Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jacky Ickx a Porsche jsou opět spolu díky limitované edici modelu 911

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 8. 1. 2020 • 18:18
13
Zobrazit náhledy (13)
Porsche 911 Carrera 4S Belgian Legend Edition Porsche 911 Carrera 4S Belgian Legend Edition Porsche 911 Carrera 4S Belgian Legend Edition Porsche 911 Carrera 4S Belgian Legend Edition Porsche 911 Carrera 4S Belgian Legend Edition Porsche 911 Carrera 4S Belgian Legend Edition Porsche 911 Carrera 4S Belgian Legend Edition Porsche 911 Carrera 4S Belgian Legend Edition

Porsche 911 Carrera 4S Belgian Legend Edition představuje první limitovanou sérii generace 992 a zároveň i poctu nejslavnějšími belgickému závodníkovi.

Jacky Ickx oslavil 75. narozeniny a automobilka Porsche na jeho počest připravila speciální vydání modelu 911 na základech provedení Carrera 4S aktuální generace 992. První impuls k vytvoření takové edice přišel již v roce 2018 a stál za ním belgický dovozce značky Porsche „D’ieteren“. Na vývoji a konečné podobě speciální edice pak společně pracovali zástupci této společnosti spolu s odborníky Porsche Exclusive Manufaktur a Style Porsche.

Porsche 911 Carrera 4S Belgian Legend Edition je v případě exteriéru a vlastně i interiéru inspirováno designem typickým pro přilby, které používal Jacky Ickx během celé své závodnické kariéry.

Karoserie nese modrý lak X Blue, který byl namíchán pro tuto limitovanou edici tak, aby se maximálně přibližoval odstínům používaným na přilbách slavného závodníka. S lakem karoserie pak silně kontrastují stříbrné lišty kolem bočních oken, odkazující na bílý pruh kolem hledí přilby. V podobném stylu jsou vyvedena i kola, která jsou vpředu 20palcová a vzadu 21palcová. Posledním specifickým rysem exteriéru je na B sloupku na straně řidiče umístěná plaketa s belgickou vlajkou a podpisem Jacky Ickxe.

Interiér se nese v podobném stylu jako exteriér. Čalounění kůží Pebble Gray na palubní desce, panelech dveří a několika dalších částech zdobí prošívání do tvaru písmene X. Mezi specifické prvky pak patří i karbonové ochranné lišty prahů s označením modelu. Podpis slavného belgického závodníka je pak i vytlačen do kůže na loketní opěrce mezi předními sedadly a zdobí i klíč od vozu a klíčenku.

Po technické stránce se Belgian Legend Edition nijak neliší od výchozího modelu 911 Carrera 4S. V zádi je tedy uložen přeplňovaný plochý šestiválec o objemu 2981 kubických centimetrů, který disponuje nejvyšším výkonem 331 kW (450 k). S motorem spolupracuje nová osmistupňová dvouspojková převodovka, jejímž prostřednictvím jsou roztáčena kola obou náprav. Akceleraci z 0 na 100 km/h zvládá kupé za 3,6 s a dosahuje maximální rychlosti 306 km/h.

Porsche 911 Carrera 4S Belgian Legend Edition vznikne v sérii omezené na počet 75 vozů, což odpovídá letošním narozeninám slavného závodníka. Všechny automobily mají být dodány s karoserií kupé a všechny mají být prodány prostřednictvím zastoupení značky Porsche v Belgii.

Jacques Bernard Ickx, kterého celý svět zná pod jeho zkráceným jménem Jacky Ickx, se narodil 1. ledna roku 1945 v Bruselu. Počátky jeho závodnické kariéry jsou spojeny s motocyklovým trialem. Řídítka však v polovině šedesátých let vyměnil za volant a účastnil se závodů cestovních i formulových vozů. V letech 1966 až 1979 byl aktivním a úspěšným jezdcem ve Formuli 1, v níž sedlal monoposty tehdejších neslavnějších týmů, z nichž lze zmínit například Tyrrell, Lotus a Ferrari.

Porsche reprezentoval Jacky Ickx v sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století především ve vytrvalostních závodech. V Le Mans tento jezdce vybojoval celkem šest celkových vítězství, z nichž právě čtyři získal s vozy značky Porsche v letech 1976, 1977, 1981 a 1982. Následně v letech 1984 až 1986 soutěžil s vozy značky Porsche s tovární podporou i ve slavné rallye z Paříže do Dakaru. V tomto náročném podniku se mu s Porsche nejlépe dařilo v roce 1986, když v celkovém pořadí dojel na druhé pozici za prvním Porsche 959, jehož posádku tvořila dvojice René Metge a Dominique Lemoine.

Zdroj: Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud