Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Honda Civic Hybrid vs. Amerika: Majitelka japonského hybridu bojuje za udávanou spotřebu

David Bureš David Bureš 8. 1. 2012
103
Hybridní Civic nikdy nedosáhl udávané spotřeby paliva.

Američanka Heather Petersová zažalovala Hondu, protože její automobil – Honda Civic Hybrid – nikdy nedosáhl udávané spotřeby paliva, která měla být 4,7 litru paliva na 100 km. V průběhu životního cyklu auta navíc klesla kapacita baterie, a tak se spotřeba paliva auta pohybovala okolo 7,8 l/100 km. Po japonské automobilce požaduje zaplacení škod za své problémy a za benzin, který musela platit navíc.

Místo aby podala hromadnou žalobu spolu s ostatními majiteli vozu, soudí se Američanka s Hondou atypicky u malého soudu v kalifornském městě Torrance sama. Pokud by soud vyhrála, mohla by od Hondy vysoudit 10 tisíc dolarů (cca 202 tisíc korun). V případě, že by ji se stejnou žalobou následovali i další majitelé Civicu Hybrid – automobilka v USA prodala na 200 tisíc těchto aut – mohli by od Hondy vysoudit dohromady odškodné až ve výši 2 miliard dolarů. Angloamerický právní systém totiž soudní precedent uznává jako formálně závazný pramen práva.

Petersová tvrdí, že pokud by Honda řekla, že automobil v běžném provozu a se zapnutou klimatizací v průměru spotřebuje 7,8 litrů paliva na 100 km, koupila by si raději běžný Civic.

Rozzlobená majitelka chtěla nejprve po Hondě mimosoudní odškodnění, mimo jiné navrhovala, že by vyměnila svůj hybridní Civic za srovnatelný konvenční automobil s manuální převodovkou. Vedení Hondy ale na její emaily nikdy neodpovědělo.

Podle odborníků na americké právo má Petersová šanci v soudu vyhrát. Je však otázkou, zda ji budou chtít následovat i ostatní majitelé japonského hybridu, jak si Američanka myslí.

Diskuse:

Je vaše auto schopno jezdit za výrobcem udávanou spotřebu?

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - Katikakus
SPOTŘEBNÍ SPOTŘEBA
Katikakus
| 9. 1. 2012
Ne odpor vzduchu se v potaz nebere.
Avatar - Ronault.
SPOTŘEBNÍ SPOTŘEBA
Ronault.
| 9. 1. 2012
Plácáš, místo argumentů dookola opakuješ, jak se plácáš po zádech a říkáš si "jaký já jsem borec." Sorry, ale to se mi nelíbí 8-s

Zkus ale nějak odpovědět na mou reakci níže.
SPOTŘEBNÍ SPOTŘEBA
mikesh
| 9. 1. 2012
"Uz jenom fakt, ze se nebere v uvahu treni silnice a odpor vzduchu (testuje se v hale, na valcich)" - tohle se v uvahu bere, nastavuji dle nejakeho klice vetsi odpor valcu na kterych se mereni dela.
SPOTŘEBNÍ SPOTŘEBA
GTI
| 9. 1. 2012
V ničem se neplácám, píši fakta nikoliv plakátové nesmysly. Pokud máš problém se spotřebou, reklamuj svojí nohu, nikoliv mé příspěvky.
no,
prcek2
| 9. 1. 2012
A BMW 640d (313k) - 5,5l/100km! :-!