Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Hella: Denní svícení pomocí LED pro každého

Aleš Jungmann Aleš Jungmann 1. 5. 2008 • 20:46
3
29
Světla pro denní svícení z LED je jistě velmi dobrý nápad. S další variantou těchto svítilen přichází Hella.

Nutnost používat světla pro denní svícení v některých státech Evropy vede část automobilových výrobců k instalaci módních pásů z LED, které tuto činnost zastávají. Novinka od společnosti Hella je určena pro všechny, kteří by rádi povinnost denního svícení také uložili diodám a nikoliv žárovkám. Ty mají totiž větší proudový odběr (přibližně dvacetkrát) a častěji praskají. Použité diody mají svou životnost určenou na deset tisíc hodin, což je dostatečně dlouhá doba (až 30 krát delší než u klasických halogenových žárovek H7), a v neposlední řadě vypadají moderněji.

Ale zpět k Helle. Ta využívá potenciálu, který v sobě ukrývají trhy zemí s povinným denním svícením a přichází s produktem LEDayLine, což není nic jiného něž dvě přídavné svítilny, ukrývající pás se světelnými diodami. Rozměry jedné svítilny jsou (d x š x v) 90 x 228 x 28 milimetrů, takto kompaktní zařízení lze tedy uchytit prakticky na jakýkoliv vůz, nejčastěji do oblasti větracích otvorů v předním nárazníku. Umístění musí pochopitelně splňovat jistá pravidla - svítilny musí být umístěny nejméně 600 mm od sebe ve výšce 250 až 1500 mm nad vozovkou. V každé svítilně nalezneme pět vysoce svítivých diod, každá z nich má svůj vlastní malý reflektor, díky čemuž je docílen výsledný dojem celistvého světelného pásu.

LEDayLine se při zapojení do dvanáctivoltové sítě automobilu potřebuje pro svou činnost pouhých 7 Wattů, zvýšení spotřeby paliva je tak spíše symbolické a má hodnou 0,02 l/100 km. V prodeji bude také varianta pracující s napětím 24 V. Jejich zapnutí či vypnutí se řídí nastartováním vozu, pokud jsou rozsvícena potkávací či dálková světla, tak jsou tyto diodové pásy automaticky vypnuty. Cena v katalogu Helly činí 219 Eur včetně daně (cca. 5.562,- Kč).

Související články

Témata
Avatar - SpiderJ
3. 5. 2008 16:07
Re: Je možné...?
Přesně! Cokoli, co se pohybuje po vozovce by mělo být osvětlené...
Sám jsem poměrně vášnivý cyklista a mám tedy představu, že náklady za velmi kvalitní přední a zadní osvětlení nejsou nijak katastrofální (cca 800za obojí) ;-)
Avatar - SpiderJ
3. 5. 2008 16:03
Re: Nesmyslne povinne sviceni
:yes: tak tak..i když na biku radši už po silnici po jistých zkušenostech s předjíždějícím tuzingářem nejezdím.. :-(
Avatar - Blue Sun
2. 5. 2008 11:28
Re: Nesmyslne povinne sviceni
Píšeš hezky demagogicky, Ado, jak ti to vždycky šlo. Sám jsi napsal v podvečer, tedy podle toho odhaduji, že ne za plného denního světla, tedy snížená viditelnost, tedy chyba cyklisty, že nebyl osvětlený. Když jedu na biku, zapínám blikačky i když je přes den zataženo nebo při dešti, protože jsem prostě i tak líp vidět.
Smysl to má i za zamračeného dne, protože stříbrná a podobně jemně metalická auta jsou daleko hůře vidět. Nehledě na to, že mnoho spořílků by nejradši nezapínalo světla ani za tmy, svítí přeci lampy.
2. 5. 2008 10:36
Je možné...?
Smysl denní svícení má. Jezdím poměrně hodně a podobnou situaci řeším dnes a denně. Už jsem ale i viděl řešení: cyklisti, kteří celodenně svítí. Tudy by podle mě cesta mohla být.
2. 5. 2008 10:28
Re: světla pro denní svícení
Ved viem. Na Foxa ( liska to je skoro jak jaguar ) sa BRG nerobi. ;-\ ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud