Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak odstranit nálepky z laku auta? Je to snadné, ale chce to trpělivost

Marek Bednář
Diskuze (4)

Odstraňování nálepek z laku auta není složité, ale je vhodné se na něj připravit. Budete potřebovat nástroj na oddloubnutí nálepky a chemii na očištění zbytku lepidla.

Nápad ozdobit auto nějakou nálepkou se člověku může rozležet v hlavě a chtít ji později sundat. Anebo, jako my, chcete vůz fotit a je na něm prostě o trochu víc nálepek, než by bylo vhodné. Ať je to jakkoliv, sundávání nálepek z laku auta není složité – ale přesto je třeba se na něj připravit.

Základem je mít auto čisté a pokud možno suché. Řada návodů na internetu pokračuje fénem nebo horkovzdušnou pistolí, ovšem to má dvě úskalí. Jednak, ne vždycky má člověk po ruce zásuvku; např. když bydlíte v osmém patře paneláku, těžko potáhnete z okna prodlužovačku. A potom, s horkovzdušnou pistolí je třeba opatrně, aby vlivem vysoké teploty nedošlo k poškození laku.

Přesto, nějaké zahřátí nálepky je vhodné, protože teplo pomůže změkčit lepidlo, což usnadní odstranění nálepky. Následně můžete použít plastovou škrabku nebo starou kreditní kartu k nadzvednutí okraje nálepky, jde to ale i nehty, nemáte-li je okousané. Pracujte pomalu a plynule, abyste nálepku odstranili co největších kusech. U kvalitních plastových nálepek je to v tomto případě snazší, než u mizerných papírových.

Na laku často zůstane nějaké lepidlo, které je třeba chemicky odstranit. Nepoužívejte na to však aceton – ten sice funguje, ale může poškodit lak. Právě tohle je bod, na který je třeba se připravit, a to nejlépe nákupem odstraňovače lepidla a hadru z mikrovlákna. V nouzi jde použít i slavné mazivo WD-40. Stříkněte trochu na hadr nebo lak a jemným tlakem lepidlo setřete.

Při sundávání nálepek z laku auta je třeba trpělivosti a pečlivé, jemné práce, aby nedošlo k poškození laku. Nepoužívejte také kovové škrabky, které mohou do laku udělat škrábance velmi snadno; na skle to je něco jiného, tam je možné s velkou opatrností kovovou škrabku, nůž či žiletku použít.

Marek Bednář
Diskuze (4)

Doporučujeme

Avatar - pradeda777
20. 6. 2024 10:29
Ale bacha...
....mimo kvality samolepky záleží také na tom, jak dlouho samolepku na autě máte a kde parkujete. Protože....i když se vám samolepka i s lepidlem podaří plně odstranit, může zůstat na laku stopa po samolepce - "stín" díky změně lesku laku.
20. 6. 2024 06:23
Re: Článek poradil, že...
Na odstraňovanie lepidla používam Interflon Degreaser EM30+. Je to tiež drahé jak prasa, ale dobré.
19. 6. 2024 10:45
Článek poradil, že...
...že si nemáme okusovat nehty.

Potom že máme použít nějaký odstraňovač lepidla nebo nouzově WD-40 raději, než aceton resp. ředidlo na této bázi nebo benzin, který také funguje a většinu laků nepoškodí.

Ale jaký odstraňovač neporadil. 3M Cleaner Spray - průmyslový čistič je zaručená kvalita a není třeba se obávat poškození velké většiny laků a ani plastů, se kterými mohou být možná větší potíže než s lakem.

A že před použitím čehokoliv, myšleno k odstranění lepidla a pod., se doporučuje před vlastní aplikací vyzkoušet případný negativní účinek někde, kde to nevadí, by mohli v článku také klidně zmínit.

Třeba místo toho žertu k "popukání" s okousanými nehty.
Avatar - Horký Rom
19. 6. 2024 10:09
moc líbí
Jakékoli odstranění nálepek nechte na odbornících. Mám velmi dobrou zkušenost s Hommage Detailing na Florenci: https://www.hommagedetailing.com/