Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak je na tom vodíková infrastruktura v Česku? Pro vodík jedině do Ostravy!

Svět motorů Svět motorů 19. 8. 2022 • 09:27
36
20
Zobrazit náhledy (36)
Ve Vítkovicích berou popularizaci vodíku vážně. Kromě stálé expozice ve Světě techniky je zde i pravidelná show, která dětem prvek přiblíží zábavnější formou. Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Na unikátní lince v továrně Cylinders Holding hned vedle plničky vodíku vznikají ocelové láhve na skladování plynu včetně vodíku. Jsou zde schopni vyrobit větší láhve než kdokoliv další na světě. Takto vypadá vítkovická nádrž po úspěšném testování, proti udávané specifikaci vydrží až trojnásobný tlak. Nesmí se rozletět, povolená je pouze takováto prasklina. Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková plnička na Barrandově je již zjevně ve finálních fázích kompletace před otevřením. V tomto případě půjde již o plnohodnotnou stanici s tankováním 700 barů za pár minut. Toyota Mirai Hyundai Nexo Vodíková infrastruktura v Česku Opel Vivaro-e HYDROGEN Toyota a Yamaha vyvíjí vodíkový osmiválec Zleva: HyVan, H2ELZebra, TriHyBus Plnička v ÚJV v Řeži Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku Vodíková infrastruktura v Česku

Česká republika má konečně první veřejnou plničku vodíku, kterou může využívat každý. Stojí v Ostravě a my jsme si ji jeli vyzkoušet.

Posledních pár let se pravidelně objevovala velmi podobná zpráva – ještě letos se otevře první česká veřejná plnička vodíku. Až tento rok koncem června se ale zpráva stala realitou. Místo očekávané Prahy, Litvínova nebo Brna se však plnička otevřela v Ostravě. Důvod až tak překvapivý není. Stojí za ni totiž firma Vítkovice, a. s., a její majitel Jan Světlík, který vlastní první vodíkovou Toyotu Mirai prodanou na našem trhu. Do Ostravy jsme se vypravili natankovat osobně a vzali jsme si na to právě mirai, první vodíkový vůz prodávaný oficiálně v České republice.

Cesta vodíkovým autem napříč republikou ukazuje pozitiva nezvyklého pohonu. Z Prahy vyjíždíme s plnou nádrží a dojezdem 400 kilometrů na displeji, což je podstatně méně než udávaných 650 km. Zpočátku tedy s plynem zacházíme opatrně a suneme se v pravém pruhu. Přece jen je to do Ostravy přes Hradec Králové asi 340 kilometrů a dobře víme, jak u elektrických vozidel rády lžou ukazatele dojezdu. Průměrná spotřeba se však brzy ustálí na 0,96 kg, což díky 5,6 kg vodíku v nádržích miraie znamená, že se nemáme čeho bát. Nasazujeme tedy normálnější tempo, zapínáme klimatizaci a do Ostravy dojíždíme s velmi slušným průměrem 1,08 kg vodíku na 100 km (tedy reálný dojezd 518 kilometrů). V nádrži nám po dojezdu zůstává ještě více než třetina vodíku a potvrzuje se, že ukazatel dojezdu je v miraii opravdu nespolehlivý.

Video se připravuje ...

Především levně

Ostravská plnička stojí u vjezdu do areálu Cylinders Holding, na okraji Dolní oblasti Vítkovic, pod jednou střechou s již 12 let fungující plničkou CNG. My ještě před samotným tankováním usedáme ve vítkovickém zámku ke stolu s Janem Světlíkem, majitelem firmy. Ten nám vysvětluje specifika stanice a myšlenku jejího vzniku.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč

Doporučujeme

Témata
23. 8. 2022 12:45
Re: Toyota roadshow v září 2022
Cože? Jak se jim můžou povolovat kola? To jak na Mirai? To mi přijde jako kachna.
Avatar - Hammunasakra
20. 8. 2022 09:44
Re: Toyota roadshow v září 2022
Fyzika je mrška :-O :D

fakt by mne (pak) ZAJÍMALO VYSVĚTLENÍ co čím jak se to dělo
Avatar - Mikesus
19. 8. 2022 21:32
Re: Toyota roadshow v září 2022
Nic víc novyho nevím zatím.
Avatar - Mikesus
19. 8. 2022 20:07
Re: Toyota roadshow v září 2022
No jsou dvě konečně. A pokud nebudou rozmístěny nějak po celé ČR tak těžko bude jezdit vic aut.
Avatar - Hammunasakra
19. 8. 2022 19:02
Re: Toyota roadshow v září 2022
to FURT NEvyřešili? ;-\

Víš o tom něco (novýho)?