínkách. Je totiž zcela uzavřená a zvládne simulovat extrémně náročné zimní podmínky, i když by se venku dalo opalovat. Ve světě se něco takového objevuje vůbec poprvé.

Není to jen o sněhu, na testovací trati lze samozřejmě připravit suchý či mokrý asfalt, nebo třeba led. Uvnitř je možné testovat 365 dní v roce, přičemž auta mohou dosahovat maximální rychlosti až 100 km/h.

Zařízení disponuje nezávislým ovládáním teploty a vozidla mohou být před vyjetím na testovací vozovku „připravena“ v chladicím boxu, ve kterém může být teplota až -40 ° Celsia. Součást trati jsou také speciální místa pro měření brzdné dráhy na suchu a mokru, jakož i deska, na níž lze ozkoušet chování vozidla při aquaplaningu.

Test World provozuje společnost Millbrook, pod jejíž křídla patří i jedno z největších evropských testovacích center v Bedfordshire. Generální ředitelka Janne Seurujärvi říká, že nové zařízení nabízí zcela nové spektrum testů, které jsou teď ochotny zájemcům poskytnout. To značkám pomůže k urychlení všech procesů a uvedení výrobků na trh co možná nejdříve.

Doporučujeme

Témata
29. 3. 2019 20:09
Proč
nelze diskutovat o Kabaňosovi ?