Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Harley-Davidson LiveWire se moc neprodává. Neláká mladší kupce

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 11. 10. 2019 • 14:27
44
5
Zobrazit náhledy (44)
Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire Harley-Davidson LiveWire

Elektrický LiveWire je pro slavnou americkou značku revolucí. Nicméně obchodně se zatím příliš nechytl, objednávek je málo a neoslovuje cílovou skupinu...

Kultovní Harley-Davidson je posledních dvanáct let v problémech. Pro ni stěžejní domácí (tedy americký) trh se potýká s úbytkem zákazníků. Lidé prostě na motorkách přestávají jezdit. Pokud chce zvrátit klesající trend, musí nalákat mladší kupce, kteří mají obecně lepší vztah k životnímu prostředí. Proto ostatně vyvinul model LiveWire s efektní vizáží streetfighteru, Jen ho nepohání tradiční dvouválcové véčko, nýbrž elektromotor.

Jmenuje se Revelation, má výkon 73 kW (98 k) a točivý momentu 110 N.m. 249 kg těžká motorka dosáhne 177 km/h a v městském provozu ujede až 158 km na jedno nabití, daleko důležitější je akcelerace z klidu na stovku za tři sekundy. Síla je k dispozici okamžitě, takže se nelze divit... Takový sprint jí její sérioví sourozenci s klasikou v rámu mohou pouze závidět. Jen typicky nebublá, nýbrž piští.

Objednávkové knihy na stylový LiveWire se otevřely začátkem letošního roku. Agentura Reuters zkoumala, jak aktuálně vypadá situace v USA. Rezervace na stroj, jehož dodávky klientům začaly teprve nedávno, se rozhodně nehrnou. A když, tak od starších motorkářů, mladí nemají příliš zájem. Pokud ano, tak narážejí na neochotu prodejců objednávat, protože ti musejí nejprve investovat do školení personálu a rychlonabíjecích stanic. Zavání to alespoň zatím propadákem.

Problémem je navíc také cena. 29.799 dolarů (699,7 tisíce korun) je pro cílovou skupinu prostě moc. Za model SR/F si v tomto ohledu konkurenční kalifornští Zero Motorcycles účtují jen 18.995 dolarů (446 tisíc Kč). Přitom má lepší parametry, výkon 81 kW (110 k), točivý moment 190 N.m, dojezd ve městě 259 km a jede maximálně dvoustovkou. A kupříkladu Nissan Leaf je v USA cenově naprosto srovnatelný s harleyem, stojí 29.999 dolarů (704.400 Kč).

U nás činí základní cena 27.860 eur (dovozce H-D nemá tradičně částky v domácí měně), což odpovídá aktuálně sumě cca 721,2 tisíce Kč. Statistiky SDA uvádějí od ledna do září šest registrovaných nových strojů Harley-Davidson v kolonce „Jiné“. Nicméně podle informací našeho zastoupení H-D se o LiveWire nejedná, neboť teprve teď míří první kusy k dealerům – stejně jako za oceánem. Pochopitelně, náš trh není pro značku stěžejním, nicméně alespoň jako zajímavost. Pro porovnání: základní Nissan Leaf se 40kWh baterií ve výbavě Acenta přijde na 937 tisíc korun, tedy výrazně více. Jednostopé Zero SR/F stojí nejméně 543.140 Kč.

LiveWire má ovšem vydláždit cestu pro další levnější elektrické motorky z Milwaukee. A ty by se mohly právě u mladých zákazníků chytit.

Zdroje: Carbuzz.com, Harley-Davidson.cz, Nissan.cz, ZeroMotorcycles.cz, MotoForum.cz, Motorkáři.cz

Foto: Harley-Davidson

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - JohnST
Elektricky Harley a peklo zamrzlo
| 11. 10. 2019
Chlapici co si kupuju Harleye prdia na nejake elektricke hovadiny.. :-!
Avatar - SKAY
Re: Dobře jim tak
| 11. 10. 2019
Do města stačí ta hrůza z Indie za dvě kila :yes:
Avatar - drtiphone
A čekal někdo něco jiného?
| 11. 10. 2019
:no:
Avatar - CHerokee
Dobře jim tak
| 11. 10. 2019
"motorka dosáhne 177 km/h a v městském provozu ujede až 158 km na jedno nabití,".. vyjedeš kolem komína a už, aby ses strachoval, že nedojedeš dom. Jedna v Brně už u zákazníka je... ale to raději nekomentuju. Kdyby se vrátili k tomu, co uměli - dělat pohodlné a stylové ikonické choppery, udělali by lépe.Dnes není v nabídce ani jeden. Asi opět musí padnout na hubu, aby se vrátili ke kořenům... no není to poprvé v historii slavné značky.
Důležitá akcelerace ?
| 11. 10. 2019
Nemyslím že by zrovna u Harleye byla stovka za tři vteřiny tak klíčová

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku