Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Hyundai Kona 1.0 T-GDI 7DCT vs. Škoda Kamiq 1.0 TSI 7DSG – Mistrovství Česka v míchání druhů

František Pisarovič
Diskuze (2)

Škoda Kamiq je u nás suverénně nejprodávanějším malým SUV, Hyundai Kona je však v nové generaci připraven titul Mladé Boleslavi ukrást. Připoutejte se, bude to velmi vyrovnaný souboj.

Crossovery neboli kříženci. Co by bez nich marketingoví ředitelé automobilek dělali! Zejména u malých SUV se dočítáme, jak představují ideální řešení pro mladé jednotlivce či rodiny, jak nabízejí více komfortu v porovnání s kombíky či jak moc jsou „městu odolné“.

Zejména dva poslední body vlastně dávají smysl. Vezměte si třeba takovou Škodu Kamiq, která na půdorysu 4,2 metru nabízí velkorysé přední sedačky, dostatek prostoru na těch zadních a 400 litrů v kufru. Malý půdorys vyhovuje městskému parkování, bohatá prosklená plocha není k zahození nikdy a se světlou výškou 188 mm (ne nepodobnou scale s paketem pro špatné cesty) si nemusíme dělat obavy o ekonomiku provozu. Jediný údaj, jenž za již nenabízenou kombíkovou fabií výrazně zaostává, je objem kufru. Jelikož je ale kamiq aktuálně čtvrtým nejprodávanějším vozem v republice (792 kusů za duben 2024), 130 chybějících litrů objemu za zadními sedačkami zákazníky zřejmě moc netrápí.

To je problém, který řeší například nová generace oblíbené kony od Hyundaie. S objemem kufru 466 litrů se k svatému grálu mladé české rodiny, Fabii Combi, již nebezpečně blíží. V tomhle testu figuruje v roli vyzyvatele, protože je novější, poplatně své pověsti přináší kontroverzní design a výrazně narostla do všech směrů, což ji hodně přiblížilo mainstreamovému modelu i30 v karosářské variantě hatchback. Na rozdíl od i30 ale přináší svěží přístup v konfiguraci interiéru a velmi osobitý vnější vzhled. Tady už je český kupec obezřetnější, za duben obsadila kona 45. místo s 98 prodanými vozy. Početní převaha kamiqů je tak více než osminásobná. Je však opodstatněná?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

František Pisarovič
Diskuze (2)

Doporučujeme

Avatar - JirkaVejrazka
3. 6. 2024 10:28
Tabulka?
Jak mame chapat vzajemny vztah radku "Vysledna znamka" a "prumer celkem" v tabulce?
2. 6. 2024 18:38
Ten článek nemá chybu
Srovnání kufru u Kamiqu 400 a u Kony 466.

Kdo chce kufr ať si koupí levnou Scalu s 467l a ne Kamiq. Levný Hyundai rozhodně nemá na TSI 1,0 85 kW a to ani ve spotřebě. Dražší nemá na TSI 1,5.