Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

General Motors chystá novou platformovou strategii

Michal Fokt Michal Fokt 1. 2. 2016 • 10:54
3
Koncern GM zredukuje počet automobilových platforem a dramaticky prodlouží jejich životní cyklus. Ušetří tak stovky milionů dolarů.

Ne motory, ne zavěšení, ani nejmodernější elektronické systémy - nejdražší vývojovou položkou automobilku je platforma, která všechny dílčí celky nese. Náklady na vývoj mohou být v řádech miliard korun a zefektivnění v této oblasti tedy může přinést výrazné úspory finančních prostředků. Velké změny v této oblasti čekají koncern General Motors.

GM v současnosti vyvíjí nové platformy, které mohou podle prezidenta koncernu Dana Ammanna vydržet ve výrobě až desítky let. Půjde o modulární systém, který bude schopen pokrýt potřeby všech globálních modelů koncernu za pomoci "několika málo základních stavebních bloků". Zatím není známo, o jak velkou redukci platforem půjde, ani jak dlouho budou sloužit, ale pokud budou dostatečně kvalitní a připravené na nejnovější technická řešení, nemělo by jejich dlouhověkosti nic bránit.

Další částí strategického plánu GM je častější perioda průběžných modernizací a faceliftů, díky čemuž budou modely koncernu schopné rychle reagovat a aktuální vývoj u konkurence. Nejnovější verze infotainmentu a další software elektronických systémů pak bude možné pravidelně aktualizovat přes internet. První takovou "dlouhověkou" platformu dostane příští generace Chevroletu Cruze, na nový úsporný plán tedy u GM najedou za zhruba čtyři až pět let.

Související články

Témata
Avatar - Bubáq
2. 2. 2016 11:54
Velmi rozumný krok!
Jistě, jiní už tak učinili (VAG) a jiní na tom pracují již několik let (PSA). Šetřit se musí, v Evropě roste velkým tempem počet nízkopříjmových obyvatel, pokud automobilky nebudou dramaticky šetřit, brzy nebudou mít v Evropě zákazníky... Chudák střední třída.
Avatar - Aoyagi
2. 2. 2016 09:14
Re: Autor článku netuší, o čem je řeč
No, a to se pak najdou lidé, kteří tvrdí, že dvě auta na stejné platformě jsou prakticky stejná :-)
1. 2. 2016 18:27
Autor článku netuší, o čem je řeč
Pane redaktore, měl byste lépe vědět, co to pojem "platforma" v automobilech je. Tvrzení, že platforma je prvek, který všechny dílčí prvky (motor, zavěšení, ...) nese, je blábol.
Platforma je právě soubor všech dílčích prvků, které do sebe pasují (motory, převodovky, zavěšení, ...). Není to žádný pomocný rám, či co.
Ach jo.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud